۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
کد خبر: . ۳۵٬۴۸۳
کرونا مانع تعمیرات اساسی پالایشگاه تهران نشد

تعمیرات اساسی، فرآیندی پیشگیرانه است که به بیان دقیق‌تر می‌توان آن را بازگردانی واحد به شرایط قابل اطمینان برای یک دوره عملکرد طولانی مدت (بیش از ۳ سال) در نظر گرفت.

به گزارش بازار به نقل از شانا، در پایان هر دوره تعمیرات اساسی، واحد برای یک دوره عملکرد با کیفیت مطلوب تضمین می‌شود. شرکت‌های پالایشی در یک بازه زمانی مشخص، تعمیرات اساسی واحدها را در برنامه‌های خود دارند؛ پالایش نفت تهران، یکی از این شرکت‌هاست که تعمیرات واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شماره ۲ را تابستان امسال (۱۵ تیرماه و به مدت ۲۸ روز) انجام داده است.

برای بررسی جزئیات بیشتر با محمدعلی هاشمی، رئیس نگهداری و تعمیرات شرکت پالایش نفت تهران به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

در ابتدا بفرمایید در این دوره از تعمیرات اساسی، چه بخشی از پالایشگاه مورد تعمیر قرار گرفته و چه اقداماتی در این دوره انجام شده است؟
واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شماره ۲ تعمیرات اساسی شده‌اند، واحد آیزوماکس خوراک آیزوفید حاصل از تقطیر در خلا را به همراه هیدروژن دریافتی از واحد هیدروژن شماره ۲ با خلوص ۹۶.۵ درصد در مجاورت کاتالیست نیکل مولیبدن به محصولات با ارزشی نظیر گاز مایع، نفتا، سوخت جت و دیزل مرغوب تبدیل می‌کند، از آنجا که این تبدیل در دما و فشار بالا در محیطی مملو از گازهای خورنده انجام می‌شود، بنابراین اهمیت فرآیند تعمیرات اساسی که لازمه استمرار عملیات این واحد در کاهش تولید نفت کوره و تولید فرآورده‌های با ارزش به شمار می‌آید، محرز است.

در این دوره از تعمیرات اساسی، اقدام‌های زیادی انجام شده که مهمترین آنها عبارتند از تعمیرات اساسی چهار دستگاه راکتور شامل احیا، تخلیه، الک و شارژ دوباره کاتالیست‌ها، تعمیرات اساسی ۶ دستگاه کوره، تمیز کاری و بازدید pig tail های کوره و تعویض ۱۶ عدد از pig tail های کوره، همراه با تخلیه، الک و بارگیری کاتالیست Reformer، نوسازی بخش عمده‌ای از Piping واحدهای آیزوماکس و هیدروژن که دچار خوردگی شده بودند، تعمیرات اساسی مبدل‌ها و فن‌های هوایی واحد، تعمیرات اساسی برج‌ها و ظروف واحد، عایقکاری دوباره بدنه ظروف، برج‌ها و خطوط انتقال، بهبود رفراکتوری کوره‌های واحد آیزوماکس و واحد هیدروژن، نصب تلمبه‌های جدید، رنگ‌آمیزی سطوح مبدل ها، برج ها و ظروف.

چند نفر از نیروهای بیرون از پالایشگاه در این تعمیرات به کار گرفته شده اند؟
در زمان اوج کار تا سقف ۵۱۰ نفر نیرو جذب شده است.

چه تمهیداتی برای آموزش و حفظ ایمنی این افراد در نظر گرفته شده است؟
برگزاری کلاس‌های ایمنی برای آشنایی نفرات با کارکرد واحد و آموزش ایمنی فردی، ارزیابی، مصاحبه و معاینه در زمان جذب نیروی انسانی انجام شده است. در این میان افرادی که بیماری زمینه ای و ضعف ایمنی یا محدودیتی برای کار داشتند، جذب نشده اند، ضمن آنکه تست تریاژ کرونا برای تمامی نیروها و غربالگری افراد از نظر بیماری کرونا انجام شده است.

 با توجه به اینکه تعمیرات اساسی در دوران کرونا انجام می شود، چه تمهیداتی در زمینه بهداشت و درمان انجام شده و چه خدماتی در این خصوص ارائه شده است؟
از جمله تمهیدات انجام شده در زمینه پیشگیری از کرونا در تعمیرات اساسی می‌توان به مواردی مثل در نظر گرفتن ماسک سه لایه برای تک تک نفرات به صورت روزانه (هر روز حداقل دو عدد برای هر نفر)، بررسی نفرات از نظر کرونا در زمان انجام تعمیرات اساسی و مرخص کردن افراد مشکوک به کرونا، تحویل غذا در ظرف‌های یک بار مصرف برای نفرات رسمی، پیمانی و موقت، توزیع آب آشامیدنی در بطری‌های یکبار مصرف، رعایت فاصله اجتماعی در سرویس ایاب و ذهاب (در اتوبوس و مینی بوس هر دو صندلی به یک نفر اختصاص داده شده است.)، ضدعفونی کردن سطوحی که افراد از آن استفاده می‌کنند، ضدعفونی کانکس‌ها، رستوران‌ها، سرویس‌های ایاب و ذهاب و...

آیا در تعمیرات اساسی از تجهیزات ساخت داخل استفاده شده است؟ اگر پاسخ مثبت است، چه تجهیزاتی به کار رفته است؟
طی سال‌های گذشته، هدف شرکت نهایت استفاده از تجهیزات ساخت داخل بوده و عمده تجهیزات و تاسیسات کلیدی از سوی شرکت‌های داخلی ساخته می‌شوند. بعضی نمونه‌های مهم شامل ساخت ظرف طبق نقشه‌های مهندسی در داخل، ساخت و نصب فن‌های هوایی فشار قوی به تعداد ۶ عدد، تامین ورق خریداری شده برای تعویض بخشی از بدنه ظرف از شرکت‌های داخلی، تامین قطعات مورد نیاز برای تعمیرات اساسی کمپرسور از شرکت‌های داخلی، تامین قطعات مورد نیاز به‌منظور تعویض تیوب مبدل های واحد از شرکت‌های داخلی (تعویض سه مبدل تیوب)، تامین کانال مبدل‌ها از شرکت‌های داخلی، خریداری و نصب تلمبه‌های جدید همراه با الکتروموتور جدید از شرکت‌های داخلی بوده است.

توانمندی مهندسان داخلی چه کمکی به تعمیرات در این دوره کرده است؟
بهبود توانمندی مهندسان داخلی و تهیه قطعات مورد نیاز برای تعمیرات اساسی از شرکت‌های داخلی، ضمن تسهیل تامین قطعات و تجهیزات، سبب کاهش زمان و هزینه تعمیرات اساسی شده است.

واحدهایی که امسال برای تعمیرات اساسی در نظر گرفته شده اند، چند سال است که تعمیر نشده اند؟
تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس شمالی و هیدروژن شمالی در فاصله زمانی سه ساله برنامه‌ریزی شده است؛ اما با توجه به شرایط عملیاتی مناسب این واحدها، با هماهنگی کارشناسان و مسئولان ذی ربط، تعمیرات اساسی با یک سال تاخیر و پس از چهار سال تولید بدون وقفه انجام شده است.

نقاط قوت و ضعف این دوره از تعمیرات چه بوده است؟
استفاده حداکثری از نیروهای تعمیرات روزانه با تجربه مناسب و کاهش تعداد نیروهای قراردادی کوتاه مدت، معاینات مناسب مرکز سلامت کار و بهبود کیفیت نیروی انسانی و استفاده از ICE BLASTING برای نخستین بار برای تمیزکاری تیوب‌های ناحیه جا به جایی در کوره  از جمله نقاط قوت این دوره از تعمیرات است، ضمن آنکه استفاده برنامه‌ریزی شده از ابزارهای نوین نظیر دستگاه Torque meter هیدرولیک برقی، اره نواری برقی، بالابر برقی، جاروبرقی صنعتی مناسب تمیزکاری داخل راکتورها و متر لیزری و ثبت ورود و خروج نفرات و دریافت بن غذا با کارت ساعت زنی، از دیگر مزایای این دوره از تعمیرات به شمار می‌رود، اما در مقابل نقاط قوت با برخی ضعف‌ها نیز روبه‌رو بودیم که از آن جمله می‌توان به کاهش تعداد نیروی انسانی نسبت به نیروی برنامه ریزی شده با توجه به نگرانی از شیوع ویروس کرونا و برخوردار نبودن برخی از نیروهای قراردادی کوتاه مدت به تجربه و تخصص کافی اشاره کرد.

با چه چالش ها و مشکلاتی در این دوره رو به رو بوده اید؟
بزرگترین چالش در این دوره از تعمیرات اساسی، انجام تعمیرات همگام با شیوع گسترده ویروس کرونا بوده است. در عمل تغییر سبک‌های رفتاری، رعایت الزام‌های فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و ضدعفونی مداوم سطوح و دست‌ها که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت می گیرند، ضمن ایجاد کار مازاد بر فعالیت‌های عادی روزانه، انجام فرآیندهایی نظیر آموزش مداوم کارکنان، هماهنگی‌های مورد نیاز برای دریافت پروانه‌های کاری، انجام فعالیت‌های تیمی چند تخصصی، کار در ظروف و برج‌ها و جذب و به‌کار گیری نیروهای مجرب و متخصص دارای ریسک‌های سلامت را با چالش روبه‌رو کرده است.

در پایان اگر نکته ای باقی مانده است، بفرمایید؟
ایجاد شرکت‌های بزرگ برای تامین نیروی متخصص تعمیرات اساسی که به کارگاه‌های آموزشی برای توسعه مهارت‌های شغلی مورد نیاز در تعمیرات اساسی مجهز شده باشند و به همه پالایشگاه‌ها خدمات رسانی کنند، ضروری به نظر می‌رسد. این شرکت‌ها می‌توانند سالانه معاینه سلامت شغلی، دوره‌های ایمنی و آموزش‌های متنوع مرتبط با صدور پروانه‌های کاری را برگزار کنند تا از تکرار زمانبر آنها در پالایشگاه‌ها جلوگیری شود. در شرایط کنونی، برخی نیروهای مستعد، پس از چند دوره حضور در تعمیرات اساسی، جذب دیگر شرکت‌ها یا سازمان‌ها می‌شوند و به‌تدریج از حضور در تعمیرات اساسی امتناع می‌کنند.

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
کد خبر: ۳۵٬۴۸۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =