۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دو سال گذشته شتاب گرفته است

توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دو سال گذشته شتاب گرفته است

تسریع در احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر از جمله اقدام‌های دولت سیزدهم است که سبب شده اکنون ظرفیت نیروگاهی این بخش از یک هزار مگاوات فراتر رود.

گزارش بازار، توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر که یکی از راهکارهای مؤثر در رفع ناترازی برق می‌تواند باشد، در دولت‌های قبل موردتوجه جدی نبود و همین بی‌توجهی کشور را از داشتن برقی مطمئن و پایدار محروم کرده بود.

این روند ادامه داشت تا آنکه دولت مردمی سیزدهم سکان امور را به دست گرفت و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت.

همان ایام آغاز به‌کار دولت سیزدهم «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو از تلاش برای افزایش ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق نیروگاه‌ها خبر داد که ۱۰ هزار مگاوات آن از محل انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

وی با بیان اینکه دولت برنامه‌ای چهارساله برای افزایش ۱۰ هزار مگاواتی انرژی‌های تجدیدپذیر دارد، خاطرنشان کرد: بازار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به قابلیت بالای منابع انرژی‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست‌توده و زمین گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ‌های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران است.

وزیر نیرو تاکید کرده بود که ایران از قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار بوده و فرصت اقتصادی مناسبی برای سرمایه‌گذاران حوزه تجدیدپذیر برای ایجاد مزارع تجدیدپذیر فراهم کرده است.

پس از آن بود که رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر با کمک سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ساخته می‌شود.

«محمود کمانی» افزود: این میزان نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در بازه زمانی چهارساله ساخته خواهد شد.

در همین رابطه «علی شب نورد» مدیرکل دفتر نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) گفت: توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دولت سیزدهم شتاب بیشتری گرفته است.

وی ادامه داد: پیش از این دولت ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر چندان مورد اعتنا نبود اما اقدام‌های دولت سیزدهم به خصوص وزارت نیروی این دولت فرایند احداث تجدیدپذیرها را شتاب داد.

شب نورد خاطرنشان کرد: طراحی مدل‌های مختلف سرمایه‌گذاری در دولت سیزدهم مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است.

این مقام مسئول گفت: مجموع اقدام‌های انجام شده سبب شد تا ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر به یک هزار و ۸۵ مگاوات برسد که ظرفیت‌سازی بسیار خوبی است.

شب نورد ادامه داد: فرایند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به سرعت در حال افزایش است.

کد خبر: ۲۴۲٬۲۰۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha