۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
نگرانی از تعطیلی شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی؛ کمبود نقدینگی و نوسانات ارزی کمر تولید را شکست
دبیر انجمن تجهیزات پزشکی کشور مطرح کرد

نگرانی از تعطیلی شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی؛ کمبود نقدینگی و نوسانات ارزی کمر تولید را شکست

قاسمی دبیر انجمن تجهیزات پزشکی کشور به بازار گفت: مسئله نقدینگی شرکت ها و مطالباتی که از مراکز درمانی دارند بسیار بغرنج شده و از مسئولان می خواهیم به جد به این موضوع ورود و رسیدگی کنند.

بازار؛ گروه صنعت: روز به روز بر چالش های صنعت تجهیزات پزشکی کشور افزوده می شود؛ از یک سو تولیدکنندگان و تامین کنندگان این حوزه با چالش نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند از طرفی مراکز دولتی نسبت به پرداخت مطالبات این صنف دست نگه می دارند و این موضوع باعث می شود فعالان این حوزه بیش از پیش زیر فشار کمبود نقدینگی قرار بگیرند. نقدینگی ای که اگر نباشد حتی چراغ مراکز تولید را هم خاموش و کارگران را از ادامه کار متوقف می کند.

در حال حاضر گفته می شود که بدهی مراکز دولتی به تولیدکنندگان بخش خصوصی تجهیزات پزشکی به حدود ۹ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ رقم به نسبت بزرگی که اگر در دست تولیدکنندگان قرار بگیرد می تواند تحولی بزرگ را در رشد تولید و تحقیق و توسعه رقم بزنند. با این حال تولید کنندگان صنف تجهیزات پزشکی لنگ پرداخت عیدی و سنوات شب عید کارکنان خود مانده اند و اکنون نیز کمرشان زیر بار نوسانات ارزی خم شده است.

نگرانی از تعطیلی چراغ تولید تجهیزات پزشکی

در خصوص مشکلات این حوزه مریم قاسمی دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و آزمایشگاهی و ملزومات دارویی کشور به بازار گفت: در خصوص چالش های موجود در حوزه صنعت تجهیزات پزشکی، اولین مشکلی که بارها اعلام شده همان مسئله نقدینگی شرکت ها و مطالبات آن ها از مراکز درمانی است.

وقتی منابع نقدینگی را از یک شرکت تولیدکننده و تامین کننده می گیرید دیگر نباید هیچ انتظاری برای ادامه مسیر، توسعه و تحقیق و توسعه داشته باشید

وی افزود: موضوع کمبود نقدینگی بسیار بغرنج شده و بارها از بیمه ها، وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و تمام نهادهای مسئول درخواست کرده ایم که به جد به این موضوع ورود و رسیدگی کنند؛ چرا که وقتی شما، منابع نقدینگی را از یک شرکت تولیدکننده و تامین کننده می گیرید دیگر نباید هیچ انتظاری برای ادامه مسیر، توسعه و تحقیق و توسعه داشته باشید.

این تولیدکننده تجهیزات پزشکی ادامه داد: الان بقای شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی به خطر افتاده، چه برسد به اینکه بر سر ارتقای کیفی یا تحقیق و توسعه فکر کنند، کما اینکه همه واحدهای تولیدکننده تجهیزات پزشکی مجهز به یک واحد پویا و فعال هستند؛ چرا که نمی توانیم واحد تحقیق و توسعه را حذف کنیم و ارتقای کیفی هم نداشته باشیم.

قاسمی اضافه کرد: تمامی این ها فشار را بر شرکت های تولیدکننده مضاعف می کند و نگرانیم که این موضوع بتواند منجر به این شود که اشتغال زایی به خطر بیفتد. همچنین بسترهای تولیدی که ایجاد شده به خطر بیفتد و این ها را باید نهادهای مسئول در یک تعامل بین دستگاهی نسبت به رفع مطالبات معوق اقدام کنند.

نابودی صنعت با قیمت گذاری دستوری و ارز چند نرخی

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و آزمایشگاهی و ملزومات دارویی کشور با اشاره به آفت قیمت گذاری دستوری برای تولید بیان داشت: بحث قیمت گذاری دستوری که بارها به آن اشاره شده و یکی از سیاست های اشتباه نیز نرخ گذاری چند نرخی ارز است همگی باید به طور جدی و فوری برطرف شوند.

مسئولان در پی یک سیاست غلط که چند نرخی شدن ارز است یک سیاست غلط دیگر یعنی قیمت گذاری دستوری را پایه گذاری می کنند

وی در پاسخ به این سوال که چه پیشنهادی برای جایگزینی قیمت گذاری دستوری برای حمایت از مصرف کننده دارد افزود: بارها پیشنهادات خود را اعلام کرده ایم و متاسفانه مسئولان در پی یک سیاست غلط که چند نرخی شدن ارز است یک سیاست غلط دیگر یعنی قیمت گذاری دستوری را پایه گذاری می کنند که همگی عواقب و پیامدهای منفی اش برای تولیدکنندگان، صنعت و کشورمان خواهد بود و باعث نابود شدن بسترهای تولیدی می شود.

قاسمی ادامه داد: این موارد که در تعامل بین دستگاهی و خارج از یک سازمان و دستگاه است، به جد توصیه می شود در تعامل بین دستگاهی و با نظر بخش خصوصی به بحث و بررسی جدی گذاشته شود تا بتوانیم در کوتاه مدت حداقل تسکین ها و تجویزهایی در بلندمدت برای درمان ریشه ای این موارد داشته باشیم.

ضرورت تقویت بیمه ها برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم

این تولیدکننده تجهیزات پزشکی در پاسخ به این سوال که نوسانات ارزی اخیر که زمزمه ادامه صعودی بودن آن نیز به گوش می رسد چه تاثیری بر امروز صنعت تجهیزات پزشکی کشور از خود بر جای می گذارد؟ گفت: در بحث ارز، خواهان این هستیم که ارز در کشور تک نرخی باشد. شاید عنوان هایی چون کمبود بودجه و اینکه آخر مصرف کننده و زنجیره آسیب می بیند و یا به خاطر این است که قیمت ها افزایش چشمگیر نداشته باشند از نرخ گذاری چندگانه ارز استفاده می کنند اما این ها تسکین های موقتی هستند که آسیب های بلند مدتی می زنند.

اجازه دهند که بازار با قیمت های واقعی روبه رو شود و اجازه دهند این چرخه خود را به طور کامل نشان دهد؛ چرا که این فشرده کردن بالاخره یک جایی عوارض و پیامدهای شدیدتری از خود بروز می کند

قاسمی افزود: بنابراین باید بیایند بودجه را اصلاح و مطالبات معوق را پرداخت کنند و وجه کالایی که از شرکت ها خریداری شده را بپردازند و اجازه دهند که بازار با قیمت های واقعی روبه رو شود و اجازه دهند این چرخه خود را به طور کامل نشان دهد؛ چرا که این فشرده کردن بالاخره یک جایی عوارض و پیامدهای شدیدتری از خود بروز می کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و آزمایشگاهی و ملزومات دارویی کشور ادامه داد: درخواست بنده این است که بیاییم واقعیت ها را تعریف کنیم و برای مشکلات واقعی که وجود دارد راهکار اساسی و ریشه ای و واقعی پیدا کنیم. اگر مطالبات معوق شرکت ها را بدهند و نسبت به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و در دسترس به تولید کنندگان اقدام کنند. اگر منابع نقدینگی تولیدکنندگان را تامین کنند، نیازی نیست که نگران واقعی شدن قیمت ها باشند.

وی با ارائه راهکاری برای جلوگیری از فشار مضاعف به مردم تاکید کرد: همچنین اگر مراکز درمانی و مراکز خریدار را با تقویت تعرفه ها و با پرداخت بیمه ای تقویت کنند دیگر نباید نگران واقعی شدن قیمت ها برای مراکز خرید باشند و این چرخه را به شکل درست تری می شود اصلاح کرد. خواهش ما این است که مسائل را به صورت واقعی بنیان و چالش ها را به صورت ریشه ای و اساسی برطرف کنند.

کد خبر: ۲۷۱٬۱۴۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha