۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۴
بهبود شاخص مدیران خرید در صنعت ساختمان
اتاق تعاون ایران منتشر کرد

بهبود شاخص مدیران خرید در صنعت ساختمان

اتاق تعاون ایران شاخص شامخ کل (شاخص مدیران خرید) در بخش ساختمان برای دی ماه را ۴۲.۹۳ اعلام کرد که از بهبود اندک وضعیت ساختمان نسبت به آذرماه حکایت دارد.

به گزارش بازار به نقل از اتاق تعاون ایران، بررسی‌های آماری از فعالان اقتصادی حوزه مسکن نشان می‌دهد، مقدار تولید یا ارائه خدمات در دیماه با رقم شاخص (۴۲.۹۳) اندکی بهبود یافته و شاخص میزان فروش (۴۰.۷۶) نسبت به ماه قبل در حد بسیار کمی کاهش یافت (حدود ۱ واحد درصد).

با توجه به افزایش تقاضا در برخی صنایع ساختمانی به دلیل قرارگیری در ماه‌های پایانی سال، میزان سفارشات جدید با رقم شاخص (۳۸.۵۹) کمی افزایش یافت ولی موجودی مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده با رقم (۳۶.۴۱) نسبت به ماه گذشته تغییر خاصی نداشت که تحریم‌ها و مشکلات موجود در ترخیص کالا، بی ثباتی قیمت‌ها و نیز کمبود تقاضای مؤثر در مقایسه با مدت مشابه سال‌های قبل، بر این امر مؤثر بوده است.

بر اساس اطلاعات آماری، قیمت خرید مواد اولیه تنها در برخی اقلام (۷۳.۳۷) نسبت به آذر اندکی کاهش را تجربه کرد و در نتیجه قیمت فروش محصولات و خدمات مورد نیاز بخش ساختمان با رقم شامخ (۵۵.۹۸) نسبت به ماه گذشته در حد بسیار جزئی کاهش یافت که البته کمبود تقاضای مؤثر جهت ساخت و ساز در سال جاری و تلاش جهت افزایش توان رقابتی در وقوع این امر بی تأثیر نبوده است.

لازم به اشاره است، میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز در مجموع با رقم شامخ (۴۱.۸۵) تغییر محسوسی نداشت ضمن اینکه برای پاسخگویی به تقاضاهای موجود فصل آخر سال از میزان تعدیلات نیروی کار در این ماه کاسته شد. همچنین مصرف حامل‌های انرژی همچنان به دلیل کاهش فعالیت بخشی از کارگاه‌های تولیدی نظیر تولیدات سازه‌های فلزی با افزایش مجدد قیمت آهن و میلگرد در دی، کاهش فعالیت‌های ساخت و ساز و نیز صرفه جویی به دلیل افزایش قیمت برخی حامل‌های انرژی، در حد نامحسوسی کاهش یافت (۵۳.۲۶).

با وجود موانعی نظیر تحریم‌ها و کاهش مبادلات ارزی، با اجرای قانون معافیت مالیاتی درآمدهای صادراتی و افزایش حجم تولید و فعالیت‌های بازاریابی در ماه‌های پایانی سال، میزان صادرات اندکی افزایش یافت (۴۷.۲۸). میزان محصولات ناتمام یا در نوبت فروش در این ماه به دلیل افزایش اندک سرعت انجام سفارشات و تلاش جهت تحویل به موقع سفارشات در ماه‌های پایانی سال، افزایش نیافت و اندکی نیز در جهت کاهش پیش رفت (۵۳.۲۶)

باتوجه به انتظار افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال، فعالان اقتصادی نسبت به بهبود فعالیت‌های این بخش در بهمن ماه خوشبین بوده و رقم شاخص (۵۴.۸۹)، موید این مطلب است.

این بررسی‌ها نشان داد اهم موانع داخلی کسب کار پیش روی فعالان این حوزه شامل غیر قابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات، موانع در فرآیندهای اداری و اخذ مجوز، بی ثباتی قوانین و مقررات بخصوص قوانین گمرکی در ثبت سفارشات و طولانی بودن روند ترخیص کالاهای وارداتی (بعضاً مشکلات ایجادشده در حوزه فعالیت کارشناسان مجازی گمرک)، قوانین مالیاتی به ویژه در زمینه مالیات بر ارزش افزوده و دشواری در تأمین مالی بوده است.

بر اساس استاندارد بین‌المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، بخش ساختمان به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران، فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. از دیدگاهی دیگر بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است. در بخش مسکونی طبق آمار منتشره توسط بانک مرکزی، در دی ماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) به ۱۰۷۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۱۲.۱ درصد و ۵۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نیز با ۲.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ۴۰.۹ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته، به رقم ۱۳.۸ میلیون تومان رسید.

گفتنی است اتاق تعاون ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرده که نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر خواهد شد.

کد خبر: ۴٬۳۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha