۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱
بهبود اندک سطح ذخایر برفی کشور به دلیل بارش اخیر
سخنگوی صنعت آب خبر داد

بهبود اندک سطح ذخایر برفی کشور به دلیل بارش اخیر

سخنگوی صنعت آب کشور درباره وضعیت ذخایر برفی گفت: با توجه به فعالیت سامانه بارشی سرد در کشور در هفته اول اسفند ماه و بارش برف در بخش‌های غربی، شمالی و مرکز ایران ذخایر برفی کشور بهبود اندک یافته است.

به گزارش بازار، فیروز قاسم زاده افزود: مقایسه وضعیت برف کشور بر اساس داده‌های ماهواره‌ ای نشانگر آن است که آب معادل برف در شرایط مشابه متوسط ۲۰ ساله قرار دارد اما نسبت به سال گذشته دارای کاهش هفت درصدی است.

وی ادامه داد: سال گذشته بارش برف مناسب در بهمن ماه باعث بهبود وضعیت ذخایر برفی کشور شده بود.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: البته این وضعیت در سطح حوضه‌های آبریز کشور متفاوت است و حوضه‌هایی نظیر زاینده رود و کارون بزرگ نسبت به سال گذشته با کاهش جدی ذخایر برفی مواجه هستند.

قاسم زاده گفت: حوضه‌هایی نظیر ارس و سفید رود بزرگ نسبت به سال گذشته در شرایط بهتری قرار دارند.

وی افزود: به دلیل تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین سهم بارش‌های برف در سال‌های اخیر کاهش داشته است و بررسی روند عمومی پوشش برفی کشور در ۱۰ سال گذشته، نشانگر روند نزولی در این بخش است. سخنگوی صنعت آب ادامه داد: البته در برخی سال‌ها مانند سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، افزایش برف نیز وجود داشته است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد بارش ایران در فصول زمستان و پاییز انجام می‌شود بنابراین بارش برف در این فصول به‌عنوان یک ذخیره آبی از فصل‌های پربارش برای فصول گرم و کم بارش به حساب می‌آید.

قاسم زاده درباره تبعات کاهش پوشش برفی در کشور هم گفت: کاهش پوشش برف، بیشتر دارای تبعاتی مثل کاهش آورد جریانات رودخانه‌ای در فصول گرم، کاهش آبدهی چشمه‌ها، عدم امکان ذخیره‌سازی و تنظیم مناسب جریان در مخازن سدها، اختلال در عملکرد آنها نسبت به اهداف تعیین شده، کاهش تغذیه منابع آب زیرزمینی و غیره خواهد بود.

کد خبر: ۲۷۵٬۹۴۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha