۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
کد خبر: . ۶۰٬۱۵۹
به‌کار بردن لفظ عدم‌النفع برای پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی معنایی ندارد

مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به‌کار بردن لفظ عدم‌النفع برای پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی را بی‌معنا دانست و گفت: تولیدات فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ انتقال داده شده است تا چرخه سوددهی متوقف نشود.

به گزارش بازار به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محمد مشکین‌فام با اشاره به اینکه بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی به‌طور کامل توسعه یافته است و تولید از این میدان هم‌اکنون ادامه دارد، تصریح کرد: هم‌اکنون گاز تولیدی فاز ۱۴ پارس جنوبی به پالایشگاه فاز ۱۲ انتقال می‌یابد.

وی با بیان اینکه شرایط مخزنی و طبیعی فاز ۱۲ به گونه‌ای است که یک‌سوم این بلوک قادر به تولید نیست و در عمل این فاز با یک میلیارد فوت‌مکعب کمبود خوراک مواجه است، تصریح کرد: حال با فرض تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴، ناگزیر گاز تولیدی از این میدان باید خوراک پالایشگاه همین فاز می‌شد و این در حالی بود که یک‌سوم ظرفیت پالایشگاه فاز ۱۲ خالی می‌ماند، بنابراین تولیدات فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ انتقال داده شد تا چرخه سوددهی نیز متوقف نشود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با یادآوری اینکه توسعه بخش دریایی فاز ۱۴ زودتر از فازهای ۱۳ و ۲۲ و ۲۴ یعنی اوایل سال ۹۷ صورت گرفت، افزود: به‌کار بردن لفظ عدم‌النفع هیچ معنا و مفهومی ندارد، چراکه تصمیم درست مدیریتی بر این استوار بود که در شرایط تحریم، محدودیت‌ها و کمبودهای منابع مالی، اولویت خود را مشخص کنیم و بر همین اساس تدبیر شد که پالایشگاه فاز ۱۴ اولویت نخست نبود، زیرا پالایشگاه فاز همسایه این فاز که تکمیل شده و آماده بهره‌برداری بود با کمبود خوراک روبه‌رو بود، بنابراین صلاح همواره در نظر گرفتن کسب بیشترین سود حاصل از منابع مالی صرف‌شده است و بر این اساس گاز تولیدی فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ منتقل شد.

مشکین‌فام گفت: اکنون توسعه سایر فازها به پایان رسیده و تمرکز بر تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ است که امیدواریم تا اوایل سال آینده محقق شود، ظرفیت تولید این فاز ۵۶ میلیون متر مکعب است که متناسب با تقاضای پایین‌دست، تولیدات خود را تنظیم می‌کند.

وی تصریح کرد: با آماده شدن و عملیاتی شدن پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، برای بخشی از فاز ۱۲ که با کمبود خوراک روبه‌روست نیز برنامه ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
کد خبر: ۶۰٬۱۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =