ثبت اطلاعات در سامانه تجارت، شرط تامین مواد اولیه لوازم خانگی

شیرازیان، مدیر پروژه سامانه جامع تجارت گفت: ستاد تنظیم بازار در مصوبه جدیدی خود تامین نیاز مواد اولیه تولید تولیدکنندگان لوازم خانگی را به ثبت اطلاعات شان در سامانه جامع تجارت منوط کرده است.

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، «محمد شیرازیان» در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: زیر ساخت این ثبت اطلاعات از اردیبهشت ماه سال ۹۸ در کشور فراهم شده و تا به امروز ۴۰ تولید کننده داخلی وارد سامانه جامع تجارت شده اند.

وی اظهارداشت: زیر ساخت اخذ شناسه کالا، شناسه رهیگیری، اظهار تولید و عرضه در زنجیره تامین برای تولیدکنندگان فراهم شده است.

مدیر پروژه سامانه جامع تجارت گفت: سه اتفاق به تازگی برای تولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور افتاده که فعلاً این تولید کنندگان شامل تولید کنندگان لوازم خانگی حجیم مثل یخچال، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، تلویزیون، پکیج، مایکروفر، کولر، مانتیتور و جارو برقی می‌شود.

وی افزود: بطورکلی در این مرحله ۱۴ گروه کالایی مشمول طرح مزبورشده اند و سه گلوگاه هم برای آن ها در نظر گرفته شده است.

شیرازیان تصریح کرد: گلوگاه اول و دوم به تامین مواد اولیه برمی گردد.

وی ادامه داد: تامین مواد اولیه برخی از زنجیره ارزش فولاد کشور است که در همین مصوبه ستاد تنظیم بازار تصریح شده که آن عرضه در بورس کالا صورت می گیرد.

مدیر پروژه سامانه جامع تجارت گفت: سهمیه شرکت های تولید کننده هم از طریق سامانه بهین یاب وزارت صمت است که به میزان اظهار تولید و عرضه در زنجیره مشخص شده وزارت صنعت به آنان تخصیص پیدا می کند.

وی افزود: بخشی از مواد اولیه شان از طریق واردات تامین می‌شود که با توجه به محدودیت های ارزی کشور و میزان ارز تخصیصی به واحدها به میزان نیاز و فعالیت شان در داخل سامانه جامع تجارت در نظر گرفته خواهد شد.

شیرازیان تصریح کرد: شرکتی که فعالیتی در سامانه جامع تجارت نداشته باشد و اظهار تولیدی انجام نداده باشد به همان میزان اجازه واردات مواد اولیه نخواهد داشت.

وی ادامه داد: گام نهایی که به حلقه مصرف کننده برمی گردد مربوط به گارانتی است.

مدیر پروژه سامانه جامع تجارت گفت: گارانتی محصولاتی که داخل سامانه تجارت اظهار نشده و در لایه های عمده فروشی و خرده فروشی ثبت معامله انجام نگرفته باشد از نظر ما و سامانه گارانتی سازمان حمایت به رسمیت شناخته نمی شود.

وی افزود: بخش سامانه مربوط به گارانتی یک تا دو ماه زمان بر خواهد بود تا به مصرف کننده برسد.

شیرازیان تصریح کرد: اظهار تولید را از ۱۵ تیر ماه سال جاری منوط می کنیم و تولید کنندگان مکلف می‌شود از ۱۵ تیر همه تولیدات خود را اظهار کنندو آنجا به عمده فروش و لایه های بعدی ثبت معامله انجام دهند.

وی اضافه کرد: ثبت معامله تا به سطح عرضه برسد مدتی زمان بر خواهد بود.

مدیر پروژه سامانه جامع تجارت یادآورشد: بعد از ۱۵ تیر ماه سال جای به مدت دو هفته تا دو ماه زمان می بر د تا مردم در سطح عرصه نتیجه ملموش را ببینند.

۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
کد خبر: 27220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =