مدیریت اتاق تعاون ۱۴ سال ثابت مانده است

عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: این که سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور به ۲۵ درصد نرسیده به علت اجرای کند سند توسعه تعاون است.

به گزارش بازار به نقل از صدا و سیما، ماشاء الله عظیمی با اشاره به روند تدوین سند توسعه تعاون افزود: اتاق تعاون؛ بازوان مشورتی دولت در تدوین طرح ها و آیین نامه ها است اما نمایندگان حقیقی این اتاق در تدوین این برنامه ها حضور ندارند.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی، ۵۰ درصد تولید بر عهده تعاونی هاست اضافه کرد: بسیاری از مصوباتی که روی زمین می ماند و قابلیت اجرا ندارد به علت مشورت نکردن با مردم و کسانی است که درگیر این تصمیم سازی ها هستند.

عظیمی گفت: هر جا تعاونی ها توسعه یافته اند در نهادهای مالی و روش های تأمین مالی آنها تحول ایجاد شده اما در کشور ما قیمت مواد اولیه غیرقابل پیش بینی است و تأمین منابع مالی تعاونی ها از بانک ها با دشواری انجام می شود.

وی افزود: برای ورود تعاونی ها به بازار سرمایه، سازمان بورس موظف شد ساختار خود را برای ورود تعاونی ها تغییر کند و این موضوع در دستور جلسه شورای عالی بورس قرار دارد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: درباره نهادسازی، با پاسخگویی غیرقانونی برخی دستگاه ها روبرو هستیم.

عظیمی اضافه کرد: زمینه فعالیت تعاونی ها را دولت تعیین می کند و بین قیمت تولید و عرضه محصولات تعاونی ها فاصله وجود دارد که اینها از جمله مشکلات بخش تعاون است.

وی گفت: ۷۵ درصد تولیدات بخش کشاورزی با نقش مستقیم یا غیرمستقیم تعاونی هاست و شش و هشت دهمی رشد بخش کشاورزی به رشد اقتصادی کشور کمک کرده است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران افزود: ۲۵ هزار تعاونی فعال و ۱۵ هزار تعاونی غیرفعال یا نیمه فعال در بخش کشاورزی داریم.

وی گفت: در همه دنیا به تعاونی های بخش کشاورزی کمک می شود اما طرحی در دست بررسی است که اگر تصویب شود از تعاونی های کشاورزی که بیش از ۶۰ میلیون درآمد دارند مالیات عملکرد گرفته می شود.

دبیرکل اتاق تعاون ایران افزود: بر اساس آمار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ۳۰۰ هزار تعاونی در کشور تشکیل شد اما به علت این که از این تعاونی ها حمایت نشد برخی از آنها که تعدادشان کم نیست غیرفعالند.

عظیمی گفت: به علت ضعف نظارت بر فعالیت تعاونی های مسکن، برخی از این تعاونی ها وارد بازارهای دیگری می شوند، البته تعاونی های مسکن در دوره های مختلف کارهای خوبی انجام داده اند.

وی افزود: افرادی که در تعاونی های مسکن عضو می شوند به اندازه سهم خود برای تعاونی وقت می گذارند و این مسأله ممکن است هیأت مدیره تعاونی را به علت نبود نظارت وسوسه کند.

دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: اساسنامه های تعاونی های مسکن باید مدت ها پیش اصلاح می شد.

البرز محمدی مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این برنامه گفت: همه فکر می کنند سند توسعه تعاون را این وزارتخانه باید محقق کند در حالی که ما نقش اجرا نداریم و فقط کارها را واگذار می کنیم.

وی افزود: روی کاغذ بی نظیرترین و بهترین قانون ها را در بخش تعاون داریم اما این قوانین اجرا نشده است و در این بخش با اتاق تعاون هم عقیده هستیم.

محمدی گفت: وزارت تعاون مقابل بخش خصوصی و تعاونی قرار ندارد بلکه کارهایی که انجام می دهد برای این بخش هاست.

وی افزود: ۱۴ سال است که مدیریت اتاق تعاون ثابت مانده است و در برخی جلسات این افراد حضور دارند که حتی وزیر نیز در آن شرکت نمی کند.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون گفت: نهادسازی در بخش تعاون از پایین به بالا انجام شده است و تعاونی ها بر این اساس توانسته اند در صنعت خود نقش آفرینی کنند و مشاوران دولت باشند.

محمدی افزود: اکنون ۹۰ درصد بخش صیادی به وسیله تعاونی ها انجام می شود.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون گفت: طرحی را با عنوان تأمین مالی خود برای تعاونی ها تدوین و از تعاونی عمران شهرستان ها آغاز کرده ایم.

وی افزود: تعاونی های روستایی که بر اساس طرح اشتغال روستایی ایجاد شده اند موفق هستند.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون گفت: برای توزیع مستقیم محصولات تعاونی ها، دولت برنامه ای برای ایجاد فضایی مانند سازمان میادین میوه و تره بار برای تعاونی ها داشت و جا نمایی این طرح نیز انجام شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: تعاونی های ناکارآمد مربوط به سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون گفت: در تعاونی های سازمان تعاون روستایی، افراد فقط عضو تعاونی هستند و از خدمات آن استفاده می کنند اما سهامدار نیستند.

وی افزود: اگر تعاونی مربوط به بخش کشاورزی باشد باید مجوز اصلی را از وزارت جهادکشاورزی دریافت کند.

محمدی گفت: تعاونی های صوری نداریم و اگر تعاونی، مجمع سالانه برگزار نکند از نظر ما تعاونی فعال نیست.

وی افزود: ۸۴۰ هزار واحد مسکن مهر را تعاونی ها انجام دادند.

مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در برخی تعاونی های مسکن، اعضا از عملکرد هیأت مدیره خود بی خبر هستند و می خواهیم این مسأله را سامان دهیم.

محمدی با بیان اینکه تعاونی های مسکن در شهرهای کوچک، بسیاری از افراد را صاحب خانه کرده اند افزود: از چالش های تعاونی های مسکن، بی خبری اعضا از وضع تعاونی است که این مسأله تا دو سال آینده
برطرف می شود.

محمد اولاد کارشناس مسکن نیز در این برنامه گفت: افرادی که وارد تعاونی های مسکن می شوند بیشتر برای استفاده از رانت این تعاونی هاست زیرا جنس تعاونی مسکن با تعاونی های دیگر متفاوت است.

وی گفت: برخی برای خانه دار شدن وارد تعاونی مسکن می شوند اما برخی برای استفاده از تسهیلات و سود این تعاونی ها به عضویت آن در می آیند.

اولاد افزود: تعاونی های مسکن با تعاونی های مسکن مهر متفاوت است و ماهیت کلی تعاون در بخش مسکن با اهداف آن تعارض دارد.

حجت ورمرزیار کارشناس کشاورزی نیز در این برنامه گفت: بخش تعاون باوجود همه تلاش ها به دلایل مختلف پیشرفت لازم را نداشته است.

وی با طرح این سؤال که چند درصد تعاونی ها برای جذب نقدینگی های سرگردان وارد بورس اوراق بهادار شده اند افزود: نظام تأمین مالی درستی برای تعاونی ها تعریف نشده است.

وی گفت: تعاونی ها باید بر اساس برنامه ۶۵ درصد سرمایه گذاری بخش کشاورزی کشور را انجام می دادند اما این موضوع محقق نشده است.

این کارشناس کشاورزی افزود: تعاونی ها به درستی شکل نگرفته است و فقط برای دریافت امتیازها تشکیل شده اند.

ورمرزیار گفت: برای عرضه تولیدات تعاونی های کشاورزی، نظام معیوبی وجود دارد و این تعاونی ها جایی برای عرضه مستقیم محصولات خود ندارند.

وی افزود: تعاونی ها باوجود تلاش هایشان، رفع کننده نیازهای کشاورزان نبوده اند و برخی فقط برای گرفتن تسهیلات شش درصدی، عضو تعاونی ها شده اند.

این کارشناس کشاورزی گفت: شرکت های تعاونی از نظر تخصصی نیز با مشکل روبرو هستند و بدنه تخصصی برای تعاون تربیت نمی شود.

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
کد خبر: 39679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =