۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۴
منتظر شکار طلا، دلار و سهام باشید؛ گارد صعودی برای بازارهای مالی
پیش بینی تحلیل بازار های مالی

منتظر شکار طلا، دلار و سهام باشید؛ گارد صعودی برای بازارهای مالی

بازار های طلا، دلار و سهام در موقعیت خوبی قرار دارند و با رسیدن به نواحی معتبر میتوانند رشد خوبی را در سال بعد داشته باشند.

هادی بهرامی؛ بازار: بازارهای مالی یک بخش اساسی و حیاتی در ساختار اقتصاد هر کشور به شمار میروند. این بازار ها به عنوان پلی برای جریان پول و سرمایه در جامعه شناخته میشوند که نقش بسیار مهمی در تعیین اقتصاد و توسعه اقتصادی دارند. معامله در این بازار ها شامل خرید و فروش انواع دارایی ‌های مالی نظیر سهام، اوراق بهادار، ارزها، دارایی های فیزیکی و آپشن ‌ها و دیگر ابزارهای مالی میشود. در ادامه به تحلیل شاخص بازار های مالی مهم خواهیم پرداخت؛ تا بتوانیم با پیش بینی روند هر کدام یک از آنها سرمایه گذاری درستی داشته باشیم.


ویژگی های بازار مالی

به طور کلی بازار های مالی به تخصیص بهتر منابع مالی میپردازند و همچنین برای کسب و کار ها نقدینگی خلق میکنند. بازار سرمایه میتواند با جذب سرمایه ها و پس اندازهای خرد و راکد، آنرا در امور تولید و تامین مالی نهاد ها، کارخانه ها و دیگر کسب و کار ها به کار گیرد و رشد و به رشد اقتصاد در سطح کشور کمک کند. از مهم ترین ویژگی های بازار سرمایه نقدشوندگی آن است؛ شما میتوانید پس از خرید سهام و اوراق مورد نظر، هر زمان که بخواهید دارایی خود را به فروش بگذارید و سپس طبق شرایط بازار و قیمت، در اکثر مواقع در مدت کوتاهی دارایی شما به فروش میرسد.


تحلیل شاخص بورس ایران

شاخص بورس ایران در آبان ماه سال ۱۴۰۱، شروع به رشد کرد و توانست بازدهی ۱۰۶ درصدی را برای سرمایه گذاران داشته باشد؛ اما پس از ثبت قله تاریخی جدید ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار واحد شروع به ریزش کرد و تا محدوده ۱ میلیون و ۹۳۹ هزار واحد با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شد. در حال حاضر شاخص حمایت استاتیک ماژور ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار واحد را یکماه پیش از دست داده است و دستگاه های معاملاتی نیز افت بیشتر شاخص را محتمل میدانند. حمایت معتبر شاخص، محدوده ۱ میلیون و ۹۴۰ هزار واحد میباشد که تحت هیچ شرایطی نباید از دست برود. بنظر می آید هدف شاخص رسیدن به حمایت است و سپس در قدم بعدی با افزایش تقاضا میتواند به هدف ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار واحد و ۳ میلیون واحد برسد.


تحلیل بازار ارز دیجیتال

شاخص نقدینگی کل بازار ارز دیجیتال در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ریزش های بدی را متحمل شد و از سقف ۳ هزار میلیارد دلار (تریلیون دلار) با افت ۷۵ درصدی به محدوده حمایتی ۷۵۰ میلیارد دلار رسید. در حال حاضر در محدوده ۲ هزار میلیارد دلار قرار دارد که اولین مقاومت شاخص محدوده ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار میباشد و در صورت عبور موفقیت آمیز از این مقاومت، میتواند به رشد خود ادامه داده و به سقف قبلی برسد. بزرگ ترین مقاومت بازار همان ۳ تریلیون دلار و بهترین حمایت آن نیز محدوده ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار میباشد که با در نظر گرفتن شرایط مثبت جهت پامپ بازار میتوان محدوده ۱.۵ تریلیون دلار را کف معتبر دانست.


تحلیل تکنیکال سکه

قیمت سکه از اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بازدهی ۲۷۰ درصدی را به ثبت رساند و پس از ایجاد یک سقف تاریخی جدید در محدوده ۳۵ میلیون تومان، تا ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با ریزش ۲۴ درصدی مواجه شد. محدوده ۳۱ میلیون تومان را میتوان کم ریسک و مناسب برای بررسی صندوق های ای تی اف طلا در نظر داشت. شکست مقاومت ماژور که اِی تی اِچ تاریخی نیز حساب میشود میتواند به نشانه رسیدن به اهداف بالاتری باشد و حتی موج صعودی بعدی را شکل دهد. ۲۷ تا ۳۰ میلیون تومان محدوده ای برای انباشت سنگین بوده و به مرور فشار های خرید بیشتر از قبل میشود.


تحلیل تکنیکال دلار

قیمت بعد از برخورد با مقاومت ۵۸ هزار تومان، دچار ریزش شد؛ اما بنظر می آید هنوز گارد صعودی خود را حفظ کرده و آماده همپوشانی نرخ تورم است که مانند فنر جمع شده پرتاب شود. با عبور از محدوده ۵۸ هزار تومان و تثبیت هفتگی بالای این محدوده اشاره به اهداف بالاتری خواهد داشت. حمایت ۵۴ هزار تومان و نهایتا ۴۸ هزار تومان محدوده کم ریسکی برای قیمت دلار به حساب می آید. پیش بینی میشود دلار امسال را با سقف ۶۰ هزار تومان سپری کند و از اواسط سال ۱۴۰۳ مجددا افزایش داشته باشد.


تحلیل تکنیکال طلای ۱۸ عیار

قیمت طلا از محدوده ۱ میلیون و ۹۷۵ هزار دلار با رشد ۵۲ درصدی به مقاومت ۳ میلیون تومان رسید؛ اما با ریزش ۱۰ درصدی مواجه شد و در حال حاضر با قیمت ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان معامله میشود. کف معتبر کوتاه مدتی طلا ۲ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان میباشد که در صورت از دست رفتن، قیمت میتواند تا حمایت معتبر و قوی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یابد. محدوده ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را جدی بگیرید؛ زیرا حمایت های چندگانه ای در آنجا قرار دارد که میتواند فرصت خوبی برای انباشت سرمایه گذاران باشد.


تصمیمات مالی

سرمایه گذاری در طلا بهتر است به دید بلند مدت و حفظ ارزش پول نگاه شود تا حداکثر بازدهی را بتوان گرفت. سرمایه گذاری در بازار های طلا، مس و سایر فلزات کم ریسک بوده و نسبتا نوسانات کمتری هم دارد. بازار ارز دیجیتال با نوسانات زیادی روبروست و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که باید قبل از خرید و فروش یک پروژه، به بررسی کامل آن پرداخته شود. بازارسهام هم در حال حاضر بازدهی کمتری داشته اند و انتظار میرود با صرف مدتی زمان و تامین سوخت، رشد بعدی خود را از سال بعد شروع کنند.

کد خبر: ۲۷۵٬۴۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha