۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
کد خبر: . ۴۹٬۶۵۳
پایتخت‌نشینان از افزایش قیمت بلیت هواپیما گلایه‌مند هستند؛ جبران هزینه‌ها از جیب مردم

تهران- افزایش قیمت‌های ۱۵۵ درصدی بلیت هواپیما در حالی هنوز لغو نشده که به عقیده بسیاری از کارشناسان این افزایش قیمت‌ها در نهایت به ضرر شرکت‌های هواپیمایی تمام خواهد شد.

 بازار؛ گروه استان‌ها: شرکت هواپیمایی ایران در اقدامی که نرخ گذاری بلیت هواپیما بر اساس نرخ ارز ۲۷ هزار تومانی نامیده شد، قیمت بلیت هواپیما را به میزان ۱۵۵ درصد افزایش داد و نرخ مصوب شهریور ۹۸ بر اساس دلار ۱۱ هزار تومانی را تغییری قابل توجه داد.

البته این افزایش قیمت که منجر به اعتراض وزیر میراث فرهنگی و گردشگری نیز شد، با چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی انجام می‌شود، چرا که محمد اسلامی پیش از این در اظهار نظری گفته بود: «به دلیل اجرای طرح نشستن یک در میان مسافران مجبور به افزایش قیمت بلیت‌ها هستیم.»

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای اعتراضی به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نوشت: «همان‌گونه که استحضار دارید شرکت‌های هواپیمایی در اکثر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جنابعالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از ۱۰۰ درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده‌اند، ضمن آن‌که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به‌صورت مستمر تهدید به‌قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی‌مابین می‌کنند. لذا خواهشمند است، دستور فرمائید در خصوص توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به‌عمل آید.»

این اقدامات در حالی است، که یک بررسی ساده نشان از افزایش تقریباً ۲ برابری نرخ بلیت هواپیما به مقصد و یا مبدا تهران شده است، آن چنان که نرخ بلیت هواپیما تهران- شیراز که فروردین ۹۹ به مبلغ ۲۶۴ هزار تومان عرضه می‌شد، حال به ۴۹۵ هزار تومان رسیده و بلیت هواپیما تهران- مشهد نیز از ۲۷۰ هزار تومان در فروردین سال جاری به ۵۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داد.

همین طور هم اکنون باید برای مسیرهای تهران- کیش، تهران- اهواز و تهران- اصفهان به ترتیب ۵۵۰ هزار، ۴۸۰ هزار و ۳۸۰ هزار تومان پرداخت کنیدو دیگر خبری از پروازهای با مبلغ حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار تومانی نیست و در حالی شاهد مصاحبه‌ها و اعلام لغو افزایش قیمت توسط مسئولان هستیم که نرخ‌های افزایش یافته از ابتدای هفته گذشته در سایت‌ها و دفاتر فروش بلیط اعمال شده است.

اکنون بیشتر مسافران پروازهای داخلی را مدیران یا کارکنان شرکت‌ها تشکیل می‌دهند
این افزایش قیمت بلیت‌ها سبب شده که تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر کاهش حضور مسافر تشدید شده و شاهد کاهش تردد از فرودگاه مهرآباد باشیم، در همین حال یکی از فعالان صنعت هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها حداقل یک سوم مسافران و گردشگران را از سفر هوایی منصرف کرده است، اظهار داشت: اکنون بیشتر مسافران پروازهای داخلی را مدیران دولتی و یا افرادی که هزینه پرواز آنها را خود پرداخت نمی‌کنند و از جیب دولت و یا شرکت‌ها پرداخت می‌شود، تشکیل می‌دهند.

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی بهانه افزایش قیمت بلیت را علاوه بر افزایش قیمت ارز، ایجاد فاصله گذاری اجتماعی و در نتیجه کاهش ظرفیت پروازها اعلام کرده‌اند، این در حالی است، که هیچ پروازی را مشاهده نمی‌کنیم، که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی با ظرفیت کمتری انجام شود و اگر ظرفیت پروازها کامل نشده است، به دلیل نبود مسافر و نه رعایت پروتکل‌ها بوده است.

مصرف کننده بازنده رقابت در افزایش قیمت
یکی از شهروندان قرچکی که به دلیل کار خود مجبور است، در ماه دو بار به مشهد سفر کند، با تأیید افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما به خبرنگار بازار گفت: در خبرها آمده است، که افزایش قیمت بلیت هواپیما لغو می‌شود، اما در عمل خبری از لغو افزایش قیمت‌ها نیست.

محمد ملکی ادامه داد: من مجبورم برای دو بار پرواز رفت و برگشت به مشهد ماهانه دو میلیون تومان هزینه کنم، که این مبلغ بسیار زیاد است و اگر این‌طور باشد، با توجه به توان اندک اقتصادی باید قید استفاده از هواپیما را بزنم.

وی گفت: اینکه ما به دلیل افزایش قیمت ارز قیمت بلیت‌ها را اضافه کنیم، امر غیرمنطقی است، نباید با گرانی‌های بی منطق سبب تشدید تورم شویم، متأسفانه در کشور ما به جای اینکه مسئولان راهی برای کاهش افزایش قیمت یک کالا پیدا کنند، چراغ سبز افزایش قیمت کالاهای دیگر نشان می‌دهند، که در این بین فقط مردم و حقوق بگیران متضرر می‌شوند.

باید در نرخ گذاری‌ها به جیب مردم نیز نگاه کرد
یک شهروند رباط کریم ضمن گلایه از مسئولان نظارتی به دلیل عدم برخورد با گرانفروشی بلیت در روز روشن در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: من سفرهای هوایی کاری زیادی می‌روم، که البته به دلیل شیوع کرونا کلاً سفرها کاهش یافته و تا جای ممکن از طریق دورکاری و فضای مجازی انجام می‌شود، اما همان مقدار اندک سفر نیز با این قیمت‌ها میسر نیست.

مهدی امامی گفت: به نظرم باید مسئولان در نرخ گذاری ها به جیب مردم نیز نگاه کنند، اکنون وضعیت اقتصادی جامعه با واقعیت‌ها و توان مردم مطابقت ندارد.

تعداد مسافران هوایی به کمتر از ۳۰ درصد مدت مشابه سال قبل رسید
مدیر یکی از آژانس‌های هواپیمایی جنوب تهران نیز در گفتگو با خبرنگار بازار اوضاع بازار پروازهای هوایی را کساد توصیف کرد و افزود: می دانم که افزایش قیمت‌ها سبب افزایش کسادی بازار می‌شود، اما از سویی دیگر باید بپذیریم که شرکت‌های هواپیمایی نیز حال خوشی ندارند و اگر دولت به داد صنعت حمل و نقل هوایی کشور نرسد، به زودی شاهد ورشکستگی و تعطیلی این صنعت خواهیم بود.

علیرضا حیدری ادامه داد: هنوز تأثیر این افزایش قیمت‌ها را در تعداد مسافران نمی‌توان برآورد کرد و سنجید، اما همین حالا نیز به دلیل وضعیت بغرنج معیشتی مردم و نیز شیوع ویروس کرونا تعداد مشتری‌های ما به کمتر از ۳۰ درصد مدت مشابه سال گذشته رسیده است.

وی با بیان اینکه عمده هزینه پروازها از طریق ارز تأمین می‌شود، گفت: نمی‌توان قیمت‌ها را دستوری کنترل کرد، زمانی که پروازی صرفه اقتصادی نداشته باشد، قطعاً شرکت‌های هواپیمایی اقدام به انجام آن نخواهند کرد، به همین دلیل نیاز است تا طرح‌های کارشناسی شده‌ای برای تأمین منافع مردم از یک سو و شرکت‌های هواپیمایی و فعالان صنعت توریسم از سوی دیگر اندیشید.

قیمت بلیت‌های هواپیما تا دیر نشده اصلاًح شود
نماینده‌های مردم در مجلس شورای اسلامی نیز از افزایش قیمت‌های بلیت هواپیما گلایه مندند و یک عضو کمیسیون عمران مجلس در همین خصوص به خبرنگار بازار گفت: افزایش قیمت ناگهانی موضوعی نیست که بتوان در خصوص آن بی تفاوت عمل کرد، چرا که این قیمت‌های جدید افزایش نامعقول و غیرکارشناسی شده‌ای دارد.

اقبال شاکری این افزایش قیمت‌های غیرکارشناسی را در نهایت موجب ضرر به خود شرکت‌های هواپیمایی دانست و گفت: این قیمت‌ها موجب کاهش استقبال مردم از سفرهای هوایی و در نتیجه ورود خسارت به خود شرکت‌ها است، درست است، که برخی از هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی از طریق ارز تأمین شده و به طور مستقیم با قیمت ارز مرتبط است، اما این دلیل نمی‌شود، قیمت‌هایی را برای پروازها تعیین کنیم، که مردم قید سفرهای هوایی را بزنند.

وی خواستار بازنگری در قیمت بلیت هواپیما شد و گفت: باید تا دیر نشده این قیمت‌ها اصلاح شود.

به نظر می‌رسد، دولت می‌تواند، با ارائه تسهیلات حمایتی و تأمین قطعات مورد نیاز ارزان قیمت برای شرکت‌های هواپیمایی یا از طرق دیگر به جبران کاستی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا کسادی پروازها و افزایش قیمت ارز کمک کند و این تصور که اعمال تمام کاستی‌ها و افزایش قیمت‌ها را می‌توان با افزایش قیمت بلیت و از جیب مصرف کننده جبران کرد، تصوری غلط است.

۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
کد خبر: ۴۹٬۶۵۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =