۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳
۲۷۱ کیلومتر آزادراه تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد

۲۷۱ کیلومتر آزادراه تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد

مدیرکل امور مجریان آزادراه‌ها گفت: امسال با افتتاح ۲۷۱ کیلومترآزادراه، یکی از سال های طلایی در تکمیل شبکه آزادراهی کشور در دولت سیزدهم به ثبت می‌رسد.

به گزارش بازار، محمود ملازینل همزمان با هفته دولت اعلام کرد: تحول در حمل و نقل جاده ای جنوب کشور با افتتاح آزادراه اصفهان- شیراز، رفع گلوگاه ترافیکی کریدور آزادراهی شمال- جنوب با افتتاح آزادراه منجیل- رودبار، توسعه ترانزیت بین المللی با آزادراه های مراغه- هشترود و ایجاد کوتاه‌ترین مسیر آزادراهی از پایتخت به مرز بازرگان با افتتاح آزادراه تبریز- صوفیان در سال جاری، کارنامه زرینی برای توسعه شبکه آزادراهی در دولت سیزدهم خواهد بود.

وی، افتتاح آزادراه اصفهان- شیراز را تحول عظیمی در حمل و نقل جاده ای جنوب کشور دانست و توضیح داد: بهره برداری از آزادراه اصفهان- شیراز به عنوان یک آزادراه طولانی و ممتد که اتصال آزادراهی مبدا به مقصد را به صورت یکپارچه فراهم می کند، رکوردی در افتتاح بلندترین آزادراه کشور به طول ۲۱۲ کیلومتر در سال جاری محسوب می شود.

ملازینل، آزادراه اصفهان- شیراز را موجب اتصال دو مرکز فرهنگی- تاریخی کشور اعلام کرد و ادامه‌داد: این آزادراه با کاهش ۱۳۵ کیلومتر از مسیر موجود، علاوه بر کوتاه کردن زمان سفر حدود ۲ ساعت، موجب افزایش ایمنی و در نتیجه توسعه و رونق گردشگری در منطقه می شود.

مدیرکل امور مجریان آزادراه ها، بهره برداری از آزادراه منجیل- رودبار را موجب رفع گلوگاه آزادراه قزوین-رشت دانست و اضافه‌کرد: این آزادراه به طول هشت کیلومتر از نظر صعوبت اجرایی و هزینه های ساخت یکی از پروژه های مثال زدنی در حوزه آزادراهی محسوب می شود که همه مسیر به صورت پل یا تونل ساخته شده است و افتتاح آن نقش مهمی در رفع ترافیک در مسیر تهران به رشت دارد.

وی، همچنین افتتاح باند رفت منطقه دو آزادراه تهران- شمال به طول ۲۲ کیلومتر را یکی از اقدامات انجام شده در توسعه شبکه آزادراهی در دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: ‌افتتاح این پروژه علاوه بر افزایش ایمنی و کاهش زمان سفر، در زمینه استفاده از توان و تخصص مهندسان ایرانی و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز یکی از ابر پروژه های راهسازی کشور است و نقطه عطفی در ارتقای دانش، تخصص و نوآوری های صنعت راهسازی محسوب می شود.

ملازینل در ادامه از افتتاح آزادراه مراغه- هشترود در سال جاری خبر داد و گفت:‌ بهره برداری از این آزادراه سهم بسزایی در تکمیل کریدور ترانزیتی و اتصال به کردستان و اربیل در کشور عراق از طریق مرز تمرچین به پایتخت از طریق آزادراه پیامبر اعظم دارد.

وی ادامه داد: احداث آزاد راه مراغه- هشترود علاوه بر افزایش ایمنی و کیفیت عبور و مرور، موجب کاهش میزان تصادفات و حوادث جاده ای، کاهش هزینه‌های رفت و آمد و صرفه‌جویی در مصرف سوخت و زمان خواهد شد و تردد در سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و کردستان را تسهیل می کند.

مدیرکل امور مجریان آزادراه ها همچنین از تکمیل کوتاه ترین مسیر آزادراهی تهران به مرز بازرگان تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار داشت: آزادراه تبریز- صوفیان به طول ۲۴ کیلومتر بخشی از آزادراه سراسری تهران- بازرگان است که در قالب جاده ابریشم و قسمتی از بزرگراه آسیایی برای افزایش ظرفیت یکی از محورهای پر تردد تجاری و تفریحی منطقه طراحی شده است که تا پایان سال در دسترس هموطنان قرار می گیرد.

وی طول آزادراه های در دست بهره برداری کشور را ۲ هزار و ۷۷۶ کیلومتر اعلام کرد و گفت: تا پایان دولت سیزدهم آزاد راه کنارگذر قم، پروژه آزاد راه کنارگذر شمالی اراک، آزاد راه مشهد- چناران، آزاد راه کمربندی شرقی کرمانشاه، آزاد راه کنارگذر شمالی کرج و بخشی از آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان نیز تکمیل و آماده بهره برداری می شود.

کد خبر: ۲۴۰٬۳۳۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha