۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۰
تامین آب و تغییر اقلیم مهم‌ترین چالش‌ بخش کشاورزی زنجان است
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی زنجان:

تامین آب و تغییر اقلیم مهم‌ترین چالش‌ بخش کشاورزی زنجان است

زنجان- محمودی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی زنجان، تامین آب و تغییر اقلیم را یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های کنونی بخش کشاورزی استان عنوان کرد. 

مهدی محمودی در گفتگو با خبرنگار بازار، با بیان اینکه سلامت فکری، روانی و جسمی هر کشوری در گرو امنیت غذایی جامعه است، گفت: از این رو رسیدن به خودکفایی در محصولات اساسی یک الزام در راستای غلبه بر چالش‌ها بوده و حفظ و ارتقای سطح اشتغال موجود توسعه بخش کشاورزی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها، افزود: این طرح با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده از ظرفیت‌های مغفول مانده اراضی دیمزارهای کشور و رسیدن به تولید پایدار یک اقدام تأثیرگذار برای استفاده از زمین‌های کم‌بازده و توسعه کشت محصولات دیم در سطح کشور و استان بوده که با همکاری و حمایت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت جهادکشاورزی و نیز سازمان نظام مهندسی کشاورزی از سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ آغاز و در حال اجرا است. ا

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، کشت محصولات مهم و راهبردی از جمله گندم، جو، حبوبات و دانه‌های روغنی را از دیگر اهداف طرح جهش تولید در دیمزارها عنوان و اظهار کرد: در راستای تامین امنیت غذایی، ایجاد اشتغال پایدار کشاورزان، استفاده بهینه از آب سبز و صرفه‌جویی در استفاده از منابع آبی، ورود دانش فنی به مزارع توسط کارشناسان اعضای سازمان اجرا می‌شود.

محمودی، ارائه آموزش رایگان به کشاورزان، یارانه بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت، پرداخت یارانه کود و سایر نهاده‌ها از جمله سم و بذر و نیز تامین تجهیزات و ادوات کشاورزی را از برنامه‌های حمایتی و تشویقی این طرح عنوان و خاطرنشان کرد: این حمایت‌ها از محل اعتبارات تشویقی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به کشاورزان اعطا می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش آغازین سال زراعی (۱۴۰۱ - ۱۴۰۲) با حضور وزیر وقت جهادکشاورزی و معاون اول رئیس‌جمهور، یادآور شد: با اجرای این طرح در سطح پنج میلیون هکتار از دیمزارهای کشور، جهش بزرگی در تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی کشور ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ متوسط تولید گندم دیم در کشور ۱۱۰۰ کیلوگرم در هکتار بود، گفت: این میزان در سال پنجم اجرای طرح جهش تولید به ۱۴۵۰ کیلوگرم در هکتار افزایش یافت، این در حالی است که امروز سطح زیر کشت جو ۹۵۰ هزار هکتار بوده که در پنجمین سال اجرای طرح از محل اراضی آیش کشور به میزان ۵۰۰ هزار هکتار افزایش یافته و متوسط تولید نیز از ۱۱۰۰ کیلوگرم در هکتار در زمان حاضر به ۱۴۵۰ کیلوگرم افزایش خواهد یافت.

محمودی با اشاره به اینکه شهریور امسال سومین سال اجرای طرح جهش تولید محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: سال اول طرح به صورت کاملاً دولتی، سال دوم با مشارکت ۵۰ درصدی سازمان نظام مهندسی و سال سوم آن با مشارکت صد درصد این سازمان در حال اجرا است.

وی اصلاح فرهنگ کشت توسط کشاورزان و حرکت به سمت علمی‌تر شدن کشت‌ها، تجهیز کودن کشاورزان به ادوات جدید، حمایت علمی، فنی و بیمه‌ای از کشاورزان، ارائه خدمات ترویجی مرتبط با مساحی اراضی توسط کارشناسان در راستای تکمیل اطلاعات سامانه سامکا و ترسیم پلیگون در سامانه دیمزار، استفاده از پتانسیل کشت‌های انتظاری انتقال بخشی از کشت‌های بهاره به پاییزه را از مهم‌ترین فعالیت‌های نظام مهندسی کشاورزی در راستای طرح جهش تولید برشمرد و افزود: با افزایش بهره‌وری در طرح جهش تولید شاهد افزایش درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی خواهیم بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، تامین آب و تغییر اقلیم را یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های کنونی بخش کشاورزی در استان زنجان عنوان کرد.

کد خبر: ۲۷۶٬۶۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha