۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹
گردش مالی فروش ضایعات ۱۰ میلیارد دلار در سال است

گردش مالی فروش ضایعات ۱۰ میلیارد دلار در سال است

با صدور مجوز بازیافت از درگاه ملی مجوزها، انحصاری که تاکنون در صدور این مجوزها وجود داشت به‌طور کامل از بین می‌رود و تمام متقاضیان می‌توانند مجوز قانونی راه‌اندازی این کسب‌وکار را اخذ کنند.

به گزارش بازار، زباله با داشتن هزاران مواد اولیه به عنوان کالای استراتژیک و طلای کثیف در دنیا شناخته شده که موجب اشتغالزایی فراوان میشود. اگرچه شاید در گذشته اهمیت کمتری به جمع آوری و بازیافت زباله داده می شد اما چندسالی است که ارزش جمع آوری زباله ها و فروش مواد اولیه داخل آن ها بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. گفتنی است به گفته ی کارشناسان گردش مالی فروش پسماند ها در ایران در طول یکسال به اعدادی نزدیک ۱۰ میلیارد دلار می رسد.

لازم به ذکر است با توجه به درآمد زا بودن این کسب و کار، چالش های بسیاری برای اخذ مجوز آن وجود داشت. به گفته ی کسانی که تا کنون به دنبال اخذ مجوز قانونی بازیافت زباله (جمع آوری و فروش ضایعات) بودند مواجه شدن با دلایلی همچون، اشباع ظرفیت، عدم وجود صلاحیت و دلایلی دیگر، امکان اخذ مجوز بسیار کم و محدود بود.

در همین راستا شورای رقابت برای از بین بردن این انحصار، در اردیبهشت ۱۴۰۰، دستورالعمل تنظیم بازار پسماند را تصویب می کند، اما می توان گفت به این مصوبه قانونی چندان بها داده نمی شود. تا اینکه هیئت مقرزدایی در جلسه هفتاد و هفتم، تسهیل صدور مجوز های بازیافتی را با عنوان مجوز جمع آوری و فروش ضایعات تصویب کرد.

براساس مصوبه ۷۷ هیات مقررات زدایی، بازیافت (جمع آوری و فروش ضایعات)، یک کسب و کار صنفی شناخته شد و مجوز این کسب و کار برای همه متقاضیان دارای شرایط، بصورت ثبت محور صادر خواهد شد و دارندگان این مجوز می توانند بصورت کاملا رسمی و قانونی فعالیت کنند. گفتنی است ️خرید و فروش ضایعات، طبق قانون تا پیش از تبدیل به پسماند، صنفی است و هیچ کس حق ندارد مزاحم دارندگان این مجوز شود.

بنابراین از این به بعد تمام کسانی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند می توانند از طریق درگاه ملی مجوز ها بدون هیچ رانت و انحصاری اقدام به اخذ این مجوز کنند.

دامنه ی فعالیت مجوز بازیافت زباله ها
طبق مصوبه هیئت مقررزدایی مجوز بازیافت در ۴ عنوان ساماندهی شده است که شامل:

۱- جمع آوری و فروش ضایعات عمومی

۲- جمع آوری و فروش ضایتعات مواد نفتی (که به دلیل حساسیت های موجود، البته ضوابط آن سخت گیرانه تر وضع شده)

۳-فعالیت سکوها (پلتفرم ها) در حوزه جمع آوری و فروش و ضایعات (واسط بین مصرف کننده و فرد صنفی)

۴- جمع آوری و فروش ضایعات (توسط وانت بار)

رفع انحصار در صدور مجوز ها با درگاه ملی مجوز ها
لازم به ذکر است با صنفی شدن مجوز های بازیافت در درگاه ملی مجوز ها انحصاری که تا کنون در دریافت این مجوز ها وجود داشت و امکان برخورد های سلیقه ای لرا بالا برده بود بطور کامل از بین رفته است. به بیانی دیگر با وجود درگاه ملی مجوزها دیگر برای اخذ مجوز برای راه اندازی کسب و کاری، با یک اپراتور انسانی مواجه نیستید و تمامی اسناد و مدارک توسط اپراتور سیستمی بررسی خواهد شد.

کد خبر: ۲۵۲٬۷۲۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha