۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
جزییات انتشار صورت‌های مالی ۲۰۰۵ شرکت دولتی و عمومی
وزارت اقتصاد اعلام کرد

جزییات انتشار صورت‌های مالی ۲۰۰۵ شرکت دولتی و عمومی

وزارت اقتصاد در راستای شفافیت عملکرد مالی شرکت‌های دولتی، ۲۰۰۵ صورت‌ مالی شرکت‌های دولتی و عمومی در سامانه کدال منتشر کرد و پرونده شفاف سازی شرکت های دولتی و عمومی بسته شد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت اقتصاد، در ادامه اقدامات برای شفافیت عملکرد مالی شرکت‌های دولتی با هدف ایجاد نظارت ۸۵ میلیونی برای مقابله با ناکارآمدی و فساد، روز سه‌شنبه (۲۲ اسفند ماه) ۲۰۰۵ صورت‌ مالی شرکت های دولتی و عمومی در سامانه کدال منتشر و پرونده شفاف سازی شرکت های دولتی و عمومی بسته شد. از آنجایی که ۱۰۰۰ صورت مالی شرکت های دولتی و عمومی هم در ۸ آبان ماه امسال منتشر شده بود، مجموعا تعداد صورت های مالی منتشر شده این شرکتها در سال جاری به ۳۰۰۵ عدد رسید.

براساس اعلام دفتر امور شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی و در مرحله دوم انتشار صورت های مالی شرکت‌های دولتی و عمومی که دیروز صورت گرفت، ۱۰۰۵ صورت مالی مربوط به سال مالی ۱۴۰۱، ۹۵ صورت مالی مربوط به میان دوره ای ۱۴۰۲ و ۷۰ صورت مالی مربوط به سال مالی ۱۴۰۲ منتشر شده است. همچنین ۸۳۵ صورت مالی منتشر شده مربوط به سال مالی ۱۴۰۰ بوده است که تاکنون منتشر نشده بود.

از بین ۱۰۰۵ صورت مالی منتشر شده مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ (جدول زیر)، ۱۹ مورد مربوط به شرکت های دولتی اصلی و مادرتخصصی و یا فرعی، ۹۶ مورد مربوط به شرکت های زیرمجموعه بانک ها و بیمه ها، ۱۵ مورد مربوط به مناطق آزاد و شرکت های زیرمجموعه، ۴۰۳ مورد مربوط به شرکت های زیرمجموعه نهادها و موسسات عمومی غیردولتی، ۲۶ مورد مربوط به فدراسیون‌ها و ۴۴۶ شرکت تحت نظارت (حاکمیت) دولت است.

جزییات انتشار صورت‌های مالی ۲۰۰۵ شرکت دولتی و عمومی

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه تمامی صورت های مالی شرکت های دولتی و عمومی که در ۸ آبان ماه امسال منتشر شدند، مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ بوده اند، مجموعا در سال جاری و طی دو مرحله، صورت های مالی مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ برای ۲۰۰۵ شرکت‌ دولتی و عمومی منتشر شده است.

براساس این گزارش، در سال گذشته هم صورت مالی ۱۱۲۴ شرکت دولتی و عمومی در سه مرحله (۲۰ مهر ۱۴۰۱، ۲۰ دی ۱۴۰۱ و ۱۴ فروردین ۱۴۰۲) منتشر شده بود. انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی در سامانه کدال یکی از وعده های وزیر امور اقتصادی و دارایی و یکی از تکالیف این وزارتخانه براساس قانون بودجه است.

در جزء یک بند «ج» تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ آمده است: «کلیه مؤسسات انتفاعی دولتی، شرکتهای دولتی از جمله شرکتهای مستلزم ذکر یا تصریح نام و شرکتها و یا سازمان های توسعه ای و شرکتهایی که دولت یا شرکتهای تابعه و ذی ربط مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر دستگاههای موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و سازمان های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کل کشور مستقیماً یا با یک یا دو واسطه بیش از پنجاه درصد (۵۰% ) سهام آن را در اختیار دارند و شرکتهای تحت نظارت (کنترل) دولت در سال ۱۴۰۲ مشمول نظارت دیوان محاسبات کشور خواهند بود.

وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است صورت مالی شرکتهای مذکور را سالانه و میان دوره ای به صورت عمومی و در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) منتشر کند».

بنا بر این گزارش، از آنجایی که مطابق با حکم جدید پیش بینی شده در بخش اول قانون بودجه ۱۴۰۳ (بند الحاقی تبصره ۳)، شرکتهای زیرمجموعه برخی نهادهای عمومی دیگر مشمول انتشار صورت های مالی نیستند، صورت های مالی آنها در سال آینده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر نخواهد شد.

کد خبر: ۲۷۸٬۵۱۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha