۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
کد خبر: . ۵۶٬۱۸۴
وزارت جهاد کشاورزی مقصر اصلی افزایش قیمت لبنیات

سخنگوی انجمن صنایع لبنی، گفت: دخالت دولت در قیمت گذاری شیر محصولات لبنی را گران کرد، این رویکرد باعث می شود تا به سلامت جامعه، آسیب برسد.

سجاد صفری؛ بازار: «سید محمدرضا بنی طبا» در گفتگو با خبرنگار بازار در پاسخ به این پرسش که صنعت لبنیات کشور با چه مشکلاتی روبرو است، اظهار داشت: عدم تعهد مسئولان به جلسات کارشناسی، مهمترین مشکلی که پیش روی صنعت لبنیات کشور است. انجمن صنایع لبنی، هفته گذشته، در ارتباط با قیمت شیر خام و قیمت محصولات لبنی در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های حوزه دامداری و تشکل های حوزه صنایع لبنی جلسه ای برگزار کرد.

وی افزود: در این جلسه، بر قیمت شیر خام خریداری شده در درب گاوداری ها به مبلغ ۴ هزار و ۱۵۰ تومان موافقت شد و طبق این قیمت شیر خریداری شده از دامداری ها، قیمت محصولات لبنی پُر مصرف مشمول قیمت گذاری تعیین شد اما بعد از مدت ۲ روز از این توافق بعمل آمده، مصوبه ای که توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد و بدون اینکه که انجمن صنایع لبنی در جریان قرار گرفته باشد؛ قیمت شیر خام را به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داده بودند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی، تاکید کرد: در جلسه ای که با مسئولان برگزار شد قیمت محصولات لبنی براساس قیمت شیر خام ۴ هزار و ۱۵۰ تومانی تعیین شد ولی طبق مصوبه اعلام شده، قیمت شیرخام را به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داده اند و مسئله اینجا است که مصرف کننده، تولیدکنندگان را مسئول این افزایش قیمت ها می داند در صورتی که تولیدکنندگان با افزایش قیمت محصولات لبنی، موافق نیستند و از بخش های دیگر زنجیره تولید افزایش قیمت به تولیدکنندگان تحمیل می شود.

بنی طبا تاکید کرد: در جلسه ای که با مسئولان برگزار شد بر قیمت شیر خام ۴ هزار و ۱۵۰ تومانی توافق شد و پس از گذشت ۲ روز قیمت شیر خام به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت و وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار، مسئول این عدم تعهد هستند و این موضوع باعث اعتماد زدایی بخش خصوصی می شود و عدم تعهد به کار کارشناسی شده است.

وی بیان کرد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار، مسئول این عدم تعهد هستند و به عبارتی دیگر از جیب تولیدکننده محصولات لبنی، یارانه پرداخت می کنند.

بنی طبا اظهار داشت: بطور کلی، دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات لبنی و بر هم زدن عرضه و تقاضا مورد تایید بخش خصوصی نیست و این موضوع، کار درستی نیست و شفاف نیست و فساد زا است. اگر قرار است که دولت در بازار دخالت کند و قیمت گذاری دستوری داشته باشد بایستی بر تمام زنجیره تولید محصولات لبنی قیمت گذاری و نظارت داشته باشد. به عبارتی، دولت باید در قیمت نهاده های دامی، قیمت شیر خام و قیمت محصولات لبنی نظارت داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان محصولات لبنی، محصولات را بیشتر از قیمت مصوب شده به فروش برسانند سازمان تعزیرات با آن ها برخورد خواهد کرد ولی این حساسیت ها و نظارت ها در بخش قیمت نهاده دامی و شیر خام وجود ندارد. کارخانجات تولید محصولات لبنی در افزایش قیمت محصولات لبنی، بی تقصیر هستند و این افزایش قیمت ها ناشی از گرانفروشی شیر خام به کارخانه ها است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نبود منابع ارزی، دولت و بانک مرکزی با سختی توانسته اند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات نهاده های دامی اختصاص بدهند تا مردم تحت فشار قرار نگیرند؛ ولی وزاتخانه ای که مسئول توزیع نهاده ها است، نتوانسته در توزیع، موفق عمل کند و مشکل اساسی زنجیره تولید محصولات لبنی در این موضوع است.

تحمیل افزایش قیمت شیر به تولیدکنندگان
سخنگوی انجمن صنایع لبنی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت محصولات لبنی، باعث می شود میزان مصرف جامعه کاهش یابد و این موضوع هم به تولیدکنندگان و هم به سلامت جامعه، آسیب می رساند و شما در این خصوص چه دیدگاهی دارید؟ به بازار، گفت: تولیدکنندگان مسئول تامین کالای کشور هستند و تاکنون به درستی به وظایف خود عمل کرده اند ولی صیانت از قدرت خرید مردم، مربوط به نظام سیاست گذاری است و وظیفه ای است که نمی توان آن را از تولیدکننده انتظار داشت.

بنی طبا اظهار داشت: وقتی نظام سیاست گذاری نمی تواند از قدرت خرید مردم صیانت کند و یا قدرت خرید آنها را افزایش بدهد نباید از تولید کننده انتظار داشته باشند که این مسئولیت را برعهده بگیرد.

وی تصریح کرد: وظیفه تولیدکنندگان محصولات لبنی، تولید و توزیع کالا است و خوشبختانه، تولیدکنندگان صنعت لبنیات کشور به خوبی به وظیفه خود عمل کرده اند و به هر نقطه ای از کشور بروید محصولات لبنی به وفور در دسترس مردم قرار دارد.

وی تاکید کرد: کاهش قدرت خرید مردم، ناشی از سیاست گذاری های است که در سطح کلان کشور انجام شده است که تاثیر بر اقتصاد و قدرت خرید مردم گذاشته است.

بنی طبا با اشاره در خطر بودن سلامت مردم با کاهش مصرف محصولات لبنی، تاکید کرد: مصرف محصولات لبنی بر سلامت جامعه تاثیر دارد و با کاهش قدرت خرید مردم و کاهش مصرف محصولات لبنی، سلامت جامعه به خطر می افتد و تولیدکنندگان محصولات لبنی به هیچ عنوان از در معرض قرار گرفتن سلامت جامعه، استقبال نمی کند ولی تولید کنندگان از بین دو گزینه تعطیلی کارخانه ها و عرضه کالا ولو اینکه گران باشد، باید یک گزینه را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت محصولات لبنی به تولیدکنندگان تحمیل شده است و این ناشی از افزایش چشمگیر قیمت شیر خام در چند سال گذشته است و متاسفانه این افزایش قیمت در سالجاری به شدت تشدید شده است.

کاهش چشمگیر صادرات محصولات لبنی
سخنگوی انجمن صنایع لبنی کشور در پاسخ به این پرسش که اوضاع صادرات صنایع لبنی کشور، چگونه است؟ به بازار، گفت: شیوع بیماری کرونا در کشور، صادرات محصولات لبنی را با چالش های بسیاری روبرو کرده است و آسیب های بسیاری را به بازار صادراتی محصولات لبنی وارد کرد.

بنی طبا اظهار داشت: با توجه به آمار صادرات محصولات لبنی که در ۴ ماهه نخست سالجاری، صورت گرفته است؛ میزان صادرات صنعت لبنیات، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در بدو شیوع کرونا ۵۰ درصد کاهش داشت اما بطور نسبی این کاهش جبران شد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته بیشترین حجم صادرات محصولات صنایع غذایی مربوط به صنایع لبنی کشور بود و ارزش آن، ۷۷۰ میلیون دلار بود.

اشتغالزایی ۲ میلیون نفری در صنعت لبنیات
سخنگوی انجمن صنایع لبنی در پاسخ به این پرسش که چند واحد تولیدی در صنعت لبنیات کشور فعالیت دارند و میزان اشتغالزایی آن ها چند هزار نفر است؟ به بازار، گفت: در کل زنجیره تولید محصولات لبنی بصورت مستقیم و غیر مستقیم حدود ۲ میلیون نفر و در صنعت تولید محصولات لبنی بصورت مستقیم حدود ۱۵۰ هزار نفر و بصورت غیر مستقیم حدود ۵۰۰ هزار نفر به کار مشغول هستند.

بنی طبا اظهار داشت: در سراسر کشور حدود ۴۰۰ واحد صنعتی در تولید محصولات لبنی فعالیت دارند و از این تعداد حدود ۶۰ واحد تولیدی هستند که سهم بیشتری در بازار محصولات لبنی دارند.

وی تصریح کرد: در گذشته، ۱۲۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در تولید محصولات لبنی فعالیت داشته اند و از ۱۵ سال گذشته تاکنون، تعداد ۸۰۰ واحد صنعتی از چرخه تولید خارج شده اند و این نتیجه سیاست های غلط نظام سیاست گذاری کشور در خصوص قیمت گذاری محصولات لبنی بوده است.

بنی طبا در ادامه، بیان کرد: بازار مصرفی، بایستی همانند یک اقیانوس باشد که ماهی و کوسه در آن شنا کنند و به حیات خود ادامه بدهند و فضای کشور باید به نحوی باشد که کارخانجات کوچک و بزرگ بتوانند در آن فعالیت کنند.

وی تاکید کرد: دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات، عرضه و تقاضا، بازار و در زنجیره تولید صنایع مختلف، اشتباه است.

بنی طبا افزود: حدود ۹۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی تولید محصولات لبنی در کشور به بخش خصوصی تعلق دارد و مابقی کارخانجات تولید محصولات لبنی خصولتی هستند.

وی بیان کرد: طبق قانون، دولت موظف است که به مدارس شیر یارانه ای اختصاص بدهد ولی  متاسفانه، در حال حاضر، این قانون اجرایی نمی شود. همچنین مجلس شورای اسلامی در سال گذشته، تصویب کرد که در ۸ استان کم برخوردار کشور، شیر یارانه ای در مدارس توزیع شود که این مصوبه به اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومانی نیاز داشت ولی اختصاص بودجه به خوبی انجام نشد در صورتی که دولت برای واردات نهاده های دامی ۱۸ هزار میلیارد تومان، اعتبار اختصاص داد و ورود نهاده دامی به کشور، اثر مثبتی بر بازار نگذاشت.

بنی طبا در پایان، گفت: متاسفانه، نحوه سیاست گذاری نظام سیاست گذاری کشور درخصوص مسائل اقتصادی با ضعف های بسیاری روبرو است و وقتی قانونی تصویب می شود بر اجرای آن نظارت های کافی صورت نمی گیرد.

۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
کد خبر: ۵۶٬۱۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =