۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۴
منشور اهداف و برنامه‌های عملیاتی HSE سازمان بنادر و دریانوردی ابلاغ شد

منشور اهداف و برنامه‌های عملیاتی HSE سازمان بنادر و دریانوردی ابلاغ شد

منشور اهداف و برنامه‌های عملیاتی و راهبردهای حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۴۰۳ تهیه و ابلاغ شد.

به گزارش بازار، عبدالله جعفری؛ مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) این سازمان از ابلاغ منشور اهداف و برنامه‌های عملیاتی HSE خبر داد و گفت: نظام مدیریت HSE در صنایع بندری و ارائه خدمات دریایی از یک فعالیت محدود وظیفه‌ای به یک مقوله استراتژیک تغییر یافته است و مدیریت پایدار ریسک‌های عملیاتی یکی از ارکان کلیدی موفقیت در این صنعت به شمار می رود.

وی افزود: مقوله HSE به عنوان یک ارزش بنیادین و حتی فراتر از آن به عنوان یک حق در رأس همه فعالیت‌های یک سازمان نهادینه شده است و در این راستا به جهت دستیابی به بنادری ایمن (Safer Ports) در کنار ارزان و سریع بودن خدمات ارائه شده، مدیریت HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران سازمان بنادر و دریانوردی، رویکرد برنامه محوری را به عنوان یک ضرورت در دستورکار خود قرار داده است.

اعلام چهار هدف محوری
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر و به ویژه در سال گذشته، روند محسوس کاهش حوادث انسانی ناشی از کار و نیز کاهش تعداد حوادث منجر به حریق در بنادر کشور، حاکی از موفقیت لازم برای ارتقاء وضعیت HSE و افزایش ضریب ایمنی بنادر است، عنوان کرد: منشور مذکور که در حقیقت تبیین کننده نقشه راه اقدامات و فعالیت‌های عملیاتی ستاد، بنادر و تمامی شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر در سال ۱۴۰۳ است در ۴ هدف محوری مدنظر قرار گرفت.

جعفری ادامه داد: مؤثرتر عمل کردن مدیریت HSE در فرآیندهای عملیاتی بنادر و تقویت نظارت، پایش و ارزیابی‌های موردنظر، همچنین

ارتقاء ایمنی بنادر از طریق افزایش ایمنی در شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر دو هدف محوری تعریف شده است.

به گفته وی، حفظ روند موجود در خصوص کنترل و کاهش میزان حوادث ناشی از کار و صیانت از جان و سلامتی منابع انسانی و نیز بهبود سطح فرهنگ HSE و آگاهی عمومی تمامی سطوح مدیریتی و عملیاتی دو هدف محوری دیگر تبیین شده است.

اعلام برنامه‌های مورد توجه
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه به منظور افزایش ایمنی در شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر موارد مختلفی با جدیت پیگیری و اجرا می‌شود، اظهار داشت: ارتقاء ساختار ایمنی، بهداشت، محیط زیست (HSE) و پدافند غیرعامل در تمامی شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر بر اساس مصوبه هیأت عامل و نیز لزوم کسب حداقل ۶۵ از ۱۰۰ امتیاز شاخص‌های ارزیابی ایمنی، بهداشت و محیط زیست تعیین شده در حیطه الزامات و قوانین کشور در حوزه‌های مرتبط به عنوان یکی از شروط تمدید پروانه‌های کاری و مجوزهای فعالیت شرکت‌ها و نیز انعقاد قراردادهای جدید در بنادر است که با جدیت پیگیری می‌شود.

جعفری افزود: ارتقاء دانش عمومی همه افراد شاغل در شرکت‌ها اعم از سطوح مدیریتی، اداری و عملیاتی) مطابق مصوبه هیأت عامل محترم و نیز ارتقاء سطح دانش تخصصی کارشناسان HSE شاغل در شرکت‌های خصوصی و انجام ممیزی و پایش جدی از آخرین وضعیت عملکرد تمامی شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر بر اساس شاخص‌های ارزیابی اعلام شده در سال جاری از دیگر مسائل مورد توجه است.

وی بیان کرد: درج اهداف و برنامه های عملیاتی حوزه HSE در اهداف سالیانه هر شرکت و تخصیص بودجه اختصاصی و اعتبار مالی لازم برای اجرای اقدامات مربوطه در حوزه وظایف قانونی دیگر موردی است که با جدیت پیگیری می‌شود.

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) سازمان بنادر و دریانوردی در پایان در پایان ابراز امیدواری کرد با اهتمام تمامی همکاران متخصص بنادر و شرکت‌های خصوصی فعال در بنادر و همکاری و حمایت‌های بی دریغ تمامی آحاد ذیربط داخلی و بیرونی، گامی مؤثر و ارزشمند در صیانت از نیروی انسانی شاغل، دارایی‌های سازمان بنادر و دریانوردی و حفاظت از محیط زیست بنادر کشور برداریم.

کد خبر: ۲۸۲٬۸۲۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha