آیا «بورس مسکن» حربه ای برای فروش اموال دولتی است؟

پناهی زاده، معاون خانه صمت ضمن گمانه هایی درخصوص حربه دولت برای فروش املاک خود توسط بورس مسکن گفت: اگر دولت به فکر مردم بود، امکان داشت طرح های دیگر دنبال شود.

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، بیژن پناهی زاده معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و کارشناس حوزه سرمایه گفت: هدف از راه اندازی بورس در بعضی کشورها ایجاد شفافیت است و در آنجا سهام مستقیم توسط خریدار و فروشنده معامله می شود. اما جای سوال است که آیا در شرایط کنونی بورس –ایران- شفافیت دارد. آیا ارزش واقعی سهام همین اندازه است که معامله می شود. بسیاری از سهام مان ارزش کمتری از میزانی که معامله می شود، دارد. اما با دست به دست شدن افزایش قیمت تجربه می کنند.

وی ادامه داد: اگر کسی فکر می کند بورس مسکن باعث کاهش قیمت می شود، شرایط کنونی بورس را ببیند.

قیمت های بورس واقعی نیست
پناهی زاده با بیان اینکه قیمت ها در بورس واقعی نیست، گفت: باید ببینیم با حربه راه اندازی بورس املاک دولت می خواهد اموال خود را بفروشد. آیا بانک ها می خواهند اموال و وسایل مردم را عرضه کنند و سریعتر به پول برسند.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و کارشناس حوزه سرمایه گفت: اگر با طرح راه اندازی بورس مسکن برخی به فکر مردم بودند، امکان داشت که طرح های دیگر دنبال شود. به عنوان مثال با پیگیری کدملی افراد ببینند چه کسانی خانه ندارند، [اشاره به طرح های ساخت مسکن] اگر طرح بورس مسکن کاهش قیمت مسکن است می شد دولت زمین عرضه کنند. [اشاره به زمین هایی که جزء شهرها نیستند.]

برنامه دولت برای بورس مسکن چیست؟
وی با بیان اینکه در بورس مسکن حذف واسطه گری مطرح است با طرح سوالاتی خاطر نشان کرد: آیا در بورس مسکن قیمتی که مطرح می شود کارشناسی است، آیا می خواهند مسکن ساخته نشده در آن عرضه شود، چه تضمینی برای ساخته شدن آن هست.

پناهی زاده هشدار داد در بورس مسکن نوسان ها ممکن است سریعا به بخش مسکن کشانده شود و مشکلاتی برای مردم ایجاد کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا هدف بورس مسکن این است که مردم خانه دار شوند و املاک به دستشان برسد، گفت: داده هایی که می بینیم نشان می دهد این بورس یک صندوق سرمایه گذاری برای زمین و مسکن ایجاد می کند و از آنها اطلاعاتی وجود ندارد و این ممکن است درکشور بحران ایجاد کند، به ویژه، با استقبالی که از این بورس می شود.

تورم بالای اقتصاد ایران و عشق خانه دار شدن مردم!
در بخش دیگری پناهی زاده با بیان اینکه در هیچ جای دنیا به اندازه ایران مردم دنبال خانه دار شدن نیستند، این موضوع را به دلیل شرایط تورمی عنوان کرد و گفت: هرسال اجاره بها افزایش پیدا می کند و این یک مشکل اقتصادمان است.

این کارشناس سرمایه گفت: بدون مهار تورم اگر بورس راه اندازی کنیم آب در هاون کوبیدن است.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مسموم مردم برای خرید سهام و اوراق هجوم می آورند، به تأکید این موضوع پرداخت که تولید مسکن هم باید باشد.

داشتن برنامه لازم است
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و کارشناس حوزه سرمایه از لزوم داشتن برنامه مدون اقتصادی هم صحبت کرد.

در بخش پایانی پناهی زاده گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد شرکت هایی که واقعا فعال نیستند، کاغذی- سهام شان طی یکسال ۴- ۵ برابر شده باشد. باید در این بخش نظارت وجود داشته باشد و بعضا برنامه ریزی دقیق بر چیزی که می خواهیم عرضه کنیم، داشته باشیم.

۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
کد خبر: 29436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =