۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۹
آهن آلات در تب و تاب افزایش

آهن آلات در تب و تاب افزایش

بازار آهن آلات در روز دوشنبه شاهد نوسانات قیمتی در اکثر مقاطع بود به عبارتی روند افزایشی قیمت آهن و میلگرد، قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی در اغلب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی تداوم داشت.

به گزارش بازار به نقل از آهن پرایس، بازار آهن آلات در روز دوشنبه شاهد نوسانات قیمتی در اکثر مقاطع بود به عبارتی روند افزایشی قیمت آهن و میلگرد، قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی در اغلب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی تداوم داشت.

قیمت دلار نیز همچنان روند صعودی دارد و با ورود به کانال ۵۷ هزار تومان، روز گذشته در همین کانال نوسانات جزئی داشت و در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد حدود ۵۷ هزار و ۱۰۰ تومان مبادله شد.

خداحافظی میلگرد با کانال ۲۳ هزار تومانی
قیمت میلگرد آجدار بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی در اکثر کارخانه‌ها افزایش داشت. محدودیت در ارسال بار و التهابات دلاری باعث افزایش قیمت میلگرد شده است به طوری که کف نرخ میلگرد در بازار داخلی از کانال ۲۳ هزار تومان عبور کرد.

در حال حاضر، قیمت میلگرد در بازار آزاد بین ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان (بسته به سایز و شرکت تولید کننده) است که این قیمت‌ها به دلیل عدم وجود ریسک و خطر، برای خریداران جذاب هستند؛ به عنوان نمونه قیمت میلگرد نیشابور ۲۴.۴۱۰ تومان اعلام شد، قیمت میلگرد میانه ۲۴.۹۰۰ تومان، قیمت میلگرد ابرکوه نیز ۲۴ هزار تومان اعلام شد.

قیمت روز تیرآهن در هر شاخه بین ۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایش داشت اما قیمت تیرآهن ظفربناب و کوثر اهواز ثابت اعلام شدند. در مورد بازار تیرآهن، حباب قیمت بین بازار آزاد و بورس بسیار بزرگ شده است به همین دلیل به خریداران توصیه می‌شود که با احتیاط در این بازار معامله کنند.

افزایش ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی قیمت ورق آهن در اکثر کارخانه‌ها قابل مشاهده بود و تنها قیمت ورق سیاه گیلان ثابت اعلام شد؛ همچنین قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی قیمت ورق استیل نیز بیشتر مبادی فروش افزایش ۲۰۰ تومانی داشت.

قیمت روز پروفیل، قیمت پروفیل گالوانیزه، قیمت پروفیل مبلی و انواع پروفیل‌ها عمدتا ثابت اعلام شد اما در برخی مبادی فروش افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی هم گزارش شد؛ همچنین قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله جدار چاه، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌ها ثابت اعلام شدند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و ناودانی اروپایی نیز به تبعیت از نوسانات حاکم بر بازار با افزایش قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی عرضه شدند ولی قیمت نبشی جاوید بناب ثابت بود.

نوسانات قیمتی در بازار آهن آلات به عوامل مختلفی از جمله نوسانات نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، وضعیت عرضه و تقاضا و همچنین سیاست‌های دولت بستگی دارد با این اوصاف و با توجه به روند صعودی قیمت دلار و قیمت شمش بورسی، احتمال دارد قیمت آهن آلات در روزهای آینده نیز با نوسانات افزایشی جزئی همراه باشد.

گزارش‌ها از اوضاع بازار آهن در بازار داخلی و قیمت روز اهن الات حاکی از کاهش گپ منفی قیمت میلگرد آزاد با قیمت میلگرد بورسی است که به نظر می‌رسد مهمترین علت آن فروش محصولات اعتباری است.

با توجه به اینکه محصولات اعتباری عملا قابل بارگیری و عرضه به بازار نیستند، انتظار می‌رود که گپ منفی مذکور در روزهای آینده کاهش پیدا کند با این حال، این گپ به طور کامل از بین نخواهد رفت و به همین دلیل، خرید کل محصولات نقدی میلگرد در بورس در روز چهارشنبه بعید به نظر می‌رسد.

نبض بازار آهن در دستان بورس کالا
طبق آمار موجود از معاملات محصولات فولادی در بورس روز گذشته، تقاضای بالایی برای شمش بلوم ثبت شد. به این صورت که از عرضه ۲۰۳.۸۶۳ تنی این محصول حدود ۱۸۷.۹۸۳ تن به فروش رسید که معادل ۹۲ درصد از کل عرضه این محصول است. گفتنی است قیمت میانگین شمش بدون احتساب ۹ درصد ۲۰ هزار و ۷۳۵ تومان برآورد شد.

نرخ شمش بلوم در این روز حدود ۷۲۰ تومان بالاتر از نرخ متوسط پایه و ۱۲۵ تومان بالاتر از نرخ معاملاتی میانگین موزون در عرضه هفته گذشته بود که این افزایش قیمت نشان‌دهنده تقاضای بالا برای شمش بلوم در بازار است.

با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و افزایش تقاضا برای میلگرد در این ایام، خریداران شمش بلوم انتظار دارند که قیمت میلگرد آجدار در آینده افزایش یابد به عبارتی با توجه به تقاضای بالا برای شمش بلوم، پیش‌بینی می‌شود که قیمت میلگرد در روزهای آینده افزایش یابد.

البته باید این نکته را نیز مدنظر داشت که تقاضا تنها عامل تعیین قیمت میلگرد نیست بلکه نوسانات نرخ دلار، افکار جمعی، موجودی مواد اولیه، محدودیت‌های انرژی و اختلالات توزیعی نیز از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد هستند.

با توجه به معاملات بورس روز گذشته می‌توان قیمت شمش هفته آینده را در محدوده ۱۹.۹۰۲ تا ۲۰.۷۲۳ تومان زیر تخمین زد. این پیش‌بینی بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی دو جلسه آخر بورس کالا و با احتساب یک درصد افزایش برای حداکثر قیمت و ۳ درصد کاهش برای حداقل قیمت انجام شده است.

همچنین با توجه به نرخ شمش بلوم، می‌توان نرخ کف عرضه میلگرد آجدار در بورس کالا را برای روز چهارشنبه هفته آینده حداقل ۲۲.۸۶۰ تومان تخمین زده می‌شود که بر اساس ضریب ۱۱ درصدی میلگرد آجدار به شمش بلوم انجام شده است.

کد خبر: ۲۷۴٬۵۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha