۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱
کد خبر: . ۵۶٬۵۷۵
موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در همدان گزارش نشده است/ احتمال بروز بیماری

همدان - رسولی؛ مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه همدان از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک است، گفت: احتمال بروز این بیماری وجود دارد و مردم باید موارد مشکوک و تلفات را به دامپزشکی اطلاع دهند تا بررسی‌ها صورت گیرد.

محمودرضا رسولی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه در فصلی از سال قرار داریم که به طور معمول شاهد مهاجرت پرندگان به کشورهای مختلف هستیم و احتمال بروز بیماری آنفلوآنرای فوق حاد پرندگان وجود دارد، بیان کرد:  در حال حاضر هیچگونه موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان چه در حیات وحش و چه مرغداری‌ها مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه تاکنون ۴۴ اقدام برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است؛ گفت:  ضمن سازماندهی مجدد اکیپ‌های مربوط به نمونه‌برداری و معدوم‌سازی؛ فراهم کردن امکان گزارش آنلاین بیماری از سوی همکاران و هماهنگی با اداره محیط زیست استان همدان از جمله اقدامات بوده است.

امکان آزمایش و تشخیص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به روش PCR در استان همدان فراهم است

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان آزمایش و تشخیص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به روش PCR در استان همدان فراهم است، اضافه کرد: اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در خصوص احتمال بیماری به تشکل‌ها و مرغداران و مراکز مرتبط با پرندگان انجام شده است.

تشکیل ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان همدان
 رسولی از تشکیل ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان همدان خبر داد و افزود: تمام هماهنگی لازم برای کنترل کانون‌های احتمالی بیماری انجام شده است.

وی با بیان اینکه کشیک‌های استان همدان مشخص و مستقر شده‌اند؛ گفت: با وجود اینکه مشکلات شیوع بیماری کرونا وجود دارد اما همکاران دامپزشکی در سراسر استان همدان آمادگی برخورد با کانون‌های احتمالی را دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه اکیپ‌های مشترک فعال شده و بازدید از تالاب‌های استان همدان در برنامه است؛ افزود:  تاکنون موردی از بیماری گزارش نشده است.

امسال در ۶۱ واحد اعم از صنعتی و بومی نمونه‌برداری شده و تمام نمونه‌ها نیز دلالت بر سلامتی از لحاظ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان دارد

وی با تاکید به اینکه  با موارد مشکوک برخورد و بررسی و نمونه‌برداری‌ها انجام خواهد شد؛ گفت: امسال در ۶۱ واحد اعم از صنعتی و بومی نمونه‌برداری شده و تمام نمونه‌ها نیز دلالت بر سلامتی از لحاظ آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان دارد.

 رسولی با اشاره به بکارگیری مسئول فنی - بهداشتی برای تمام واحدها اضافه کرد: قبل از شروع پاییز ساماندهی کمیته‌های ممیزی برای بازدید از واحدهای تخم‌گذار، پولت، مادر و بوقلمون انجام شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات ترویجی برای بهره‌برداران به شکل آموزش از راه دور صورت گرفته است؛ تاکید کرد: با وجود اینکه تاکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان همدان گزارش نشده اما از هم‌استانی‌ها درخواست داریم اگر از پرندگانی مراقبت می‌کنند کنترل کنند که آنها با پرندگان آزاد پرواز؛ تماس نداشته باشند.

مردم موارد مشکوک تلفات پرندگان را گزارش دهند
مدیرکل دامپزشکی استان همدان تاکید کرد: مردم اگر تلفات پرندگانی در استان همدان را مشاهده کردند با شماره ۱۵۱۲ به همکاران دامپزشکی در استان همدان اطلاع دهند تا بررسی، پایش و نمونه‌برداری انجام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از کشورهای روسیه و قزاقستان گزارش‌هایی ارائه شده و حتی رخدادهایی از کشور آلمان، انگلستان، ژاپن و هلند مبنی بر وجود بیماری اطلاع داده شده است؛ افزود: تمام تلاش ها کنترل وضعیت است و این اطمینان را می‌دهیم که به درستی پایش و نمونه‌برداری انجام خواهد شد ضمن اینکه تاکنون مشکلی مشاهده نشده است.

۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱
کد خبر: ۵۶٬۵۷۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =