۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
روزی دو بخشنامه جدید در حوزه تجارت صادر می شود| هیچ کس خود را در برابر تولید متعهد نمی داند
عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفتی در گفتگو با بازار:

روزی دو بخشنامه جدید در حوزه تجارت صادر می شود| هیچ کس خود را در برابر تولید متعهد نمی داند

پناهی عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفتی گفت: در سال گذشته بیش از ۴۸۰ بخش نامه از سوی گمرک صادر شده، به عبارتی اگر روزهای تعطیل را کسر کنیم می توان گفت که روزی دو بخش نامه جدید در حوزه تجارت صادر می شود.

بازار؛ گروه آب و انرژی: علی پناهی عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفتی در گفتگو با بازار می گوید: طی سال های گذشته به واسطه تحریم ها در حوزه ساخت و تامین تجهیزات نفتی پتانسیل و زیرساخت های خوبی در بخش خصوصی ایجاد شده و باعث افزایش سطح داخلی سازی شده است. البته تحریم ها برای صنعت نفت تبعاتی هم داشته طوری که در بخش های های تک که ساخت تجهیزات نفتی به تکنولوژی روز نیاز دارد، دچار مشکلات و عقب ماندگی هایی متعددی هستیم.

پناهی همچنین با اشاره به هزینه هایی که تحریم ها و تورم داخلی به تولیدکنندگان داخلی تحمیل کرده است، گفت: بخشی از نیاز مصرفی در این صنعت از محل واردات تامین شده و وابستگی زیادی به قیمت ارز دارد. جدای از رشد قیمت دلار، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ناچار هستند هزینه بیشتری را نسبت به رقبای خود در سایر کشورها برای تامین و واردات مواد اولیه و انتقال ارز صرف کنند.

او ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی در شرایطی با تحریم های داخلی دست و پنجه نرم می کنند که به دلیل شرایط تحریم در حالت معمولی صادرات راحت نیست، باید کالا را تغییر نام بدهیم و از مسیر کشور ثالث ارسال کنیم، برخی محصولات ما نیز با برند اروپایی وارد کشورهای هدف می‌شود.

او همچنین با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد نیازهای حوزه نفت، گاز و پتروشمیی در داخل قابل تامین است، ادامه داد: برای کاهش وابستگی به واردات و افزایش سطح داخلی سازی به چند نکته باید توجه کرد. نخست اینکه صرفه اقتصادی تولیدات داخلی را باید افزایش داد. اینکه بخواهیم محصولی را صرفا برای تامین نیاز داخل تولید کنیم به هیچ وجه مقرون به صرفه نبوده و منطقی هم نیست. بنابر این برای حل این مشکل باید به دنبال تولید برای بازارهای صادراتی باشیم.

پناهی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با وجود اینکه برای رونق تولید داخلی و رشد اقتصادی و کاهش وابستگی به واردات نیازمند صادرات هستیم اما قوانینی که در این حوزه وجود دارد بیش از اینکه راه گشا باشد، چالش آفرین بوده و با تصویب و صدور پی در پی قوانین در این حوزه مواجه هستیم.

در سال گذشته بیش از ۴۸۰ بخش نامه صادر و ابلاغ شده است. به عبارت دیگر اگر روزهای تعطیل را کسر کنیم می توان گفت که روز دو بخش نامه به یک واحد صادراتی ابلاغ شده است

به گفته او، بر اساس آنچه خود گمرک اعلام کرده در سال گذشته بیش از ۴۸۰ بخش نامه صادر و ابلاغ شده است. به عبارت دیگر اگر روزهای تعطیل را کسر کنیم می توان گفت که روزی دو بخش نامه به یک واحد صادراتی ابلاغ شده است.

این فعال صنعتی افزود: متاسفانه باید بگویم که در بخش های مختلفی از صنعت ساخت تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی به سطح بالایی از تولید رسیدم اما از آنجایی که قوانین و زائد و غیر ضرور فراوانی در این حوزه وجود دارد، در عمل این ظرفیت بالقوه به بالفعل تبدیل نمی شود.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفتی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات نفتی در زمینه تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز، گفت: مشکلاتی که در تامین مواد اولیه وجود دارد، بعضا باعث بروز مشکلات متعددی در تولید و ساخت تجهیزات شده است.

کمبود انرژی از دیگر مشکلاتی بود که این عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفتی به آن اشاره کرده و در توضیح آن گفت: در تابستان حداقل هفته ای یکبار برق واحدهای صنعتی قطع می شد. ضمن اینکه این برق رفتگی در برخی از هفته ها به دو روز هم کشیده می شد. حالا هم که هوا در حال سرد شدن است باید نگران قطعی گاز باشیم. در واقع واحد صنعتی حداقل یک روز کاری خود را از دست داده آن هم در شرایطی که مجبور است هزینه هایی همچون دستمزد را پرداخت کند.

او همچنین با طرح این سوال که ضرر و زیان این واحدهای تولیدی را که از ناحیه کمبود برق و کسری انرژی ضربه می‌خوردند چه کسی باید جبران کند؟ ادامه داد: متاسفانه هیچ‌ کسی در برابر تولید متعهد نیست؛ حتی اگر تعهد قانونی هم باشد کسی جوابگو و پاسخگو نیست. بر همین اساس انتظار داشتیم در سالی که مزین به نام رونق تولید شده، موانع یادشده حذف می‌شد، اما این اتفاق نیفتاده است.

کد خبر: ۲۵۰٬۵۶۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha