کارنامه تجارت خارجی در شهریور ماه به ۵ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار رسید

لطیفی، دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: کارنامه تجارت خارجی کشور در شهریور امسال با حدود ۱۱ میلیون تن به پنج میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار رسید که صادرات در این ماه نسبت به مرداد از لحاظ ارزش بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است.

به گزارش بازار به نقل از گمرک ایران، سید روح اله لطیفی اظهار کرد: از کل تجارت ۱۱ میلیون تنی، هشت میلیون و ۲۵۲ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار شامل صادرات و دو میلیون و ۶۹۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۷۶ میلیون دلار سهم واردات بوده است.

وی افزود: صادرات کشور در شهریور امسال نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی شش درصد و از لحاظ ارزش ۲۴.۵ درصد رشد داشته است که این خود نشان عادی شدن تجارت پس از بحران کرونا و بسته شدن مرزها دارد.

لطیفی در خصوص پنج مقصد صادراتی کالاهای ایرانی گفت: چین با دو میلیون ۲۶۷ هزار تن و ارزش ۶۶۹ میلیون دلار مقصد نخست، عراق با یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن و به ارزش ۵۶۵ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن و به ارزش ۳۷۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۰۴ هزار تن و به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار و ترکیه با ۳۸۰ هزار تن و ارزش ۲۱۸ میلیون دلار به ترتیب مقاصد اصلی صادرات کالای ایرانی در شهریور ماه بودند.

او افزود: بیش از ۷۲ درصد وزن و ۷۶ درصد ارزش کالاهای صادراتی کشور در شهریور ماه به این پنج کشور اختصاص دارد.

سخنگوی گمرک درخصوص واردات در شهریور ماه اظهار کرد: واردات کالاهای مورد نیاز کشور که عمدتا کالای اساسی و نهاده ها و ماشین آلات تولید است در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۳۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص پنج کشور طرف معامله کشورمان برای واردات کالا گفت: امارات متحده عربی با ۳۹۶ هزار تن و ارزش ۷۷۵ میلیون دلاری در جایگاه نخست، چین با ۲۶۲ هزار تن به ارزش ۷۴۳ میلیون دلار در جایگاه دوم، ترکیه با ۳۰۵ هزار تن  به ارزش ۳۳۹ میلیون دلار درجایگاه سوم، آلمان با ۲۲۶ هزار تن به ارزش ۱۷۴میلیون دلار در جایگاه چهارم و هند با ۱۷۶هزارتن کالا به ارزش ۱۵۶میلیون دلار در جایگاه پنجم قرار دارد.

لطیفی افزود: بیش از ۵۰ درصد وزن و ۷۱ درصد ارزش کالاهای وارداتی به این پنج کشور اختصاص دارد.

سخنگوی گمرک در پایان تصریح کرد: با وجود دشواری های ناشی از شرایط جنگ اقتصادی و فراگیری بیماری کووید ۱۹، عملکرد تجاری  کشور در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور پارسال، در حوزه صادرات کاهش ۵.۴ درصدی ارزش و ۱۱درصدی وزنی و در حوزه واردات نیز افزایش ۶.۶ درصدی وزن و کاهش ۱۵ درصدی ارزش را شاهد هستیم در صورتی که آمار  شش ماهه حاکی از کاهش ۳۴ درصدی ارزش و۳۳ درصدی وزن صادراتی و کاهش۱.۲ درصدی وزن و ۲۱ درصدی ارزش وارداتی است که این نشانگر بهبود تجارت کشور پس از دوره ای رکود به دلایل موصوف است.

۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
کد خبر: ۴۶٬۷۰۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =