نتیجه بیست و پنجمین هفته حراج اوراق بهادار دولتی اعلام شد

معاونت نظارت مالی و خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای نتیجه بیست و پنجمین هفته حراج اوراق بهادار دولتی منتهی به مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ را اعلام کرد

به گزارش بازار به نقل از شادا، بر اساس این اطلاعیه، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، بیست وپنجمین هفته حراج اوراق مالی اسلامی منتهی به مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۲۸برگزار شد، که طی آن پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان درسامانه‌های بازار بین‌ بانکی کارگزاری بانک مرکزی ومظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مبلغ ۵۶۵ر۲ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید. گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با کمترین تبعات تورمی، طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست وپنج هفته عرضه اوراق بدهی وسه مرحله پذیره نویسی اوراق اقدام نموده است که از این طریق تاکنون، در مجموع ۴۳۸ر۱۱۲میلیاردتومان شامل ۷۳۸ر۷۵میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی و ۷۰۰ر۳۶ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تأمین مالی انجام شده است.
همچنین حسب تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‌توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید اوراق دولت در نمادهای منتشره اقدام نمایند. یادآور می‌شود پیش از این خرید اوراق دولت در بازار سرمایه صرفاً در یک روز معاملاتی در هر هفته میسر بود.

در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری بیست و پنجهفته حراج اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (ازقبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری وشرکت‌های تأمین مالی) و سه مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نموده است.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه در هفته جاری بیست و پنجمین هفته حراج اوراق بدهی و متعهد پذیره نویسی  اوراق مالی اسلامی درتاریخ‌های ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ و ۱۳۹۹/۰۸/۲۸برگزار شدکه پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق ازمتقاضیان یادشده درسامانه‌های بازاربین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی ومظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ۵۶۵ر۲میلیارد توماناوراق به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری بیستو چهارهفته عرضه اوراق بدهی دولت و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق تاتاریخ ۲۰. ۰۸. ۱۳۹۹، در مجموع معادل ۱۰۹,۸۷۴ میلیاردتومان شامل ۳۶,۷۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ۷۳,۱۷۴ میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده بود که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ارائه می‌شود:

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خودبا استناد به نتایج تحلیل جامع روندتحولات متغیرهای اقتصادی و روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می‌نماید. همچنین حسب تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‌توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید اوراق دولت در نمادهای منتشره اقدام نمایند. یادآور می‌شود پیش از این خرید اوراق دولت در بازار سرمایه صرفاً در یک روز معاملاتی در هر هفته میسر بود.

بدیهی است نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین فاکتورهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.

۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
کد خبر: ۵۵٬۰۶۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =