۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
تحریم‌های آمریکا بر پروژه گازی با ایران قابل اعمال نیست
وزیر نفت پاکستان:

تحریم‌های آمریکا بر پروژه گازی با ایران قابل اعمال نیست

وزیر نفت و نیروی پاکستان کشورش را موظف به تکمیل خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران مطابق با توافق دوجانبه دانست و اظهار داشت که تحریم‌های آمریکا قابل اعمال بر این پروژه مشترک گازی نیست.

به گزارش بازار، محمد علی طی کنفرانس مطبوعاتی در اسلام‌آباد در آستانه پایان کار دولت موقت پاکستان درباره آخرین وضعیت خط لوله انتقال گاز از ایران گفت: احداث ۸۰ کیلومتر خط لوله در خاک پاکستان اجرا خواهد شد و تکمیل آن حدود یکسال و نیم به طول خواهد انجامید.

وی افزود: پاکستان در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۹ میلادی) قرارداد خط لوله گاز را با ایران امضا کرده و موظف است این پروژه را طبق این توافق تکمیل کند.

محمد علی گفت: پاکستان قصد احداث خط لوله در داخل خاک خود را دارد و در حال حاضر آن را به ایران متصل نکرده است لذا اسلام‌آباد تصور نمی کند که تحریم‌های آمریکا بر این پروژه قابل اعمال باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم های آمریکا، پاسخ داد که از آنچه آمریکایی ها در رابطه با پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان می خواهند، بی اطلاع است.

با این حال وزیر نفت پاکستان تاکید کرد که ساخت خط لوله در داخل خاک این کشور عملیاتی خواهد شد هرچند اتصال آن با ایران برای تامین گاز به زمان نیاز دارد.

روزنامه اکسپرس تریبیون نوشت: کارشناسان می گویند که تصمیم اسلام‌آباد برای آغاز کار پروژه خط لوله گاز در خاک خود تاکتیکی برای به تعویق انداختن جریمه ناشی از تاخیر در عمل به تعهدات خود تحت توافق رسمی با تهران است در عین حال موافقت اخیر کمیته انرژی پاکستان نشان دهنده تعهد این کشور به پیشبرد پروژه های انرژی با تمرکز بر بخش اولیه ساخت ۸۰ کیلومتری خط لوله در داخل پاکستان است که مرتبط با پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

پس از تایید طرح احداث خط لوله گاز از بندر گوادر تا مرز ایران توسط کمیته انرژی پاکستان، اکنون کابینه دولت این کشور نیز با اجرای آن که گام جدید اسلام‌آباد برای پیشبرد پروژه مشترک گازی با تهران تعبیر می‌شود، موافقت کرد.

وزارت نفت پاکستان هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای تکمیل پروژه مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران را موجب تقویت امنیت انرژی آن کشور دانست و اعلام کرد که کمیته انرژی در کابینه دولت پاکستان با طرح احداث خط لوله ۸۱ کیلومتری از «بندر گوادر» تا مرز مشترک پاکستان با ایران موافقت کرده است.

در بیانیه مذکور افزوده شد: همه بخش‌های مربوطه در پاکستان برای پیشبرد این پروژه در راستای اطمینان از تامین گاز برای مردم پاکستان و در نتیجه رفع نیازهای فزاینده انرژی این کشور، رویکرد مثبتی دارند.

وزارت نفت پاکستان تاکید کرد: طرح مشترک گازی با ایران نه تنها امنیت انرژی پاکستان را تقویت می کند، بلکه اعتماد صنعت بومی را که با افزایش عرضه گاز تضمین می شود، افزایش می دهد. همچنین این امر موجب تسریع فعالیت های اقتصادی در ایالت بلوچستان شده و به پیشرفت اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد.

اواسط آبانماه امسال وزیر نیرو پاکستان طی سفر به تهران و شرکت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت برق، با طرف‌های ایرانی پیرامون آخرین تحولات مرتبط با طرح خط لوله انتقال گاز ایران رایزنی کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ مردادماه امسال در جریان سفر رسمی‌ خود به پاکستان اعلام کرد: گفت‌وگوهای مهمی با همتای پاکستانی خود درباره طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان انجام داده و معتقد است که تکمیل این پروژه در راستای منافع دو ملت است.

کد خبر: ۲۷۵٬۷۰۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha