۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۴
کمبود بذر گندم در استان ایلام
یادداشت؛

کمبود بذر گندم در استان ایلام

ایلام- «کمبود شدید بذر گندم در استان ایلام مشکلات زیادی را برای کشاورزان استان به وجود آورده است» این جمله بخشی از یادداشت امین محمدی فعال رسانه ای برای بازار است.

امین محمدی؛ بازار: کشاورزان از نقاط مختلف استان ایلام از تلاش های بی نتیجه برای تأمین بذر گندم خبر می دهند، در منطقه هلیلان به عنوان یکی از قطب‌های تولید گندم کشاورزان با بحران تامین بذر مواجه شده اند.

کشاورزان تمام مراحل آماده سازی زمین را انجام داده و برای تهیه دو گونی بذر گندم در هلیلان به مرکز توزیع بذر مراجعه کرده و موفق به تهیه بذر نشده اند و با مشکل مواجه شده و چرخه کاشت مزرعه ام ابتر مانده است.

کمبود بذر گندم در نقاط مختلف استان خصوصا هلیلان در شرایطی است که سال گذشته مردم تولید گندم خود را تحویل دولت داده و دولت مکلف است بذر مورد نیاز کشاورزان را تامین کند.

متاسفانه در زمان برداشت و خرید، گندم تولیدی منطقه را به دیگر نقاط کشور ارسال کرده و همین مسئله باعث بروز مشکل برای کشاورزان شده است.

کمبود بذر گندم رفته رفته به بحران آرد و سپس نان تبدیل می شود، دولت در مدیریت این مقوله ضعیف عمل کرده و همواره فشارها بر کشاورزان سنگینی می کند، از طرفی پول گندم تولیدی و خریداری شده از کشاورز را چندین ماه با تاخیر پرداخت کرده و امروز هم برای تأمین بذر سالم باز هم کشاورزان با مشکل مواجه هستند.

در منطقه ای مانند هلیلان که قطب کشاورزی است یک مرکز جوابگو نبوده و باید دست کم یک مرکز دیگر راه اندازی شود چرا که علاوه بر خود شهرستان از روستاهای اطراف و بعضا دیگر شهرستانها برای تهیه بذر به هلیلان می آیند

تداوم این رویه الگوهای کشت را تغییر می دهد، کشاورز مجبور است برای تامین مالی خود هر محصولی که بتواند را کشت کند و این رویه همانطور که مرغ را در استان کمیاب کرد تولید گندم استان را هم با مشکل مواجه خواهد کرد.

کمبود بذر گندم در استان ایلام

هر کیلو گندم از کشاورز ۱۵ هزار تومان خریداری می شود اما دولت همان بذر را اصلاح شده کیلویی ۲۲ هزار تومان به کشاورز می‌فروشد، بررسی همه سیاست‌ها این خروجی را در ذهن متبادر می سازد که دولت تمامی بسته های حمایتی از کشاورزان را قطع کرده و امروز دولت چشم طمع به دست رنج کشاورزان دارد.

در منطقه ای مانند هلیلان که قطب کشاورزی است یک مرکز جوابگو نبوده و باید دست کم یک مرکز دیگر راه اندازی شود چرا که علاوه بر خود شهرستان از روستاهای اطراف و بعضا دیگر شهرستانها برای تهیه بذر به هلیلان می آیند.

مسئولان جهاد کشاورزی استان ایلام می گویند تاکنون ۲۱ هزار تن بذور اصلاح شده گندم در بین کشاورزان توزیع شده،این در حالی است که کل سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم توزیع شده است،در حالی که امسال نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش نشان می دهد

استان ایلام یکی از قطبهای تولید بذور اصلاح شده گندم در کشور است با این وصف در سال زراعی جاری بنابر پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر تر سالی و بارش های مناسب، کشاورزان اقدام به توسعه و افزیش سطح کشت گندم در استان و بلکه در کشور کرده اند و تقاضا برای بذر افزایش یافته است.

مسئولان جهاد کشاورزی استان ایلام می گویند تاکنون ۲۱ هزار تن بذور اصلاح شده گندم در بین کشاورزان توزیع شده است، طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم توزیع شده که نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش نشان می دهد.

بنابر دستورالعمل وزرات جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی متعهد است که ۶۵ درصد بذور گندم آبی و ۴۵ درصد بذور گندم کشاورزان را تامین کند و مابقی کشاورزان ازگندم سال گذشته به عنوان بذر خود مصرفی تامین کند.

استان ایلام دارای ۱۳ شرکت تولید و فراوری بذر بوده و سالیانه بالغ بر ۲۵ هزار تن انواع بذور اصلاح شده تولید می کنند که علاوه بر نیاز استان بخشی از مازاد آن به سایر استانها بنا بر درخواست ارسال می شود.

کد خبر: ۲۶۰٬۳۶۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha