۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۵
نرخ تورم در اسپانیا در ماه مه افزایش یافت

نرخ تورم در اسپانیا در ماه مه افزایش یافت

بر اساس گزارش مؤسسه ملی آمار اسپانیا که روز پنجشنبه منتشر شد، نرخ تورم سالانه در این کشور برای ماه مه به ۳.۶ درصد رسید.

به گزارش بازار، بر اساس گزارش مؤسسه ملی آمار اسپانیا که روز پنجشنبه منتشر شد، نرخ تورم سالانه در این کشور برای ماه مه به ۳.۶ درصد رسید که مطابق با انتظارات بازار بود ولی با این حال، بالاتر از نرخ ۳.۳ درصدی آوریل اعلام شد.

بنا بر این گزارش، افزایش تورم بیشتر ناشی از نرخ مسکن بوده است که با افزایش ۱.۲ درصدی به ۵.۲ درصد رسید. بخش قابل توجهی از این رقم به دلیل قیمت برق رخ داد که در ماه مه ۲۰۲۳ کاهش یافت، اما در ماه مه امسال افزایش یافت.

تورم حمل و نقل نیز در این کشور به ۳.۸ درصد رسید و با افزایش قیمت سوخت تقویت شد؛ قیمتی که در ماه مه ۲۰۲۴ کمتر از مه ۲۰۲۳ کاهش یافت.

نرخ هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها نیز ۰.۷ درصد افزایش یافت. به طور مشابه، تورم پوشاک و کفش در ماه مه امسال ۲.۳ درصد افزایش یافت که ناشی از تقاضای قوی‌تر برای مجموعه‌های جدید بهار و تابستان بود.

با این حال، قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی به ۴.۴ درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل کاهش تورم گوشت و میوه‌ها در ماه مه ۲۰۲۴ نسبت به مه ۲۰۲۳ بود. قیمت انواع روغن نیز در ماه مه امسال نسبت به سال قبل کاهش یافت.

تورم هسته اسپانیا بر اساس مقایسه سال به سال ۳ درصد گزارش شد که مطابق با انتظارات بازار بود، اما بیشتر از ۲.۹ درصد ثبت شده در ماه آوریل بود.

از سوی دیگر، تورم بر اساس مقایسه ماه به ماه در این کشور در ماه مه ۰.۳ درصد اعلام شد که پیش‌بینی تحلیلگران را نیز برآورده کرد که نسبت به ۰.۷ درصد در آوریل کاهش نشان می‌دهد.

اگرچه نرخ تورم اسپانیا در ماه مه افزایش یافته است، اما این می تواند یک ضربه کوچک باشد، چرا که انتظار می‌رود این کشور در چند ماه آینده توسط کمیسیون اروپا شاهد رشد قوی باشد.

کد خبر: ۲۹۱٬۲۵۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha