۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۵
اختصاص ۲۳ درصد کل اقتصاد دانش‌بنیان به حوزه سلامت
وزیر بهداشت خبر داد

اختصاص ۲۳ درصد کل اقتصاد دانش‌بنیان به حوزه سلامت

عین اللهی، وزیر بهداشت گفت: ایران در بهداشت جهانی منطقه‌ای رتبه اول را در زمینه پیشگیری و درمان کرونا کسب کرده است.

به گزارش بازار، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در چهارمین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان اظهار کرد: اهمیت دادن به شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان و محور قرار دادن دانشگاه‌ها در تولید بسیار حائز اهمیت است. ایجاد یک شبکه بزرگ از شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند با تحقیق و توسعه، فناوری‌های پیشرفته را در کشور ایجاد کند. یکی از مشکلات بزرگ در شرکت‌های دانش بنیان موضوع تجاری سازی است یعنی ایده‌ها را تولید کرده و در کشور دانش ایجاد می‌کنند، اما در تجاری‌سازی به مشکل می‌خورند.

او گفت: ما ۶۷ دانشگاه علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیئت علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو در همه مقاطع داریم. کشور در ۴۵ سال بعد از انقلاب وضعیت بسیار خوبی دارد. ما در ابتدای انقلاب فقط چند دانشکده داروسازی داشتیم، اما امروز تعداد دانشکده‌ها بسیار گسترش پیدا کرده است.

عین اللهی گفت: بنده با ۲۰ وزیر کشورهای خارجی صحبت کردم که از ما تجهیزات می‌خواهند، اما ما واقعاً چقدر می‌توانیم در اختیار آن‌ها بگذاریم؟! چرا که اولویت اول ما داخل است. بیش از ۴۶ میلیون نفر در پویش ملی سلامت شرکت کردند و باید یک پویش ایجاد کنیم تا از استعدادها به خوبی استفاده کنیم. اگر مردم سرمایه‌های خود را در صنعت دارو و تجهیزات بیاورند شاهد یک تحول بزرگی در ایران خواهیم بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: وظیفه ما در دانشگاه تبدیل دانش فنی به ایده و محصول است. ما ۸۵ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم، اما متاسفانه بر اساس تولید مقاله عمل می‌کنند در حالی که مراکز تحقیقاتی باید محصول محور باشند. ایران در رشته پزشکی جدای از تجهیزات دارای مرجعیت علمی در منطقه است قوی‌ترین حوزه سلامت منطقه را دارد.

او افزود: امروز کشورهای منطقه برای درمان به ایران می‌آیند و سال گذشته یک و نیم میلیون نفر به ایران آمدند و تعداد مراکز گردشگری ما نیز از ۱۳۰ مرکز به ۲۸۰ مرکز رسیده است. ما بایستی بازار بزرگ سلامت منطقه را با تولید کنندگان داخلی ایجاد کنیم. امروز ۱۵ درصد شرکت‌های دانش بنیان مربوط به سلامت است در حالی که ۲۳ درصد کل اقتصاد دانش بنیان را به خود اختصاص داده‌اند که نشان می‌دهد بهره‌وری در حوزه سلامت بسیار بالا است.

عین الهی بیان کرد: ما یک جهش در علوم پزشکی داریم که با همراهی دانش بنیان‌ها در همه رشته‌ها کار می‌کنند. امروز در حوزه‌های بایوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و سلول‌های بنیادی تحول جدی ایجاد شده است. سلامت و درمان منحصر به دارو نیست متاسفانه شرکت‌های بزرگ دارویی دنیا امروز اجازه نشر اطلاعات علمی را نمی‌دهند در حالی که دومین صنعت تجارت دنیا بعد از نفت دارو است.

او تأکید کرد: ما با سلول‌های بنیادی مرحوم آشتیانی بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرده‌ایم. صنعت سلامت صنعت مقرون به صرفه ای است امروز کشور سوئیس یکی از مهم‌ترین کارهای اقتصادی‌اش در حوزه شرکت‌های دارویی است. ما ۲۶ دانشکده داروسازی داریم و دانشجویان باید بخشی از آموزش خود را در شرکت‌های دانش بنیان بگذرانند. بیش از ۱۶ هزار داروخانه در کشور وجود دارد در حالی که این تکثیر داروخانه‌ها در کشور مشکلات را حل نمی‌کند.

وزیر بهداشت گفت: نسل سوم چهارم دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های کارآفرین هستند یعنی رویکرد علمی دارند و نیازها را حل می‌کنند. امروز بسیاری از کارهای مهم در دنیا توسط دانشجویان انجام می‌شود و ما باید از حالت اسمبل به سمت انجام کارها توسط خودمان حرکت کنیم. ما در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۳.۸ داروساز داریم و ۱۲ هزار دانشجوی داروسازی داریم که باید در صنایع وارد شوند. در ایران ۱۴۴۴ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت وجود دارند که ۴۵ درصد در حوزه دارو و واکسن، ۴۰ درصد در حوزه تجهیزات پزشکی و ۱۵ درصد در حوزه مکمل‌های غذایی است.

او ادامه داد: در پویش ملی سلامت که ۴۶ میلیون نفر در کشور شرکت کرده‌اند بیش از ۸۸۰ هزار نفر فشار خون داشتند و ۴۶۰ هزار نفر دارای دیابت بودند.گسترش مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در دستور کار است. ما ۱۵ پارک علم و فناوری، ۱۱۴ مرکز رشد، ۱۴ مرکز نوآوری و ۱۴۴۴ شرکت دانش بنیان داریم. بیش از ۵۰۰۰ محصول تولید شده است که ۱۳۰۳ محصول با مجوز غذا و دارو تولید شده و ۷۴۰ محصول نیز تجاری‌سازی شده است.

او اظهار کرد: ایران در بهداشت جهانی منطقه‌ای رتبه اول را در زمینه پیشگیری و درمان کرونا کسب کرده است. امروز ۶۰ درصد از تولیدات ما در بخش خصوصی است و این جزو راهبردهای وزارت بهداشت است و حرکت بخش خصوصی باید به سمت نیازها باشد.

کد خبر: ۲۷۳٬۶۱۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha