۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۷
مهار تورم نه از مسیر رکود که از راه رشد تولید
وزارت اقتصاد اعلام کرد

مهار تورم نه از مسیر رکود که از راه رشد تولید

وزارت اقتصاد اعلام کرد: همواره تاکید رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد و دیگر مسئولان اقتصادی بر مهار تورم نه از مسیر رکود بلکه از مسیر رشد تولید بوده است.

به گزارش بازار، وزیر اقتصاد در پاسخ به گزارش ۱۶ دی ماه ۱۴۰۲ روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «درس‌های آتن برای تهران»، توضیح داد: عضویت ایران در پیمان‌های اقتصادی شانگهای و بریکس که در نتیجه دیپلماسی فعال دولت سیزدهم صورت گرفت، از اقدامات اساسی دولت در راستای گشایش اقتصادی و در نهایت رشد و مهار تورم بوده و همچنین عضویت ایران در این دو پیمان اقتصادی گامی مهم در مسیر خنثی سازی تحریم‌های آمریکا و اروپاست.

قرار گرفتن ایران در کنار کشورهای اقتصادی مهم نشان‌دهنده توسعه دیپلماسی اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی ایران در سطح بین‌المللی و نشانه رشد اقتصاد ایران است.

دولت سیزدهم در بیش از دو سالی که از عمرش گذشته است، اقدامات ساختاری بسیاری را در حوزه‌های مختلف ازجمله بازار سرمایه و بازارهای مالی و ... انجام داده است که با استمرار سیاست مالی و پولی دولت در بودجه سال آینده و حفظ آرامش و ثبات در اقتصاد، سرمایه به جای ورود به بازارهای موازی به سمت بازار سرمایه و بخش‌های مولد حرکت خواهد کرد.

همچنین دولت سیزدهم همیشه بر اقدامات ساختاری در راستای توسعه و تقویت بازار سرمایه کشور تأکید داشته و برخی از اقدامات صورت‌گرفته طی دو سال استقرار دولت سیزدهم از جمله تدوین آیین‌نامه اجرایی «بازار مبادلات شمش طلا در بورس کالای ایران»، بهره بردن از ظرفیت صندوق تثبیت بازار سرمایه، تدوین دستورالعمل تأمین مالی در زنجیره تأمین به پشتوانه اسناد اعتباری در بورس های کالایی کشور و تدوین آیین‌نامه‌های مربوطه و اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت، تدوین آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان در حوزه اقتصاد، تصویب بسته حمایتی ۱۰ بندی با هدف بهبود ثبات و پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد، تدوین بسته دوم حمایت از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و گواه این ادعا است.

جلوگیری از کسری بودجه در دو سال گذشته نیز از دیگر اقدامات مهم دولت در زمینه کنترل تورم بود به طوری که دولت در زمان آغاز به کار با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی مواجه بود که توانست با تولید، ایجاد درآمد برای کشور و کنترل منابع و مصارف و نه استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول کسری بودجه را جبران کند.

همچنین کنترل بانک‌ها و ایجاد انضباط مالی در نظام بانکی کشور اقدام دیگر دولت در زمینه کنترل تورم و کاهش شتاب آن بوده است و تمام تلاش دولت این است که بتواند این اقدامات را استمرار ببخشد.

ضمن اینکه همواره تاکید رئیس جمهور کشورمان و وزیر اقتصاد و دیگر مسئولان اقتصادی بر مهار تورم نه از مسیر رکود بلکه از مسیر رشد تولید بوده است.

براین اساس رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی به خوبی آگاه هستند که وقتی در مقام مقایسه اوضاع اقتصادی دو کشور برمی‌آیند، بهتر است شرایط دو کشور را به خوبی بررسی کرده و از اظهارنظرهای فاقد دلایل و فکت‌های علمی اجتناب کنند و فقط از منظر علم اقتصاد به اقدامات دو کشور نگاه کنند؛ چه اینکه کشور یونان با بدهی‌های بسیار سنگینی روبه‌رو بود که با کمک کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تزریق پول زیاد توسط کشورهای اروپایی توانست تا حدودی از بحران خارج شود؛ اما در سمت دیگر ماجرا، کشور ایران به دلیل تحریم از این امتیاز ویژه برخوردار نبود و دولت سیزدهم همواره سعی کرده است که با سیاست درست بین‌المللی و منطقه‌ای و با اتکا به راهکارهای درون زا مشکلات را پشت سر بگذارد.

کد خبر: ۲۷۱٬۵۳۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha