۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰
رشد ناهنجاری «ال نینو» در اقیانوس آرام و تقویت اثر بارشی آن بر کشور
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی اعلام کرد

رشد ناهنجاری «ال نینو» در اقیانوس آرام و تقویت اثر بارشی آن بر کشور

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: بر اساس آخرین داده‌های مشاهداتی، ناهنجاری ال نینو به سرعت در حال رشد است و انتظار می‌رود یک رویداد قوی ال نینو ایجاد شود که اثر مثبت بر بارش کشور دارد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، احد وظیفه رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه انتظار می‌رود یک رویداد قوی ال نینو ایجاد شود که اثر مثبت بر بارش کشور دارد، ‌گفت: تحقیقات آماری نشان داده است که معمولا با رویداد ال نینو بارش تجمعی پاییزی در ایران در شرایط نرمال و فراتر از نرمال است و برعکس در شرایط لانینا در غالب استانهای کشور جمع بارش‌های پاییزی به کمتر از نرمال گرایش دارد.

وی افزود: در سه سال اخیر تا انتهای سال ١٤٠١ شرایط لانینای متوسط در محدوده استوایی اقیانوس آرام حاکم بود که بارش‌های پاییزی کشور در این سه سال شدیدا کمتر از نرمال بود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: امسال شرایط دورپیوند نوسان جنوبی موسوم به انسو خاص است و بر خلاف گذشته، این شاخص پس از پایان فاز لانینا، وارد فاز خنثی نشد و مستقیم وارد فاز ال نینو شده است.

وظیفه خاطرنشان کرد: پاییز و زمستان آینده با احتمال قوی با رویداد النینوی متوسط مواجه خواهیم بود که در صورت همراهی سایر عوامل موثر، انتظار می رود بارش تجمعی مناطق مختلف کشور در پاییز و نیمه اول زمستان امسال، بخصوص در نیمه غربی به مقدار نرمال و بیشتر از نرمال برسد.

کد خبر: ۲۴۱٬۳۹۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha