۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۷
همه عواید مولدسازی دارایی‌های زنجان به استان بازمی‌گردد
با اصلاح آیین‌نامه اجرایی؛

همه عواید مولدسازی دارایی‌های زنجان به استان بازمی‌گردد

زنجان-مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان گفت: همه عواید حاصل از مولدسازی دارایی‌ها به حساب تملک دارایی‏‌های سرمایه‌‏ای دستگاه مشمول ستادی یا استانی واریز می‌شود.

به گزارش بازار و به نقل دارایی زنجان، محمد نادری گفت: با اصلاح ماده ۱۵ آئین‌نامه اجرایی مولدسازی، ۱۰۰ درصد عوائد حاصل از مولدسازی دارایی‌های دستگاه مشمول پس از کسر کارمزد بلافاصله به حساب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاه مشمول ستادی یا استانی واریز می‌شود.

وی ابراز کرد: با اصلاح این آئین‌نامه و دستورالعمل نحوه کسر کارمزد از عوائد حاصل از مولدسازی و نحوه هزینه‌کرد آن عبارت «صد درصد مبالغ واریزی» جایگزین عبارت «نیمی از مبالغ واریزی» شده و این ماده مورد اصلاح قرار گرفت و در حال حاضر همه درآمد حاصل از این اقدام در اختیار استان قرار می‌گیرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان افزود: بر اساس دستورالعمل جدید «عوائد حاصل از مولدسازی دارایی‌های دستگاه مشمول پس از کسر کارمزد، توسط مجری به حساب تمرکز وجوه درآمد مربوط نزد خزانه ‏داری کل واریز می‌شود، سپس ۱۰۰ درصد مبالغ واریزی توسط خزانه بلافاصله به حساب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاه مشمول ستادی یا استانی واریز می‌شود.»

وی با بیان اینکه نحوه محاسبه و کسر کارمزد متناسب با هر یک از روش‌های مولدسازی مصوب شده است، عنوان کرد: برای مولدسازی اموال غیرمنقول و طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام تا مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال، معادل یک درصد مبلغ موردنظر و برای مبالغ بالای ۱۰۰ میلیارد ریال معادل ۰.۵ درصد آن مبالغ تا سقف ۲۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال به‌عنوان کارمزد درنظر گرفته می‌شود.

نادری یادآور شد: عوائد حاصل از مولدسازی دارایی‌های دستگاه مشمول پس از کسر کارمزد توسط مجری به حساب تمرکز وجود درآمد مربوط نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود و تسویه عوارض قانونی و خدمات مربوط به ارزش‌افزایی یا از طریق تهاتر با دارایی‌ها و یا به صورت نقدی از محل عوائد فروش و مولدسازی دارایی‌ها به نسبت وصول این عوائد با تصویب هیأت عالی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کارمزد حاصل از مولدسازی دارایی‌های دولت باید برای هزینه‌های جاری این فرایند مصرف شود، تصریح کرد: در همین راستا مصادیق این هزینه‌ها مصوب شد، به‌نحوی که هزینه‌های اجرایی شامل مواردی از قبیل هوشمندسازی کامل تمامی فرایندهای شناسایی، مستندسازی و نسبت مالکیت، ارزش افزایی و ارزش‌یابی است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان هزینه‌های فروش و مولد سازی از طریق ایجاد سامانه‌های مربوطه هزینه‌های شناسایی دارایی مازاد حقوقی و تثبیت مالکیت مشاوره، امکان‌سنجی کارشناسی و قیمت‌گذاری بازاریابی، تبلیغ، فرهنگ سازی عمومی هزینه‌های اداری و ستادی، آموزش، ترغیب و تشویق کارکنان و اطلاع رسانی را از دیگر هزینه‌های جاری این فرآیند برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تهاتر مستقیم ملک با پیمانکاران طرح‌های عمرانی نیمه تمام کارمزد به صورت نقد توسط پیمانکار با نظارت دستگاه مشمول به حساب درآمدهای اختصاصی مجری واریز می‌شود و در این صورت میزان مطالبات قطعی و تعهدات آنی تهاتر شده پیمانکار معادل قیمت مصوب ملک با کسر کارمزد خواهد بود.

نادری ادامه داد: در صورتی که در پایان سال مالی مجموع کارمزد کسر شده از عوائد حاصل از مولدسازی، مازاد بر هزینه‌های ارزش افزایی و اجرایی آن سال شود، مجری موظف است در اجرای ماده (۶۳) قانون محاسبات عمومی کشور، مانده وجوه مصرف نشده را به خزانه برگشت دهد.

کد خبر: ۲۵۹٬۱۶۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha