۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۸
حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به ۲۲۲۴ مگاوات رسید

حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به ۲۲۲۴ مگاوات رسید

مجموع حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت در بورس انرژی، از ابتدای راه اندازی بازار گواهی ظرفیت (۱۳۹۸) تا پایان مهر ۱۴۰۲ به ۲۲۲۴ مگاوات رسید.

به گزارش بازار، بر اساس گزارش معاونت بازار برق ایران، تاکنون ۳۴۹ مشترک بالای ۵ مگاوات برای دریافت گواهی ظرفیت به شرکت بورس انرژی معرفی شده‌اند که در پی آن ۶۶۱ معامله در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی انجام شده است.

بنابر این گزارش، ارزش مجموع معاملات انجام شده در تالار معاملات اوراق گواهی ظرفیت بورس انرژی تاکنون حدود ۵۳ هزار و ۲۳ میلیارد ریال و حداکثر قیمت معامله شده در این بازار برابر ۸۱ میلیون و ۲۹۸ هزار ریال بر کیلووات بوده است.

بر اساس این گزارش، تاکنون ۴۸۹۱ مگاوات درخواست خرید اوراق گواهی ظرفیت توسط مشترکان بالای ۵ مگاوات از طرف شرکت مدیریت شبکه برق ایران به بورس انرژی معرفی شده و در پایان مهر ماه ۱۴۰۲ به میزان ۱۶۴۰ مگاوات گواهی ظرفیت برای عرضه وجود دارد.

این گزارش حاکی است در مهر ماه سال جاری، به تعداد ۱۵ معامله اوراق گواهی ظرفیت با حجم ۱۴ مگاوات و با ارزش ۱۱۵۹ میلیارد ریال انجام شده است.

بنا بر این گزارش گواهی ظرفیت سندی است قابل معامله که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود. واحد گواهی ظرفیت کیلووات بوده که معرف تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به مدت نامحدود است.

کد خبر: ۲۵۲٬۳۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha