۴۰ درصد مصرف گوشت در کشور کاهش یافته است

علائی مقدم، سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: ۴۰ درصد مصرف گوشت قرمز در کشور با شیوع کرونا کاهش یافته که باعث ضرر عشایر به دلیل انباشت دام عشایر شد به طوری که می توان گفت کرونا بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است.

به گزارش بازار به نقل از سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم، سرپرست سازمان امور عشایر ایران در دیدار عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیگیری دغدغه ها و مشکلات عشایر، گفت: سازمان امور عشایر با امنیت غذایی و تامین مواد غذایی مردم سر و کار دارد که باید حمایتهای لازم از سوی مجلس صورت گیرد.

علائی مقدم ادامه داد: اگر برای جامعه عشایری در قانون ظرفیت ایجاد کنیم دستگاه های مختلف موظف به ارائه خدمات به عشایر می شوند و دیگر نیاز نیست برای توجه به عشایر التماس کنیم.

 وی با یادآوری اینکه در برنامه ششم ۱۷ مورد نام عشایر در قانون آمده است که تحولی در مناطق عشایری ایجاد کرده است، گفت: سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده شاهکار مجلس است که سالانه ۱۵۹ میلیارد تومان از این محل برای اجرای پروژه های زیربنایی در مناطق عشایری اختصاص می یابد.

علائی مقدم ادامه داد: ارتقاء یازده شاخص توسعه ای در زمینه های دسترسی به آب، راه، بهداشت و درمان و مسائل آموزشی و مذهبی را در مناطق عشایری پیگیری می کنیم که درخواست داریم نمایندگان محترم مجلس ما را در این زمینه ها یاری کنند.

وی گفت: ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور داریم که اطلس این راهها تهیه شده و نیاز به رسیدگی دارند، از نمایندگان  مجلس درخواست داریم طرح جامع ملی در خصوص راههای عشایری تصویب کنند.

کرونا بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است
سرپرست سازمان امور عشایر همچنین گفت: با شیوع کرونا مصرف گوشت قرمز در کشور ۴۰ درصد کاهش یافته و باعث انباشت دام شد و بیشترین ضرر را به اقتصاد عشایر زده است.

وی دلایل کاهش مصرف گوشت را عدم برگزاری مراسم محرم و صفر و نذورات مردم، برگزار نشدن جشن عروسی و عزای اموات، بسته شدن رستورانها و جلوگیری از صادرات دام عنوان کرد.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر اینکه باید برای ارتقاء رفاه و معیشت عشایر برنامه داشته باشیم، گفت: در این زمینه در سالهای اخیر هفت برنامه و طرح تعریف کرده ایم که شاخص ترین آنها اجرای "طرح زنجیره تولید گوشت قرمز" است.

وی توضیح داد: عشایر بیشترین ضرر را وقتی می دهند که دامشان را دلالها و واسطه ها می گیرند، با اجرای زنجیره تولید گوشت و پرداخت تسهیلات به عشایر، دست دلالها را کوتاه کرده ایم.

علائی مقدم ادامه داد: با اجرای این طرح اطمینان خاطری برای عشایر ایجاد شده و تاکنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای آن به عشایر پرداخت کرده ایم.

برندسازی و بازاریابی محصولات عشایر
سرپرست سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: فراوری، بسته بندی، برندسازی و بازاریابی محصولات عشایر دارای اهمیت زیادی است و آمادگی داریم در صورت برندسازی، از راه اندازی فروشگاه های عشایری با محوریت تعاونی های عشایری حمایت کنیم.

وی ادامه داد: تعداد ۲۳۰ تعاونی عشایری در کشور داریم که همه عشایر بدون استثناء عضو این تعاونی ها هستند و میانگین سرمایه هر عشایر در این تعاونی ها که ۲۰۰ هزار تومان بود را به یک میلیون تومان افزایش داده ایم.

علائی مقدم با اشاره به اینکه تغییر الگوی تعذیه دام از جو به کنسانتره در مناطق عشایری در حال جا افتادن است، گفت: بهره وری جو تقریبا ۶۵ درصد است اما بهره وری کنسانتره ۱.۵ برابر جو است که هزینه های تولید در مناطق عشایری را کاهش می دهد.

عشایر در بودجه سالانه دیده نمی شوند
سرپرست سازمان امور عشایر ایران با انتقاد از اینکه در قانون بودجه سالانه، عشایر چندان دیده نمی شوند، بیان داشت: ۸۴ میلیون هکتار مرتع در کشور داریم که ۳۴ میلیون هکتار آن در اختیار عشایر است و با بهره برداری از این مراتع هر نفر عشایر گوشت ۱۶ نفر ایرانی را تامین می کند که مهم است در بودجه سالانه کشور به این موضوع توجه شود.

علائی مقدم با بیان اینکه مهدیشهر قطب باغداری و دامداری کشور است، افزود: سمنان قطب صنعتی کشور است و سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده بیش از این عددی است که تخصیص می یابد.

وی گفت: برای ارائه خدمات بهتر به عشایر استان سمنان ۵ دستگاه کامیون آبرسان و ۶ دستگاه خودروی خدمات رسان از محل فاینانس اختصاص داده ایم و شش نفر هم در سال گذشته جذب و در امور عشایر استان استخدام شدند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین جو دامداران عشایری
سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: اتحادیه تعاونی عشایری درخواست تامین ۹ هزار تن جو برای عشایر داده است اما تا به امروز ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی بانک مرکزی برای تامین آن اختصاص داده نشده است.

وی ادامه داد: طرحی در دست پیگیری داریم که با تفاهم اتحادیه عشایری دامداران متحرک و شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی، به ازای تولید هر کیلوگرم دام دو کیلو گرم جو به عشایر داده می شود.

علائی مقدم ادامه داد: میزان تولید پشم در کشور ۴۳ هزار تن است که ۱۳ هزار تن آن را عشایر تولید می کنند اما به دلیل اینکه خریداری ندارد سوزانده می شود که باید برای این موضوع فکر و برنامه ریزی کنیم.

۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳
کد خبر: ۵۵٬۳۱۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =