۲۵ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۸
جایگزینی یک میلیارد مترمکعب از مصارف آب صنایع با پساب تا پایان دولت
مدیرعامل آبفای کشور عنوان کرد

جایگزینی یک میلیارد مترمکعب از مصارف آب صنایع با پساب تا پایان دولت

مدیرعامل آبفای کشور گفت: پایش هفتگی درحال انجام است که هرچه زودتر و سریع‌تر بتوانیم پساب‌های فاضلاب را در بخش صنایع آب‌بری که امکان استفاده از آب پساب را برای جایگزین آب باکیفیت دارند، جایگزین کنیم.

به گزارش بازار، هاشم امینی، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، اظهار داشت: امروز شدت مصرف، چالش جدی بخش انرژی و کلان کشور است و در بخش آب نیز این شدت مصرف بالا، در بخش‌های مختلف دیده می‌شود.

وی افزود: شدت مصرف در کشور، هم برای نسل فعلی و هم برای نسل آینده، مشکل‌آفرین خواهد بود و نگاه توسعه پایدار، در این شرایط مصرف غیربهینه، محقق نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: در تمامی بخش‌ها، از جمله مصارف شرب، کشاورزی و صنعت باید در روند مصرف بازنگری و روندها را به سمت بهینه مصرف کردن اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: درحال گذراندن چهارمین سال پیاپی خشکسالی در کشور هستیم و علی‌رغم پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، مبنی بر بارش‌های نرمال و فرانرمال، متأسفانه شاهد کاهش بارش‌ها در پاییز امسال بوده‌ایم.

امینی با بیان اینکه "کاهش بارش‌ها نگرانی‌ها در حوزه منابع آب کشور را افزایش داده"، گفت: در چنین شرایطی وظایف ما بیشتر می‌شود و بایستی مدیریت علمی و جهادی در زمینه تأمین آب و مصرف آن داشته باشیم.

وی افزود: بیلان منفی در سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش میزان بارش‌ها، شرایط تأمین پایدار آب را به چالش می‌کشد؛ هرچه منابع آب سطحی کاهش یابد، برداشت از منابع آب زیرزمینی افزایش می‌یابد و با تشدید بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی، شاهد افزایش فرونشست‌ها نیز در نقاط مختلف خواهیم بود.

کاهش ۳۰ میلیارد مترمکعبی منابع‌ آب تجدیدپذیر در ۱۰ سال اخیر
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: منابع آب تجدیدپذیر کشور که حدود ۱۰ سال قبل، ۱۳۰ میلیارد مترمکعب بود، امسال به حدود ۱۰۰ میلیار مترمکعب رسیده است و این مسئله نشان می‌دهد باید مدیریت دقیق‌تری در حوزه منابع آب داشته باشیم و این مسئولیت صرفا متوجه وزارت نیرو نخواهد بود، بلکه باید تمامی ارگان‌ها، سازمان‌ها و بخش‌های دولتی و غیردولتی و حتی مردم، به جهت یک حکمرانی درست و منطقی در بخش آب کشور به میدان بیایند و به اصلاح روند مصرف آب و بازنگری در روند موجود، توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: راهکارها در مجموعه وزارت نیرو در قالب نقشه راه آب کشور ارائه شده و در شورای عالی آب مصوب شده و تمامی نهادها باید در این مسیر حرکت کنند.

امینی با بیان اینکه "استفاده از منابع آب خاکستری یکی از مصادیق اصلاح روند موجود است"، گفت: با اتفاقاتی که در مجموعه وزارت نیرو و اقناع دولت و همراهی مجلس شورای اسلامی رخ داد باعث شد که بند ع تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ را داشته باشیم و در برنامه هفتم توسعه روی موضوع استفاده از پساب‌ها تأکید کنیم.

وی افزود: در گذشته پساب‌ها را به عنوان آب زاید و مخل محیط زیست و بهداشت قلمداد می‌کردند که این نگاه امروز اصلاح شده و پساب به عنوان یکی از ظرفیت‌های منابع غیرمتعارف آب در نظر گرفته شده و روی آن در حال برنامه‌ریزی هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه بخشی از مصرف آب کشور در بخش صنعتی در صنایع عمده‌ای چون فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها، معادن، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها صورت می‌گیرد، گفت: می‌توان مصارف صنعتی را با پساب جایگزین کرد که در این صورت، اصلاح موثری در بحث افزایش بهره‌وری و مدیریت مصارف آب صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی دقیق و پایش هفتگی در مجموعه وزارت نیرو درحال انجام است که هرچه زودتر و سریع‌تر بتوانیم پساب‌های فاضلاب را در بخش صنایع آب‌بری که امکان استفاده از آب پساب را برای جایگزین آب باکیفیت دارند، جایگزین کنیم.

امینی خاطرنشان کرد: این ظرفیت وجود دارد که سالانه ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب پساب را با آب متعارف در بخش صنعت جایگزین کنیم که در سنوات گذشته در قالب قراردادهای بیع متفابل با بخشی از پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و نیروگاه‌های کشور، طرح‌هایی در این زمینه اجرایی شده و در مجموع تا امروز ۳۱۳ میلیون مترمکعب قرارداد بسته شده است.

وی ادامه داد: برنامه دولت این است که با استفاده از بند ع تبصره ۸ قانون بودجه، تا پایان دولت سیزدهم، این رقم به یک میلیارد مترمکعب برسد.

کد خبر: ۲۶۲٬۰۳۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha