۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
ایجاد ۸۵۰ هزار شغل در ۶ ماه اول سال

ایجاد ۸۵۰ هزار شغل در ۶ ماه اول سال

مطابق آخرین آمار رسمی اعلام شده، در شش ماه اول امسال ۸۵۰هزار شغل ایجاد شده‌ است.

به گزارش بازار، نیروی انسانی یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل تولید است که از طریق مشارکت در تولید چه به لحاظ یدی و فیزیکی و چه به لحاظ فکری و مدیریتی و تکنولوژی نقش مهمی در روند تولید ایفا می کند. کشورهایی که در برنامه ریزی برای تربیت نیروی انسانی موفق تر باشند مسیر اقتصادی روشن تری دارند. یکی از دغدغه های اساسی برنامه های توسعه در کشور نیز تلاش برای کاهش معضل بیکاری است که همواره به عنوان یکی از اهداف مهم این برنامه ها بوده است.

مطابق اظهارات کریمی بیرانوند، معاون اشتغال تعهد برای ایجاد اشتغال در۱۴۰۲ حدود یک میلیون و ۸۸هزار نفر است. ‌به گفته بیرانوند از ابتدای سال تاکنون حدود ۸۰۰هزار فرصت شغلی در سامانه رصدثبت شده است.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه گزارش مرکز آمار که خالص است و اشتغال ایجادی را نشان می‌دهد گفت: یعنی ورود و خروج بازار کار. یعنی کسانی که شغل جدید برای‌شان ایجاد می‌شود منهای کسانی که از بازار کار خارج می‌شوند. مطابق با آمار تابستان ۱۴۰۲ نهصد و هفت هزار فرصت شغلی جدید بوده، یعنی خالص اشتغال ایجادی این میزان بوده است.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه بهار ۱۴۰۲ بیش از ۷۲۸هزار خالص اشتغال ایجادی داشتیم اظهار داشت: سامانه رصد اشتغال به صورت برخط ولحظه‌ای نشان می‌دهد، مطابق با آمار سامانه‌ رصد در سال ۱۴۰۱بیش از ۱میلیون و ۳۵۰هزار فرصت شغلی جدید بر اساس کد ملی، نوع شغل، جایی که در آن شغل ایجاد شده، دستگاهی که کمک کرده آن شغل ایجاد بشود و تعداد اشتغال ایجادی هر طرح را ما شمردیم. بعد از شمارش‌ها نظارت سه مرحله‌ای یعنی پیامکی، تماسی و حضوری انجام شده است.

کریمی بیرانوند درباره میزان اشتغالزایی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون گفت: با احتساب نیمه دوم ۱۴۰۰ اگر بخواهم بگویم با آمار دقیقی که روی سامانه رصد داریم در سال ۱۴۰۱قریب به یک میلیون شغل ایجاد شد. در حال حاضر آمار سامانه‌ی رصد ۸۰۰ هزار تا است، تقریباً ۱میلیون و ۸۰۰هزار فرصت شغلی. علاوه بر این در نیمه دوم ۱۴۰۰هم ما تقریباً ۶۸۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کردیم. با ضریب صحت سنجی اگر در نظر بگیریم، از ابتدای مهر ۱۴۰۰تا کنون تقریباً دو و نیم میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است. هر یک نفر یعنی یک کد ملی که ما می‌دانیم، کجا مشغول کار است و چه کار می‌کند.

کد خبر: ۲۶۰٬۴۳۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha