۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
کد خبر: . ۶۴٬۱۳۹
نرخ بیکاری جوانان اصفهانی ۲۵ درصد است/ سهم ناچیز مراکز کاریابی در اشتغال

اصفهان- مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون اصفهان گفت: نرخ بیکاری عمومی اصفهان بالای ۱۱ درصد و نرخ بیکاری جوانان یا فارغ التحصیلان بالای ۲۵ درصد است و عدم تناسب مهارتی افراد بر اساس نیازهای بازار در این امر نقش دارد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

حسین باقری در گفت و گو با خبرنگار بازار اظهار داشت: به دلایل مختلف از جمله سیاست هایی مانند تحریم ها و محدود شدن تبادل ارز و منابع مالی، فعالیت مراکز کاریابی بین المللی هم محدود شده است.

وی افزود: اصل رقابت با این شرایط از بین می رود و در مقابل سهم ناچیزی از اشتغال باقی می ماند که در این ارتباط مراکز کاریابی باید با ایجاد فرصت های شغلی این محدودیت ها را پشت سر بگذارند.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: کاریابی‌های بین المللی می‌توانند موفق باشند که در کشورهای هدف، بتوانند کارسازی کنند اما این مراکز بدون  ارتباطات بیرونی به موفقیت نمی رسد.

نقش مراکز کاریابی در تعادل میان عرضه و تقاضا نیروی کار
وی با اشاره به اینکه مراکز کاریابی نقش واسط را دارند و بین عرضه و تقاضا نیروی کار تعادل برقرار می کنند، اظهار داشت: وقتی به آمار و ارقام نگاه می کنیم متوجه می شویم که مراکز کاریابی اصفهان نقشی در رشد و ارتقای اشتغال نداشته و به همین خاطر باید نقش تخصصی تری به خود بگیرند.

باقری نرخ بیکاری عمومی اصفهان را بالای ۱۱ درصد و نرخ بیکاری جوانان و یا فارغ التحصیلان را بالای ۲۵ درصد دانست و گفت: عدم تناسب عرضه و تقاضا از یک طرف و عدم تناسب مهارتی افراد بر اساس نیازهای بازار کار از سویی دیگر باعث شده که با این ارقام روبرو باشیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به نتیجه مناسب باید کاریابی ها نقش تخصصی تری به خود بگیرند و وقت خود را تنها صرف ثبت نام کارجو و اخذ فرصت های شغلی فعالیت نکنند.

کاریابی ها تمرکز خود را روی مشاوره شغلی مراجعان بگذارند
مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اعلام اینکه کاریابی ها باید تمرکز خود را روی مشاوره های شغلی افراد مراجعه کننده بگذارند، تصریح کرد: این مراکز باید نقش مشاور شغلی را هم به خود بگیرند و افراد را از لحاظ تیپ شخصیتی، تیپ مهارتی و استعدادهایی که دارند بررسی کنند.

وی با اظهار تاسف از اینکه بخش آموزشی ما در سطح آموزش عالی و مهارت مطابق با نیازهای بازار کار نیست، اظهار داشت: مهارت هایی که در آموزش فنی هست به شکل روتین بوده و بخشی از نیازهای بازار کار را برآورده نمی کند.

باقری ادامه داد: برآورده کردن بخشی از نیازهای مهارتی بازار کار، هزینه بر است و دولت به تنهایی نمی تواند روی آن سرمایه گذاری کند و از سویی دیگر آموزش های مهارتی و آموزش عالی صرف هم جوابگوی نیاز بازار نیست.

۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
کد خبر: ۶۴٬۱۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =