۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کد خبر: . ۴٬۰۵۸
بررسی تراکنش‌های بالای ۵ میلیارد تومان در پنج سال گذشته

رییس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که براساس آیین نامه جدید این سازمان، تمامی تراکنش‌های بیش از ۵ میلیارد تومان در ۵ سال گذشته بررسی خواهد شد.

به گزارش بازار، امیدعلی پارسا در جمع خبرنگاران اعلام کرد: تا پایان هفته جاری آیین نامه بررسی تراکنش های بانکی برای اجرا ابلاغ خواهد شد که مسئله بسیار مهمی است.

وی افزود: تمامی تراکنش ها شامل این موضوع نمی شوند و تنها تراکنش های بیش از ٥ میلیارد تومان بررسی خواهد شد و سازمان امور مالیاتی حق دارد تا برای این موضوع تراکنش های ٥ سال گذشته را بررسی کند.

پارسا درباره آیین نامه جدید بررسی تراکنش‌های بانکی اظهار داشت: آیین نامه‌ای را تا آخر این هفته ابلاغ خواهیم کرد که چگونه با تراکنش‌های بانکی که در حال حاضر انجام می‌شود، برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه طبق قانون هر کسی به هر دلیلی کتمان درآمد کرده باشد، سازمان مالیاتی تا ۵ سال می تواند به عقب بازگردد و تراکنش‌های بانکی وی را بررسی کند، افزود: براساس این آیین ‌نامه کف و حداقل بررسی تراکنش‌ها ۵ میلیارد تومان است.

معاون وزیر اقتصاد در عین حال تصریح کرد: البته بحث فرار مالیاتی نیز داریم که ممکن است از سوی مراجع دیگری به ما اعلام شود و در آن صورت حتی تراکنش‌های کمتر از ۵ میلیارد تومان آن فرد نیز بررسی خواهد شد.

رییس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: باید توجه داشته باشید که ممکن است از یک تراکنش ۵ میلیارد تومانی، تنها ۲ تا ۳ درصد مالیات خالص واریزی به خزانه شود. پارسا تصریح کرد: در ابتدا تمامی تراکنش‌هایی که ربطی به مالیات ندارد کنار گذاشته می‌شود و شاید در همین مرحله ۵۰ درصد از کل تراکنش‌ها کنار گذاشته شود. بعد از آن تراکنش‌های مورد نظر مشمول مالیات، داخل نرخ شده و محاسبات آن انجام می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که مجموعه اطلاعات سازمان امور مالیاتی درباره معاملات، ملک و املاک و همچنین تراکنش‌ها مانند تمامی کشورهای دنیا کامل شود. پارسا همچنین اعلام کرد: براساس برآوردها حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

وی درباره اخذ مالیات از افراد مشهود (سلبریتی‌ها) نیز گفت: براساس قانون فعلی، جاری و حاکم مالیات‌های مستقیم، کل فعالیت‌های فرهنگی و هنری از مالیات معاف است و اینکه در اصلاحیه بعدی چه تصمیمی نهایتا گرفته می‌شود، در اختیار من نیست.

معاون وزیر اقتصاد افزود: بحث کلی البته بیشتر متوجه مالیات بر ارزش افزوده است و اینکه در مجلس می‌گویند سینما و فرهنگ و هنر از مالیات معاف باشند، منظور معافیت بلیت‌های سینما از مالیات بر ارزش افزوده است و اینجا بحث سلبریتی‌ها مطرح نیست.

رییس سازمان امور مالیاتی درباره آخرین پیگیری‌ها درباره اخذ مالیات از پزشکان و وکلا نیز تاکید کرد: هفته قبل نشستی با جامعه پزشکی کشور داشتیم و آنجا تفاهم نامه‌ای داریم که قرار شد دوستان ما در نظام پزشکی کشور به طور اَحسن و شایسته داخل خود و با سازوکارهای خودشان حل کنند.

وی درباره مهلت به پزشکان اظهار داشت: این موضوع در اظهارنامه‌های مالیاتی پزشکان در خرداد سال آینده مشخص می‌شود و سازمان مالیاتی برگ تشخیص مالیاتی پزشکان را با سایر اطلاعات در اختیار خود تطبیق می‌دهد و در صورتی که کسی تخلف کرده باشد، با این موضوع به عنوان مسئله مالیاتی برخورد شده و جرائم بسیار سنگینی هم برای آنها در نظر گرفته خواهد شد که به هیچ عنوان قابل بخشش نیست.

پارسا گفت: مالیات وکلا نیز مانند ۱۵ صنف دیگر به آنها ابلاغ شده و اگر تکالیف قانونی خود را در اظهارنامه خردادماه سال آینده خود انجام ندهند، با آنها به شدت برخورد می‌شود. وی در خصوص درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه ۹۹ گفت: آن رقمی که از دولت به کمیسیون تلفیق رفته ۱۷۵ هزار میلیارد تومان است، ولی اینکه در کمیسیون تلفیق و صحن چه رقمی تصویب می شود، باید صبر کنیم.

۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کد خبر: ۴٬۰۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =