۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
کد خبر: . ۳٬۱۴۳
رشد ۲۱۸ درصدی تولید برق نیروگاه‌های آبی

انرژی تولیدی نیروگاه‌های برق- آبی کشور از 8 هزار و ۱۹۸ گیگاوات ساعت در سال گذشته به ۲۶ هزار و ۱۰۳ گیگاوات ساعت رسید که از رشد ۲۱۸ درصدی در این بخش حکایت می کند.

به گزارش بازار، تولید انرژی نیروگاه‌های برق-آبی درحالی در آذرماه امسال یک هزار و ۲۲ گیگاوات ساعت رسید که این رقم در ماه پیش از آن (آبان ماه) یک هزار و ۱۵۷ گیگاوات ساعت بود و به این ترتیب ۱۱.۷ درصد کاهش تولید را تجربه کرد.

بر اساس تازه ترین گزارش دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو، اکنون ۵۵ طرح نیروگاه برق-آبی به ظرفیت ۱۲ هزار و ۱۶۹ مگاوات و متوسط تولید انرژی سالانه ۲۷ هزار و ۶۹۶ گیگاوات ساعت در حال بهره برداری است که از این میزان سهم حوضه آبریز دریای خزر ۱۶ طرح، حوضه آبریز دریای عمان و خلیج فارس ۲۵ طرح، حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک طرح و حوضه آبریز فلات مرکزی ۱۳ طرح است و حوضه های آبریز مرزی شرق و سرخس سهمی در نیروگاه های برق-آبی ندارند.

اکنون ساخت ۱۷ نیروگاه برق-آبی به ظرفیت سه هزار و ۵۱۷ مگاوات و متوسط انرژی تولیدی سالانه هفت هزار و ۴۶۰ گیگاوات ساعت در دست اجراست که چهار طرح آن سهم حوضه آبریز دریای خزر، ۱۱ طرح سهم حوضه آبریز دریای عمان و خلیج فارس و دو طرح نیز سهم حوضه آبریز دریاچه ارومیه است و بقیه حوضه‌های‌آبریز شامل فلات مرکزی، سرخس و مرزی شرق سهمی در این نوع نیروگاه‌ها ندارند.

۲۱۷ طرح نیروگاه برق- آبی به ظرفیت ۱۴ هزار و ۶۸۶ مگاوات و متوسط تولید انرژی سالانه ۳۴ هزار و ۱۲۹ گیگاوات ساعت در کشور در دست مطالعه قرار دارد که سهم هرکدام از حوضه های آبریز شامل دریای خزر ۷۹ طرح، دریای عمان و خلیج فارس ۱۱۱ طرح، دریاچه ارومیه ۱۸طرح، فلات مرکزی هشت طرح و سرخس یک طرح است و در این میان حوضه آبریز مرزی شرق هیچ سهمی در نیروگاه های برق-آبی ندارد.

۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
کد خبر: ۳٬۱۴۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =