۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
تقاضای اعتباری و آشفتگی در بازار فولاد

تقاضای اعتباری و آشفتگی در بازار فولاد

در پایان هفته گذشته شاهد افزایش قابل توجه قیمت آهن آلات به ویژه در بازار میلگرد و تیرآهن بودیم اما ثبات قیت در برخی مبادی فروش هم مشاهده شد.

به گزارش بازار به نقل از آهن پرایس، در پایان هفته گذشته شاهد افزایش قابل توجه قیمت آهن آلات به ویژه در بازار میلگرد و تیرآهن بودیم اما ثبات قیت در برخی مبادی فروش هم مشاهده شد.

قیمت دلار که روز پنجشنبه در کانال ۵۸ هزار تومانی در نوسان بود روز جمعه وارد کانال ۵۹ هزار تومانی شد. به عبارتی دلار که از دو ماه گذشته شروع به افزایش قیمت کرده بود یک بار دیگر در بازار آزاد از ۵۰ هزار تومان تا نزدیک ۶۰ هزار تومان بالا رفت و مجددا برای مدتی با میزانی کاهش در کانال ۵۵ هزار تومان ثابت مانده بود اما روز گذشته بالای ۵۹ هزار تومان در بازار آزاد معامه شد.

قیمت‌های پیشنهادی فروش میلگرد در روز پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ در کف قیمتی حول و حوش ۲۵۳۰۰ تا ۲۵۵۰۰ تومان و در سقف قیمتی حول و حوش ۲۶۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم گزارش شد.

براساس نمودار قیمت آهن آلات که در وبسایت آهن پرایس قرار دارد و در بازه‌های زمانی مختلف قابل تنظیم است، از اواخر آبان ماه تاکنون، قیمت میلگرد به طور متوسط ۴۰۰۰ تومان افزایش را تجربه کرده است که این مقدار، نیمی از حباب منفی قبلی قیمت میلگرد را جبران می‌کند.

قیمت میلگرد نیشابور که در اواخر آبان ماه در کمترین کانال قیمتی خود در سال جاری قرار داشت حدود ۲۲ هزار تومان بود اما از اوایل ماه آذر این محصول افزایش تدریجی داشت و در حال حاضر در مرز ۲۶ هزار تومان قرار دارد؛ قیمت میلگرد میانه نیز که در کانال ۲۱ هزار تومانی قرار داشت از ابتدای آذر تاکنون به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است؛ طبق نمودار یکساله قیمت میلگرد میانه در کانال قیمتی اسفند سال گذشته قرار دارد.

افزایش قیمت میلگرد در روزهای اخیر به عوامل مختلفی از جمله رشد قیمت دلار، افزایش تقاضا برای میلگرد در آستانه عید نوروز و همچنین افزایش قیمت مواد اولیه تولید میلگرد نسبت داده می‌شود و انتظار می‌رود که قیمت میلگرد در روزهای آینده نیز روندی صعودی داشته باشد.

برخی از بنگاه‌های تهران قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان را ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر شاخه افزایش دادند. این افزایش قیمت در حالی رخ می‌دهد که قیمت تیرآهن در روزهای گذشته ثبات داشت.

قیمت پروفیل نیکان ضخامت ۲ میل نیز که در اوایل ماه آذر کانال ۳۴ هزار تومانی اعلام می‌شد افزایش حدود ۷ هزار تومانی داشته و در حال حاضر در مرز ۴۲ هزار تومانی معامله می‌شود.

بازار فولاد در هفته نخست اسفند ماه ۱۴۰۲ با چالش‌ها و تناقضات متعددی روبه‌رو است. از یک سو، شاهد تقاضای واقعی ضعیف در بازار به دلیل عدم رونق در بخش مسکن و ساخت و ساز هستیم. از سوی دیگر، تقاضای اعتباری و نسیه به خصوص در بورس کالا با استفاده از معاملات ال‌سی رونق گرفته است. این تقاضای اعتباری در کنار مکانیزم فعلی کشف قیمت در بورس کالا، منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

با وجود عدم رونق در بازار، تقاضای اعتباری و نسیه در اسفند ماه افزایش یافته است. این تقاضا به دلیل انتظارات تورمی و تمایل به خرید در قیمت‌های پایین‌تر است. مبادی فروش به دلیل عدم ثبات بازار و ریسک بالا، از فروش نسیه خودداری می‌کنند.

در حال حاضر، قیمت‌ها در بورس کالا بر اساس معاملات شمش ال‌سی و با مکانیزم فعلی کشف قیمت تعیین می‌شود. این مکانیزم به نفع شرکت‌های بزرگ فولادی است، زیرا آنها می‌توانند با استفاده از تقاضای اعتباری و نسیه، قیمت‌ها را به نفع خود بالا ببرند.

با این اوصاف می‌توان گفت اسفند ماه به دلیل تناقضات و نوسانات زیاد، با آشفتگی و بی‌قاعدگی در بازار فولاد همراه است. این آشفتگی به ضرر مصرف‌کنندگان واقعی است، زیرا آنها مجبور به پرداخت قیمت‌های بالا برای خرید آهن آلات هستند.

افزایش قیمت‌ها در بورس کالا به دلیل تقاضای اعتباری و نسیه و همچنین به منظور بهبود گزارشات کدال شرکت‌های بزرگ است. این افزایش قیمت‌ میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی به نفع شرکت‌های بزرگ فولادی است، اما به ضرر مصرف‌کنندگان واقعی و سایر بخش‌های اقتصادی مانند صنعت ساخت و ساز خواهد بود.

بازارساز باید برای کنترل قیمت‌ها، حمایت از مصرف‌کنندگان واقعی و ایجاد ثبات در بازار، در مکانیزم فعلی کشف قیمت و معاملات نسیه تجدید نظر کند. همچنین، دولت باید با اتخاذ سیاست‌های مناسب، به تنظیم بازار فولاد و حمایت از مصرف‌کنندگان واقعی کمک کند.

کد خبر: ۲۷۶٬۱۹۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha