۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲
فرسایش خاک در ایران ۶ برابر دنیاست

فرسایش خاک در ایران ۶ برابر دنیاست

مدیر کل دفتر حفاظت خا ک و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: فرسایش خاک در ایران تقریباً معادل ۲ تا ۲.۵ برابر آسیا و ۵ تا ۶ برابر میانگین جهانی است.

به گزارش بازار، صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان تا ۵۰ درصد از فرسایش خاک در کشور جلوگیری کرد.

وی گفت: از ۱۶.۵ تن فرسایش خاک در کشور حدود ۱۰ تا ۱۱ تن مربوط به فرسایش آبی است که با اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌توان آن را تا ۵۰ درصد کاهش داد.

به گفته وی، ۷۰۰ سال زمان می‌برد تا یک سانتی متر خاک تولید شود، عنصری که بستر ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی است و تامین کننده امنیت غذایی کشور، اما همین عنصر حیاتی، تحت تاثیر عواملی همچون تخریب پوشش گیاهی و فعالیت‌های صنعتی حدود ۷۰ سال است که روند فرسایشی آن اوج گرفته و به ۱۶.۵ تن در هکتار رسیده است.

نوری، مدیرکل دفتر حفاظت خا ک و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی هم گفت: فرسایش خاک در ایران تقریباً معادل ۲ تا ۲/۵ برابر آسیا و ۵ تا ۶ برابر میانگین جهانی است.

به گفته افلاطونی، رئیس سازمان امور اراضی کشور از ۱۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت، فقط ۵ میلیون هکتارش خاک حاصل خیز دارد و باید آن را حفظ کرد.

برای نجات حیات خاک کشور از این بحران، کارشناسان در حوزه‌های مختلف کشاورزی راه کارهایی دارند که آبخیزداری یکی ار این راه‌ها است که فرسایش خاک را تا ۹ تن در هکتار کاهش می‌دهد.

در ۶ ماه اخیر ۳۰ هزار هکتار آبخیزداری در کشور انجام شده است و این در حالیست که با اجرای این عملیات فرسایش خاک تا ۸۰ درصد کم می‌شود.

کد خبر: ۲۶۰٬۳۴۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha