۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
تک نرخی شدن ارز و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای وارداتی
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد

تک نرخی شدن ارز و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای وارداتی

زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، از کاهش تعرفه واردات کالاها در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش بازار، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس افزود: حقوق ورودی هم با ارز نیمایی محاسبه خواهد شد، زیرا ارزی که در حال حاضر مبنای ورود تمامی کالاها از جمله کالاهای لوکس و خودرو بود ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است که در آینده با نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برآورد خواهد شد.

او ادامه داد: اصلاً قرار نبود که مرغ به ۳۰ هزار تومان یا تخم مرغ به ۴۵ هزار تومان برسد این نوع افزایش بر سر سفره مردم احساس می‌شود.

زارع با بیان اینکه تعرفه کالاهای اساسی از ۵ به ۳ درصد کاهش یافته ادامه داد: مازاد درآمد را در قالب یارانه معیشتی یا هزینه‌های رفاهی یا یارانه سلامت قرار دادیم البته تعرفه حوزه سلامت که تقریباً صفر است.

افزود: درآمدی که پیش از این برای دولت حاصل می‌شد و دولت می‌توانست با آن به کمک مردم بیاید نادیده گرفته می‌شد به این سبب آنچه در جامعه توزیع می‌گردید با نرخ ارز آزاد محاسبه و به نوعی رانت برای افرادی خاص محسوب می‌شد به این خاطر حقوق ورودی همه کالاهای ورودی را ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در نظر گرفتیم که این رانت حذف گردد به این ترتیب درآمد دولت تا ۴۰ هزار میلیارد تومان اضافه می‌شود که در آینده با عناوین یارانه معیشتی، یارانه سلامت یا سایر هزینه‌های رفاهی به مردم پرداخت خواهد شد.

او با بیان اینکه ارز چند نرخی منبع و منشأ فساد در کشور است ادامه داد: با قیمتگذاری که برای فروش نفت صورت گرفته، برای همه کالاها ارز تک نرخی در نظر گرفته خواهد شد. روی هم رفته حقوق ورودی همه کالاها برای سال آینده با نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه خواهد شد.

کد خبر: ۶۴٬۹۳۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha