۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
کد خبر: . ۶۲٬۵۸۸
قاچاق علت افزایش قیمت گوشت قرمز نیست

ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی ایران گفت: در حال حاضر ۶۷ میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که نسبت به پارسال بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش بازار، علی اصغر ماکنعلی افزود: چیزی به عنوان کمبود دام در داخل کشور نداریم و خروج دام از کشور، ملموس و محسوس بر قیمت گوشت در داخل کشور تاثیر ندارد.

وی گفت: در سال ۸۴ با وجود صادرات یک میلیون و ۹۶۲ هزار رأسی دام، تاثیر منفی بر قیمت گوشت داخلی مشاهده نشد.

ماکنعلی درباره خرید دام از دامداران نیز افزود: در این باره وزارت جهاد کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند تصمیم بگیرد و نهادهای بالادستی مثل ستاد تنظیم بازار و شورای عالی امنیت ملی باید خرید دام را مصوب کنند که در این وضع ما اقدام می‌کنیم.

وی گفت: علت قاچاق دام یکی به افزایش تولید و جمعیت دام و دیگری به کاهش ارزش ریال بر می‌گردد و نیاز کشورهای جنوب خلیج فارس و اختلاف قیمت در دو سوی مرزها موجب قاچاق می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به مبادله قانون صادرات سازمان‌یافته دام با کشورهای جنوب خلیج فارس افزود: صادرات باید انجام شود و یک ضرورت برای کشور است.

سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا نیز گفت: ما با ۱۵ کشور همسایه هستیم، اما دام فقط به ۲ کشور عمان و عراق قاچاق می‌شود.

سردار ستاره درباره آمار قاچاق دام نیز توضیح داد: در منطقه صفر مرزی تا کنون با احتساب ۴۱۲ رأس دامی که امشب (۳ شنبه) گرفته اند میزان کشفیات دام به ۷۳ هزار رأس دام رسیده است.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزود: دام‌هایی که کشف می‌شود و صاحب دارند به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌شود و آن‌هایی که صاحب ندارند به ستاد اجرایی فرمان امام تحویل داده می‌شود.

وی تاکید کرد: به جرأت می‌توانم بگویم که مرزبانی بیش از ۵۰ درصد موارد قاچاق را کشف می‌کند.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با گله از سازمان اموال تملیکی که با تاخیر نسبت به تحویل دام‌های قاچاق اقدام می‌کند گفت: این به هر حال مشکلی است که قانون گذار باید آن را رفع کند و این مشکل درباره کشفیات جوجه یک روزه آسیبش بیشتر است برای این که موجب تلف شدن حجم عظیمی از آن‌ها می‌شود.

سردار جلال ستاره درباره قاچاق دام ماده هم افزود: اطلاعات ما، قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به تولید داخل تایید می‌کند، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.

۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
کد خبر: ۶۲٬۵۸۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =