۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶
انجام ۲۹۶۲ پرواز و اعزام ۸۶۳ رام قطار در ایام اربعین
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد

انجام ۲۹۶۲ پرواز و اعزام ۸۶۳ رام قطار در ایام اربعین

وزیر راه با تشریح آمار سفرهای اربعین در حوزه‌های جاده‌ای، هوایی و ریلی از انجام ۲۹۶۲ پرواز با ۳۷۹ هزار و ۳۱۹ مسافر، اعزام ۸۶۳ رام قطار و برقراری بیش از ۱۰۰ هزار سفر توسط تاکسی‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گفت: در سفرهای اربعین ۱۴۰۲ از ۲۷ مرداد تا ۱۸ شهریور ۳۷۹ هزار و ۳۱۹ مسافر از طریق ناوگان هوایی، یک میلیون و ۲۳ هزار و ۳۵۹ زائر توسط ۴۹۱۲۶ سفر با ناوگان عمومی جاده ای در مسیر رفت و ۸۶۰ هزار و ۶۳ زائر در مسیر برگشت با ناوگان جاده ای عمومی جا به جا شدند.

جابه‌جایی ۳۷۹ هزار و ۳۱۹ مسافر از طریق ناوگان هوایی
وزیر راه و شهرسازی از برقراری ۲ هزار و ۹۶۲ پرواز از ۲۷ مرداد تا ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ برای سفرهای اربعین خبر داد و گفت: در این مدت ۳۷۹ هزار و ۳۱۹ زائر اربعین توسط ناوگان حمل‌ونقل هوایی جابه‌جا شده اند که عملیات جا به جایی زایران اربعین تا ۲۰ شهریور ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه به برقراری پروازهای فوق‌العاده برای سفرهای اربعین اشاره کرد و افزود: از این تعداد، ۳۶۸ پرواز فوق‌العاده در خطوط داخلی به سمت مرزهای خروجی و در هفت استان کشور برقرار شده است.

اعزام ۸۶۳ رام قطار در ایام اربعین
وزیر راه و شهرسازی همچنین از اعزام بیش از ۸۶۳ رام قطار در ایام سفرهای اربعین خبر داد و گفت: برای انتقال مسافران ریلی سفرهای اربعین به تعداد ۵۵۴ هزار و ۵۰۶ صندلی در ناوگان حمل‌ونقل ریلی ایجاد شده است.

وی افزود: این قطارها در مسیر تهران-اهواز-خرمشهر، مشهد، کرمانشاه، مشهد-اهواز-خرمشهر، تهران -کرمانشاه به جابه‌جایی مسافران پرداخته و قطارهای محلی خرمشهر-شلمچه و اهواز-شلمچه نیز در ایام سفرهای اربعین خدمت رسانی کردند.

افزایش ۲۳ درصد مسافران ناوگان جاده ای در مسیر رفت زائران اربعین
بذرپاش در خصوص گزارش مسیر رفت زائرین به مرزها از طریق ناوگان عمومی حمل ونقل جاده ای از ۲۷ مرداد تا ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ توضیح داد: در حوزه حمل و نقل جاده ای با وسایل حمل ونقل عمومی برون شهری در مسیر رفت به پایانه های مرزی یک میلیون و ۲۳ هزار و ۳۵۹ زائر توسط ۴۹۱۲۶ سفر ناوگان عمومی جا به جا شدند که نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر تعداد مسافر بیش از ۲۳ درصد و از نظر تعداد سفر ۱۲.۶ در صد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ هزار و ۳۰۲ زائر پاکستانی با ۴۱۶ سرویس اتوبوس پاکستانی از مرزهای سیستان و بلوچستان به چذابه منتقل شده اند، بیان کرد: مرز مهران با سهم ۵۷.۴ درصدی بیشترین سهم را در انتقال زائرین با حمل و نقل عمومی به خود اختصاص داده است پس از آن مرز شلمچه با سهم ۲۳.۴ درصدی قرار دارد و مرزهای چذابه با سهم ۱۰.۳ درصد، خسروی ۴.۴ درصد، تمرچین ۲.۷ درصد و باشماق ۱.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در مرز مهران سهم حمل و نقل عمومی جاده ای ۳۷درصد بوده است، توضیح داد: استان های دارای بیشترین اعزام به ترتیب عبارتند از تهران با ۲۰۳ هزار و ۶۳ نفر زائر (افزایش نسبت به سال قبل ۱۵ درصد)، اصفهان با ۱۱۸ هزار و ۶۷۶ نفر زائر (افزایش نسبت به سال قبل ۲۰ درصد)، خراسان رضوی با ۸۶ هزار و ۱۲۵ نفر زائر(افزایش نسبت به سال قبل ۶۱ درصد) فارس با ۶۶ هزارو ۶۳۶ نفر زائر(افزایش نسبت به سال قبل ۱۳ درصد) است.

مجموع زائرین خارج شده از مرز بر اساس آمار گذرنامه ۳ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۶۲۳ نفر ثبت شده که سهم حمل و نقل عمومی از این تعداد زائر ۲۸ درصد است.

افزایش بیش از ۲۰ درصدی مسافران ناوگان جاده ای در مسیر برگشت زائران اربعین
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از ۲۷ مرداد تا ۱۸ شهریور در مجموع ۸۶۰ هزار و ۶۳ زائر توسط ۳۵۴۹۱ سفر ناوگان عمومی جاده ای از مرزهای هدف اربعین به مقاصد مختلف در استان ها جابه جا شده اند که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۰.۶ درصد در تعداد زائر افزایش داشته و در تعداد سفر ناوگان هم ۱۶.۳ درصد افزایش داشته است.

بذرپاش ادامه داد: مرز مهران با سهم ۶۸.۷ درصدی بیشترین سهم را در بازگشت زائرین با حمل و نقل عمومی به خود اختصاص داده است و پس از آن مرز شلمچه با سهم ۱۴.۴ درصدی قرار دارد و مرزهای چذابه با سهم ۹.۴ درصد، خسروی ۲.۸ درصد، تمرچین ۲.۶ درصد و باشماق ۲.۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

همچنین مجموع زائران وارد شده به کشور بر اساس آمار گذرنامه ۳ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۷۷۳ نفر بوده که سهم حمل و نقل عمومی از این تعداد زائر ۲۴.۸ درصد ثبت شده و در مرز مهران سهم حمل و نقل عمومی جاده ای ۳۴ درصد بوده است.

برقراری بیش از ۱۰۰ هزار سفر توسط تاکسی‌های اینترنتی
بذرپاش همچنین به نقش آفرینی تاکسی‌های اینترنتی در جابه‌جایی زائران اشاره کرد و افزود: از ۲۸ مرداد تا ۱۸ شهریورماه، ۸۰ هزار و ۳۸۳ سفر رفت توسط تاکسی های اینترنتی انجام شده و ۲۰ هزار و ۸۳۰ سفر برای بازگشت زائران برقرار شده است.

کد خبر: ۲۴۲٬۶۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha