۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۹
کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ سال ۱۴۰۳ راه‌اندازی می‌شود
مدیرعامل پتروپالایش دهلران:

کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ سال ۱۴۰۳ راه‌اندازی می‌شود

مدیرعامل پتروپالایش دهلران از آمادگی برای راه‌اندازی کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ با ظرفیت کامل روزانه ۲۴۰ میلیون فوت‌مکعب طی خردادماه ۱۴۰۳ به‌دنبال دریافت خوراک گاز شیرین و ترش خبر داد.

به گزارش بازار، جواد کمری در حاشیه نشست شورای عالی پروژه‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: پروژه کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ (ان‌جی‌ال ۳۱۰۰) تا پیش از دولت سیزدهم به پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد رسیده بود و اکنون با گذشت ۲۹ ماه شاهد پیشرفت ۹۴ درصدی هستیم.

وی افزود: هم‌اکنون خوراک ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، ۲۴۰ میلیون استاندارد فوت‌مکعب در روز است که از این مقدار ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین و ۱۶۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش از مجموع سه ایستگاه کمپرسور دریافت می‌شود.

مدیرعامل پتروپالایش دهلران اظهار کرد: هم‌اکنون تا پایان امسال مجموعه ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ و ایستگاه کمپرسور چشمه‌خوش و خطوط لوله مرتبط به آن با تمام سرویس‌های جانبی آن آماده دریافت خوراک و راه‌اندازی با گاز شیرین است.

خردادماه ۱۴۰۳ آماده راه اندازی
کمری گفت: بعد از راه‌اندازی ایمن بانک اول پروژه با گاز خوراک شیرین، در خردادماه ۱۴۰۳ آمادگی داریم تا با دریافت خوراک گاز شیرین و ترش، ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ را با ظرفیت کامل ۲۴۰ میلیون استاندارد فوت مکعب راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در مدت ۲ سال گذشته و با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۰ درصد از ۲.۵ سال پیش در اختیار گروه تازه صندوق‌های بازنشستگی نفت و پتروپالایش دهلران قرار گرفت، افزود: پیشرفت فیزیکی این پروژه هم‌اکنون به ۹۴ درصد در طی ۲۴ ماه گذشته رسیده و پنج درصد باقیمانده مربوط به رفع پانچ و تنظیمات نهایی است.

مدیرعامل پتروپالایش دهلران با بیان اینکه ۱۲۰ میلیون فوت‌مکعب خوراک از ایستگاه دهلران که ۶۰ کیلومتر با ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ فاصله دارد تأمین می‌شود، گفت: پیشرفت فیزیکی این ایستگاه ۸۰ درصد است.

آماده انتقال خوراک
کمری با بیان اینکه پروژه خط لوله انتقال خوراک از ایستگاه تقویت فشار دهلران تا NGL۳۱۰۰ به طول ۶۰ کیلومتر، یک لوله ۱۶ اینچ است که خوراک ترش ایستگاه دهلران را به NGL۳۱۰۰ می‌رساند، اظهار کرد: این خط لوله دارای لوله‌هایی با متریالی خاص و بدون درز است که برای نخستین بار این سایز لوله در داخل کشور از سوی شرکت لوله‌سازی داخلی ساخته شد که به‌طور صددرصد اجرا و آزمایش شده و هم‌اکنون آماده انتقال خوراک است.

وی با بیان اینکه به جز پروژه خط لوله ۱۸۰ کیلومتری با سایز ۱۰ اینچ جفیر مابقی پروژه‌ها به‌صورت ئی‌پی‌سی با شرکت اویک که زیرمجموعه صندوق‌های بازنشستگی نفت است اجرا می‌شود، افزود: بیش از ۵۰۰ نفر در ایستگاه‌ها مشغول به کار هستند و روزانه بیش از ۱۵۰۰ قطر اینچ عملیات جوشکاری لوله در ایستگاه‌ها انجام می‌شود و هم‌اکنون این فعالیت نیز در حال تکمیل است.

مدیرعامل پتروپالایش دهلران با بیان اینکه تحریم بازدارنده نیست ولی می‌تواند سبب محدودیت در انجام پروژه‌ها شود، تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش بیشتر در پروژه‌های ما تحریم هیچ تأثیر مستقیمی نداشته است.

کمری اظهار کرد: به‌منظور صیانت از منابع ملی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست و خاموش کردن مشعل‌های گاز همراه نفت، خط لوله‌ای به طول ۱۸۰ کیلومتر از ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ به ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ احداث شده تا محصول نهایی (+C۲) که از گازهای همراه نفت برداشت می‌شود را به پتروشیمی بندر امام که ظرفیت مناسب دارد برساند.

وی ادامه داد: در اصل محصول (+C۲) خوراک پتروشیمی (الفین دهلران) است و با توجه به اینکه پروژه الفین دهلران دیرتر شروع شده و ممکن است تا ۳ سال آینده این روند ادامه داشته باشد با بررسی‌های متعدد متوجه شدیم که ظرفیت دریافت این محصول در پتروشیمی بندر امام وجود دارد، از این رو با تأمین مالی از طرف پتروشیمی بندر امام این پروژه به صورت EPC توسط خود پتروپالایش دهلران اجرا شد.

ثبت رکورد در احداث خط لوله
مدیرعامل پتروپالایش دهلران افزود: پروژه احداث ۱۸۰ کیلومتری خط لوله اتصال به NGL۳۲۰۰ به‌طور متوسط در مهندسی ۱۶.۷ درصد، در خرید متریال ۱۲.۵ درصد در اجرا ۱۱.۱ درصد پیشرفت داشته و متوسط پیشرفت ماهانه این پروژه به‌صورت کمی ۱۳.۴۳ درصد می‌رسد که در کل کشور یک رکورد فیزیکی بی‌نظیر است.

کمری ادامه داد: این پروژه در استان‌های ایلام و خوزستان و در مسیر منطقه جنگی که مملو از ادوات جنگی و مین بود اجرا شد، از این رو قراردادی با نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان مین‌روبی در عرض ۳۰ متر، طول ۱۸۰ کیلومتر و در سه عمق ۳۰ سانتی، نیم‌متری و ۲ متری امضا شد.

وی با اشاره به همکاری منابع طبیعی و محیط زیست برای گذراندن ۱۰ کیلومتر خط لوله از جنگل ام‌الدبس بستان که منابع طبیعی آن منطقه بود، گفت: ما بزرگترین گلخانه صنعتی در دشت آزادگان را احداث کردیم که نهال‌های داخل این گلخانه سبب احیا و توسعه این جنگل و فضای سبز خواهد شد.

مدیرعامل پتروپالایش دهلران افزود: احداث این گلخانه یکی از عوامل مؤثر در جلوگیری از ریزگردها و آلودگی‌های محیط زیستی در آینده استان خواهد بود.

کمری با بیان اینکه ۵۰ کیلومتر از ۱۸۰ کیلومتر خطوط لوله از تالاب هورالعظیم و مناطق باتلاقی می‌گذشت، اظهار کرد: در کمتر از ۴۵ روز و در ۱۵ تیرماه تا پایان مردادماه امسال که سطح آب‌های منطقه فرونشست می‌کرد این ۵۰ کیلومتر خط لوله اجرا شد و اگر این اقدام در آن زمان انجام نمی‌شد این پروژه به مدت یکسال به تعویق می‌افتاد.

وی ادامه داد: از ۱۳۰ کیلومتر باقی‌مانده خط ۳۰ کیلومتر آن منابع ملی و ۱۰۰ کیلومتر از این مسیر زمین‌های کشاورزی و متعلق به افراد حقیقی بود. ۱۰۰ کیلومتر خطوط لوله در مناطق متعلق به افراد حقیقی بدون هیچگونه معارض و کسب رضایت مردم در رعایت حقوق احداث شد.

مدیرعامل پتروپالایش دهلران با بیان اینکه پیشرفت ماهانه ۱۳.۴۳ درصد در پروژه احداث ۱۸۰ کیلومتری خط لوله برای نخستین بار در صنعت نفت کشور است، گفت: هم‌اکنون پروژه احداث این ۱۸۰ کیلومتر خط به پایان رسیده و آماده ارسال محصول به پتروشیمی بندر امام هستیم.

کمری با بیان اینکه گروه اقتصادی صندوق بازنشستگی صنعت نفت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در پروژه ان‌جی‌ال و پروژه‌های زیرمجموعه آن سرمایه‌گذاری کرده است، اظهار کرد: در صورتی که به ظرفیت کامل برسیم سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن محصول +C۲ و روزانه ۴۰۰ تن گوگرد تولید خواهیم کرد و کاندنسیت و گاز شهری بر اساس توافق اولیه به وزارت نفت بازگردانده می‌شود.

وی با اشاره به بازدیدهای میدانی ۲ سال پیش رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از پتروپالایش دهلران گفت: افزون بر بازدیدهای میدانی جا دارد به نوبه خود از اعتماد و حمایت‌های بی دریغ مدیریت صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و مدیرعامل شرکت اهداف و معاونان ایشان که هفتگی روند پیشرفت پروژه را در نشست‌های تخصصی شورای عالی پروژه‌ها بررسی و موانع فنی و مالی را رفع می‌کنند و همه دست اندرکاران پروژه از پیمانکاران، مهندسان و طراحان و کارگران کوشا و ارجمند، قدردانی کنم.

کد خبر: ۲۷۵٬۴۱۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha