۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۴
چگونگی حمایت از دانش بنیان ها برای توسعه صادرات
در گفت و گو با بازار مطرح شد؛

چگونگی حمایت از دانش بنیان ها برای توسعه صادرات

اصفهان - مدیر باشگاه شرکت ‌های صادراتی دانش ‌بنیان معاونت علمی ریاست ‌جمهوری با اشاره به حمایت‌های موجود در کشور برای توسعه صادرات دانش‌ بنیان گفت: این حمایت ها تا سقف ۴۰ ساعت در سال ارائه می شود.

راضیه کهنسال در گفت و گو با خبرنگار بازار با اشاره به حامیان گسترده صادرات دانش ‌بنیان اظهار کرد: حمایت‌ های موجود برای این حوزه را به طور کلی می ‌توان در سه بخش حمایت ‌های ارزی، حمایت‌ های گمرکی و آیین ‌نامه تسهیل دریافت استانداردهای بین ‌المللی طبقه بندی کرد.

وی افزود: حمایت ‌های ارزی شامل تسریع تخصیص ارز و تسهیل رفع تعهدات ارزی، تسهیلات تعرفه واردات و تخصیص خط اعتباری برای خریداران محصولات دانش ‌بنیان در کشورهای هدف است. حمایت ‌های گمرکی نیز موارد متعددی نظیر معافیت از پرداخت حقوق گمرکی، معافیت از سود بازرگانی، معافیت از عوارض صادراتی، واردات مقطعی بدون انتقال ارز، تسهیلات استاندارد اجباری، فعالان اقتصادی برگزیده (AEO)، ترخیص اضطراری کالا، واردات و صادرات موقت و تسهیلات ترخیص نسیه را شامل می‌ شود.

مدیر باشگاه کریدور صادرات و تبادل فناوری معاونت علمی، فناوری ریاست ‌جمهوری گفت: سازمان توسعه همکاری ‌های علمی و فناورانه بین ‌المللی بازوهای اجرایی متفاوتی جهت اعطای حمایت ‌ها به شرکت ‌های دانش ‌بنیان و فناور در اختیار دارد که از جمله آن ‌ها می‌ توان به کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، باشگاه شرکت‌ های صادراتی دانش‌ بنیان، خانه ‌های نوآوری و فناوری، شرکت ‌های مدیریت صادرات و کارگزاران صادرات اشاره کرد.

کهنسال ادامه داد: برای حمایت از صادرات دانش‌ بنیان، ابزارهای مختلفی اعم از ابزارهای تبلیغاتی، تحقیقات بازار، نشست تجاری بین‌ المللی، ارسال نمونه محصول، بازاریابی خارجی، عارضه‌ یابی و توسعه کسب و کار، حضور در مناقصات بین ‌المللی، ثبت محصول یا دارو و علائم تجاری، اخذ گواهینامه ‌های محصولی، طراحی صنعتی و ساخت، آموزش بازرگانی، نمایشگاه‌ های خارجی و پاویون ملی، منتورینگ و مشاوره صادرات را داراست که هر کدام به سهم خود زیرشاخه ‌های مختلفی را شامل می ‌شود.

وی گفت: برای مثال منتورینگ و مشاوره صادرات که از طریق پیشخوان مشاوه صادرات و واردات ارائه می ‌شود، بخش‌ های مختلفی بازرگانی بین ‌المللی و فرآیند های صادرات، استراتژی صادرات، حمل و نقل بین‌ الملل، نقل و انتقال ارزی، مذاکرات و مکاتبات تجاری بین ‌الملل را شامل می ‌شود. این حمایت‌ ها از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان ریاست جمهوری تا سقف ۴۰ ساعت در سال ارائه می ‌شود.

مدل ارزیابی شرکت‌ های دانش ‌بنیان، فناور و خلاق

مدیر باشگاه شرکت ‌های صادراتی دانش ‌بنیان معاونت علمی و اقتصاد دانش ‌بنیان ریاست ‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مدل ارزیابی شرکت‌ های دانش ‌بنیان، فناور و خلاق اظهار کرد: طرح ایده، مطالعات اولیه و تدوین چهارچوب ارزیابی طی سال‌ های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ انجام شد اما در نهایت در شهریور ۱۴۰۲ مدل جدید ارزیابی و اتوماسیون فرایند اجرایی شد.

کهنسال تصریح کرد: بر این اساس معیارهای ارزیابی و رتبه ‌بندی موارد مختلفی اعم از لزوم ساخت ایران بودن، دارای تیم تحقیق و توسعه متخصص، دارای توان تولید انبوه، وجود مجوزهای لازم کیفیت عملکردی، سابقه فروش داخلی، سابقه صادراتی، وجود محصول با فناوری پیشرفته، کیفیت مطلوب از نظر طراحی صنعتی، دارای رفتار حرفه ‌ای در تعاملات بین‌ المللی، دارای وب سایت مطلوب به زبان انگلیسی، دارای رقابت از نظر قیمت، ظرفیت ارائه خدمات پس از فروش بین‌ المللی، دارای تاییدیه ‌ها و استانداردهای بین ‌المللی و دارای پتنت و یا عدم نقض نقض پتنت بودن را شامل می‌ شود.

کد خبر: ۲۹۱٬۸۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha