۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
واردات محصولات آرایشی اروپایی صرفه اقتصادی ندارد؛ بازار لوازم آرایشی مملو از تولیدات قاچاق و تقلبی
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع آرایشی:

واردات محصولات آرایشی اروپایی صرفه اقتصادی ندارد؛ بازار لوازم آرایشی مملو از تولیدات قاچاق و تقلبی

شعاری بازرس انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی به بازار گفت: با نرخ ارز امروز، واردات هیچ یک از محصولات آرایشی و بهداشتی اروپایی اقتصادی نیست و تمام کالاهای موجود در پاکستان و غیره پر می شوند.

بازار؛ گروه صنعت: سال ۹۷ بود که با تشدید تحریم های خصمانه علیه اقتصاد ایران و بروز محدودیت های ارزی، واردات محصولات آرایشی و بهداشتی ممنوع اعلام شد. ممنوعیتی که خیلی سریع باعث شد قفسه فروشگاه های عرضه کالاهای آرایشی و بهداشتی خالی از محصولات خارجی شود و خیلی از فروشگاه ها هم ماه ها تعطیل شدند. اما همین که مدت زمانی گذشت، دوباره بعضی از فروشگاه ها که تغییر کاربری نداده بودند با کالاهای تولید داخل بازگشایی و به فعالیت خود ادامه دادند.

مدت زمان زیادی نگذشت که مردم به کالاهای تولید داخل اقبال بیشتری یافتند و در صدد تامین نیاز خود از این بازار بر آمدند که دوباره پای برخی از کالاهای اروپایی به کشور باز شد؛ کالاهایی که این بار نه از مسیر رسمی و زیر نظر وزارت بهداشت بلکه از مسیر قاچاق به کشور ورود یافتند.

این روزها قفسه های برخی از فروشگاه ها با تبلیغ گسترده برخی از افراد در فضای مجازی دوباره به کالاهای خارجی اختصاص یافته است. فقط این سری برعکس گذشته جای چنین کالاهایی در داروخانه ها خالی است و فقط می توان کالاهای مورد نظر را از مراکز به خصوصی تامین کرد. موضوعی که این سوال را در ذهن هر خریداری ایجاد می کند که آیا در حقیقت کالای خریداری شده متعلق به برند مطرح اروپایی و یا آمریکایی ادعا شده است یا خیر؟

واردات با ارز بیش از ۵۰ هزار تومانی صرفه ندارد

علی اکبر شعاری عضو هیئت مدیره و بازرس انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی کشور به بازار گفت: در حدود ۴۰ سال است که در حوزه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی کشور فعالیت دارم و ۲۰ سالی هم می شود که در سمت های متنوعی از انجمن حضور دارم. طی این سال ها فعالیت که دست یابی به دستاوردهای بسیاری در صنایع شوینده، ‌آرایشی و بهداشتی را شاهد هستم می توانم بگویم متاسفانه قدری مردم کشور نسبت به صنایع داخلی کم لطفی دارند.

از هموطنانم می خواهم که به هوش باشند که در شرایط فعلی و این نرخ ارز واردات هیچ کالای آرایشی و بهداشتی اروپایی به کشور نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلکه این کالاهایی که به اسم اروپایی عرضه می شوند نیز همگی کالای غیر اصل هستند

این عضو هیئت مدیره شرکت کفساز شرق افزود: در شرایطی مردم نسبت به تولیدات اروپایی در مقایسه با تولیدات با کیفیت داخلی کم لطفی دارند که طی این سال ها که به عنوان بازرس اتحادیه فعالیت داشتم و از تمام شرکت های تولید کننده این حوزه بازدید داشتم می توانم به صراحت بگویم که تولیدکنندگان کشور از نظر دانش فنی هیچ کمبودی نبست به تولیدکنندگان اروپایی ندارند. حتی می توان ادعا کرد که تولیدات ایرانی در بالاترین رده تولیدات دنیا قرار دارند و از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

شعاری با اشاره به اینکه کیفیت تولیدات داخلی برابر با تولیدات برتر اروپایی است ادامه داد: از هموطنانم می خواهم که به هوش باشند که در شرایط فعلی و این نرخ ارز واردات هیچ کالای آرایشی و بهداشتی اروپایی به کشور نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلکه این کالاهایی که به اسم اروپایی عرضه می شوند نیز همگی کالای غیر اصل هستند.

سایه استانداردهای سختگیرانه بر سر تولیدات داخلی

البته با توجه به اینکه همچنان واردات رسمی کالاهای آرایشی و بهداشتی به کشور ممنوع است، اگر کالایی حتی چمدانی نیز به کشور بیاید نیز چون در شرایط نامناسب وارد و نگهداری می شود کیفیت خود را از دست داده و نه تنها ممکن است مصرف آن در کنار گرانی قیمت مفید نباشد بلکه باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری به سلامت مصرف کننده هم بشود.

این تولیداتی که به نام کشورهای اروپایی عرضه می شوند بیشتر در کشورهایی همچون پاکستان، چین و کشورهای این چنینی پر می شوند

این تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی کشور بیان داشت: تولیدات تولیدکنندگان رسمی کشور بالاترین استانداردها را دریافت کرده اند و زیر نظر سازمان غذا و دارو و ادارات استاندارد کشور تولید و عرضه می شوند. این درحالی است که بر روی هیچ یک محصولات خارجی که امروز در برخی از مراکز موجود است نظارتی وجود ندارد.

شعاری با اشاره به اینکه بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار کشور که با قیمت گزاف نیز عرضه می شوند تقلبی هستند اضافه کرد: همانطور که اشاره کردم واردات این محصولات در شرایط فعلی کشور صرفه اقتصادی ندارد و این تولیداتی که به نام کشورهای اروپایی عرضه می شوند نیز بیشتر در کشورهایی همچون پاکستان، چین و کشورهای این چنینی پر می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه کشورهای نامبرده هیچ محدودیتی در استفاده از نام تجاری کالاهای معتبر ندارند و کالاهای تقلبی شان را به ایران می فرستند. این درحالی است برای مثال کرم ضد چروکی که در ایران تولید می شود فرمولاسیون آن با فرمولاسیون بهترین کرم های دنیا یکی است و از کیفیت بالایی برخوردار است، چرا؟ چون مواد اولیه ای که آن ها خریداری می کنند از همان شرکتی است که ما خریداری می کنیم.

قیمت محصولات آرایشی و بهداشتی ایران یک دهم اروپایی ها

شعاری بیان داشت: بنابراین از طریق شرکت های تامین مواد اولیه اروپایی نه تنها مواد اولیه بلکه مراحل تولید و فرمول را هم دریافت می کنیم و همان محصولی که با برند مطرح تولید می شود را با قیمت مناسب تر در اختیار مصرف کنندگان بازار داخلی کشورمان قرار می دهیم. همچنین سطح علمی نیروهای انسانی فعال در شرکت های تولید کننده ایرانی آنقدر بالا است که بتوانند این تولیدات را انجام دهند و در سطح بین المللی عرضه محصول داشته باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی کشور افزود: البته یک نکته دیگر هم درباره تولیدات ایرانی هم هست که هر چند ماشین آلات آن ها مدرن تر است و ماشین آلات در دسترس تولیدکنندگان ایرانی مدرن نیست اما در همان سطح تولید می کنیم. به عنوان بازرس انجمن صنایع شوینده به شما قول می دهم که حتما به این توجه داشته باشید که کالاهای اصلی آرایشی و بهداشتی ایرانی چیزی از محصولات اروپایی کم ندارد ضمن اینکه قیمت آن یک دهم قیمت کالای اصلی اروپایی است.

اگر محصولی را در برنامه های تلویزیونی دیدید اما آن تولیدات فقط در برخی از فروشگاه ها موجود بود و هیچ داروخانه ای آن ها را نداشت به صحت ادعای تبلیغاتی شک کنید

وی ادامه داد: ما بالاترین استانداردهای دنیا را در ایران رعایت می کنیم که شامل استانداردهای انگلیس و اروپا به طور کلی می شود و مجبوریم همه رعایت کنیم و پا به پای آن ها جلو برویم.

شعاری در پاسخ به این سوال که دسترسی تولیدکنندگان ایران به گیاهان دارویی چه مزیتی برای تولیدات آن ها در حوزه آرایشی و بهداشتی ایجاد کرده است بیان داشت: هرچند دسترسی به این گیاهان دارویی به عنوان یک مزیت بزرگ برای ما شناخته می شود اما متاسفانه در تعداد معدودی برخی هم هستند که از این فرصت سو استفاده کرده اند و در تبلیغات رسانه ملی و تبلیغات برون مرزی ادعاهایی می کنند که به هیچ عنوان حقیقت ندارد.

وی تاکید کرد: برای مثال برخی مدعی هستند با استفاده از تولیداتشان می توانند نسبت به رفع دائمی سفیدی مو اقدام کنند که این موضوع صحت ندارند. بنابراین به صراحت می گویم اگر محصولی را در برنامه های تلویزیونی دیدید اما آن تولیدات فقط در برخی از فروشگاه ها موجود بود و هیچ داروخانه ای آن ها را نداشت به صحت ادعای تبلیغاتی شک کنید و خطر تقلبی بودن محصول وجود دارد.

کد خبر: ۲۶۷٬۴۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha