جذب سرمایه‌گذار با مشوق‌ها و مزیت‌های قانونی و مالیاتی در منطقه ویژه خلیج فارس

بندرعباس- عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: معافیت‌های قانونی و مالیاتی ۱۰ ساله‌ای که برای استقرار صنایع بزرگ لحاظ شده‌اند، مهم‌ترین مشوق‌هایی هستند که این منطقه ویژه برای حضور و تشویق سرمایه‌گذاران صنایع معدنی و فلزی به وجود می‌آورد.

به گزارش بازار، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، عبدالعظیم نجیبی اظهار کرد: منطقه ویژه خلیج فارس، به عنوان یکی از مراکز مهم تولید فولاد و آلومینیوم، نقش انکارناپذیری در تولید و صادرات این محصولات داشته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت های موجود در منطقه ویژه خلیج فارس، این منطقه می تواند نقش بی بدیلی در توسعه صادرات غیرنفتی و جدا شدن اقتصاد کشور از نفت ایفا کند.

نجیبی بیان داشت: برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، باید ابتدا زیرساخت های اساسی را برای حضور آنها فراهم کرد تا سرمایه گذاران نیازی به صرف هزینه اضافی برای تامین زیرساخت های مورد نیاز خود از جمله آب، برق، گاز و راه های دسترسی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: منطقه ویژه خلیج فارس، که از دهه ۸۰ شروع به فعالیت کرده، به تدریج زیرساخت های خود را برای حضور گسترده سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهیا کرده و به محل جذب سرمایه گذاری به خصوص در حوزه صنایع معدنی و فلزی تبدیل شده است.

عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس عنوان کرد: زیرساخت‌ها و جذابیت‌های منطقه ویژه خلیج فارس را از چند جنبه می‌توان بررسی کرد؛ یکی از نظر مسائل قانونی و دیگری از نظر محل استقرار و سایت این منطقه، که نزدیکی به دریا نخستین و مهم ترین مزیت اساسی منطقه ویژه خلیج فارس به شمار میرود؛ زیرا تامین آب، به عنوان یکی از نیازهای ضروری صنایع انرژی بَر، از طریق شیرین سازی آب دریا امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: نزدیکی به بزرگترین بندر کشور یعنی شهید رجایی، که حدود ۶۰ درصد از صادرات و واردات کشور از طریق آن انجام می شود، دیگر مزیت مهم منطقه ویژه است؛ زیرا این بندر می تواند به عنوان محلی برای صادرات محصولات فولادی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های مهم این منطقه، اتصال به راه آهن سراسری و نزدیکی به معادن بزرگ سنگ آهن همچون گل گهر است که تامین کننده مواد اولیه صنایع فولادی حاضر در منطقه ویژه خلیج فارس محسوب می شود.

به گفته نجیبی معافیت های قانونی به ویژه در حوزه صادرات و واردات و همچنین معافیت‌های مالیاتی ۱۰ ساله‌ای که برای استقرار صنایع بزرگ لحاظ شده‌اند، مهم ترین مشوق‌هایی هستند که منطقه ویژه خلیج فارس را متمایز می‌سازند و برای حضور و تشویق سرمایه گذاران صنایع معدنی و فلزی در این منطقه جذابیت به وجود می آورند.

وی تصریج کرد: نکته مهم این است که در منطقه ویژه خلیج فارس، واردات ماشین آلات، تجهیزات و قطعات مورد نیاز برای احداث یک واحد تولیدی کاملا از پرداخت عوارض و سود گمرکی معاف است در نتیجه، سرمایه گذاری در این منطقه به خصوص نسبت به سرزمین اصلی، با توجه به هزینه پایین واردات ماشین آلات، کم هزینه تر انجام می شود.

نجیبی ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ که تحریم های سازمان ملل بر کشور تحمیل شد، حدود ۲.۵ میلیارد دلار صادرات از طریق منطقه ویژه خلیج فارس صورت گرفت که از این میزان حدود ۱.۲ میلیارد دلار آن مربوط به صادرات محصولات شرکت هایی بود که در منطقه ویژه خلیج فارس استقرار داشتند.

وی تاکید کرد: اگر رقم یادشده در آن زمان را با صادرات غیرنفتی کل کشور مقایسه کنیم، مشخص می شود که منطقه ویژه خلیج فارس در آن مقطع زمانی سهم بسزایی در صادرات غیر نفتی کشور ایفا کرده بوده است.

نجیبی خاطرنشان کرد: امکان استقرار صنایع کوچک و بزرگ بسیاری در منطقه ویژه خلیج فارس وجود دارد و در عین حال، شرکت های مستقر در این منطقه، که عمدتا رویکرد صادراتی دارند، طرحهایی توسعهای در راستای افزایش تولید و تکمیل زنجیره تولید دارند.

عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس اظهار کرد: به این ترتیب، منطقه ویژه خلیج فارس این پتانسیل را دارد تا سهم خود را در توسعه اقتصاد غیرنفتی افزایش دهد.

نجیبی گفت: پیش بینی می شود که در سال جاری حدود ۳.۵ تا چهار میلیون تن فولاد در منطقه ویژه خلیج فارس تولید شود و بر اساس برنامه ریزی‌ها، قرار است این منطقه محل استقرار تولید ۱۰ میلیون تن فولاد باشد.

وی اضافه کرد: وقتی تولید فولاد در این مقیاس انجام شود، قطعا بخش عمدهای از آن صادر خواهد شد که به توسعه صادرات غیرنفتی کشور و افزایش سهم صنایع معدنی در اقتصاد کمک زیادی خواهد کرد. ضمن اینکه استقرار صنایع بزرگ منجر به توسعه اشتغال، هم در استان هرمزگان و هم در کل کشور، خواهد شد.

۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
کد خبر: ۵۷٬۶۵۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =