۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۸
اخذ عوارض از جاده‌های اصلی و بزرگراه‌ها؛ فعلا نه| قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد

اخذ عوارض از جاده‌های اصلی و بزرگراه‌ها؛ فعلا نه| قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی

بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه فعلاً اخذ عوارض از جاده‌های اصلی و بزرگراه‌ها در دستور کار نیست گفت: به زودی قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی و راهداری قرار می‌گیرد.

بازار؛ گروه راه و مسکن: مهرداد بذرپاش در حاشیه برگزاری پانزدهمین همایش و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین‌آلات در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اخذ عوارض از جاده‌های اصلی و بزرگراه‌ها در دستور کار است؟ گفت: فعلاً که اخذ عوارض از جاده‌های اصلی و بزرگراه‌ها در دستور کار نیست. چرا که قانون اجازه داده تا از آزادراه‌ها عوارض دریافت کنیم.

برای آزادراه اصفهان- شیراز نیز هنوز مبلغ تعیین نشده است. مقرر است تا عوارضی مشخص و بعد اجرایی شود

او ادامه داد: یکی از روش‌های تامین منابع مالی و نگهداشت جاده ها اخذ عوارض از آزادراه‌ها است که عرض کردم قانون به ما اجازه داده است تا از آزادراه اخذ عوارض انجام شود. در این خصوص باید بگویم که برای آزادراه اصفهان- شیراز نیز هنوز مبلغ تعیین نشده است. مقرر است تا عوارضی مشخص و بعد اجرایی شود.

به زودی قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی و راهداری قرار می‌گیرد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول ارتقاء فناوری قیر خواهد بود

وی در خصوص اینکه باید با تغییر تکنولوژی تولید قیر را در دستور کار قرار بدهیم و با قیرهای اصلاح‌شده آنها را در پروژه‌های راهسازی استفاده کنیم تاکید کرد: به زودی قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی و راهداری قرار می‌گیرد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول ارتقاء فناوری قیر خواهد بود.

وی در خصوص کیفیت بخشی به تولید قیر نیز توضیح داد: همواره خواستیم که قیرهای باکیفیت هستند و ناخالصی کمتری داشته باشند تا در پروژه‌های راهسازی داخل مورد استفاده قرار بگیرند و بتوانیم حداکثر بهره را از قیر باکیفیت ببریم.

بذرپاش ادامه داد: یکی از مجموعه‌های ذیل وزارت راه و شهرسازی را مامور کردیم تا کنترل بیشتری را برای کیفیت بخشی به قیر داشته باشند.

باید تغییر تکنولوژی تولید قیر را در دستور کار قرار بدهیم و از روش‌های اصلاح شده همچون پودر لاستیک استفاده کنیم که این کار برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تعریف شده است

وی با تاکید بر اینکه نیاز مصرف داخل به قیر در حال افزایش است، گفت: باید تغییر تکنولوژی تولید قیر را در دستور کار قرار بدهیم و از روش‌های اصلاح شده همچون پودر لاستیک استفاده کنیم که این کار برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تعریف شده است. به زودی قیرهای اصلاح شده در مدار عملیات راهسازی و راهداری قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از انجمن قیر خواسته‌ایم که نیاز داخل کشور در خصوص قیر تامین شود تا بازار داخلی کمبودی نداشته باشد خاطر نشان کرد: ما معتقد هستیم که کمبود قیر سبب افزایش قیمت خواهد شد.

قیر در تهیه آسفالت جزو اصلی‌ترین فاکتورها است و معمولا کیفیت آسفالت متاثر از قیر است. حدود شش میلیون تن قیر در کشور تولید می‌شود که چهار میلیون تن آن صادر می‌شود و مابقی برای مصرف داخلی است

وی افزود: قیر در تهیه آسفالت جزو اصلی‌ترین فاکتورها است و معمولا کیفیت آسفالت متاثر از قیر است. حدود شش میلیون تن قیر در کشور تولید می‌شود که چهار میلیون تن آن صادر می‌شود و مابقی برای مصرف داخلی است.

بذرپاش با اشاره به اینکه در بودجه، ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین قیر از محل تهاتر مصوب شده است ادامه داد: قیر تهاتری که در برنامه بودجه چند سالی است که مصوب می‌شود برای پروژه‌های عمرانی و عمومی کشور همچون پروژه‌های راهسازی، راه‌های روستایی، احداث مدارس جدید و سایر پروژه‌های عمومی که دولت مسئول اجرای آنهاست تامین می‌شود. به همین جهت چنانچه صادرات قیر بیشتر از نیاز داخل باشد و نیاز داخل دچار کمبود شود پیمانکاران باید با قیمت بالاتری قیر را از بازار تامین کنند و همین موجب افزایش قیمت خواهد شد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایراداتی به قیر تهاتری وارد کرده بود که با توضیحات در این خصوص مورد قبول مجمع تشخیص قرار گرفت. هم‌اکنون قیر تهاتری مسیر شورای نگهبان و مجلس را طی می‌کند تا سریعتر به پروژه‌های عمرانی کشور از جمله راهسازی، تزریق شود

بذرپاش خاطر نشان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایراداتی به قیر تهاتری وارد کرده بود که با توضیحات در این خصوص مورد قبول مجمع تشخیص قرار گرفت. هم‌اکنون قیر تهاتری مسیر شورای نگهبان و مجلس را طی می‌کند تا سریعتر به پروژه‌های عمرانی کشور از جمله راهسازی، تزریق شود.

بذرپاش گفت: با ابلاغ مصوبه قیر تهاتری در تامین نیازهای راهسازی داخل با کمبود مواجه نیستیم و از این به بعد در تلاش هستیم تا در جهت ارتقای کیفیت گام برداریم.

در قانون بودجه، ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان در نظر گرفته شده است که ۴۹ درصد آن برای پروژهای راه و شهرسازی، حدود ۲۰ درصد برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای پروژه‌های معابر داخل روستاها و با درصدی دیگر برای سایر دستگاه‌ها است

وی در خصوص میزان قیر رایگان اختصاص یافته برای اصلاح راه ها گفت: همانطور که گفتم در قانون بودجه، ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان در نظر گرفته شده است که ۴۹ درصد آن برای پروژهای راه و شهرسازی، حدود ۲۰ درصد برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای پروژه‌های معابر داخل روستاها و با درصدی دیگر برای سایر دستگاه‌ها است.

کد خبر: ۲۵۲٬۸۴۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha