۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
سود خالص بانک‌های دولتی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید
وزیر اقتصاد خبر داد

سود خالص بانک‌های دولتی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید

وزیر اقتصاد گفت: در سال ۱۴۰۱ به جز بانک سپه تمام بانک‌های دولتی از حالت زیان‌دهی خارج شدند و سود خالص بانک‌های دولتی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش بازار، سید احسان خاندوزی در برنامه تلویزیونی درباره تاثیر سوددهی بانک‌ها بر معیشت مردم توضیح داد: یکی از مشکلات دیرینه نظام تامین مالی کشور این بود که در بخش بانکی و حتی بانک‌های دولتی که انتظار می‌رفت با انضباط بیشتر و قانونگرایی عمل کنند، مسائل متعددی وجود داشت.

وی افزود: یکی از تصمیم‌های مهم رییس جمهوری این بود که در حوزه مالی و بانک‌های دولتی نیازمند اقدام تحولی هستیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به پایان موعد برگزاری مجامع سالیانه بانک‌های دولتی گفت: ۱۳ بانک از ۳۰ بانک کشور تحت مدیریت دولت هستند و غیر از بانک سپه که تحت تاثیر اثرات ناشی از ادغام بود، تمام بانک‌های دولتی از زیان‌دهی خارج شدند.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ از میان ۱۳ بانک دولتی، ۶ بانک در کل ۱۲ هزار میلیارد تومان زیان تولید کرده بودند، در سال ۹۶ نیز ۹ بانک ۲۸ هزار میلیارد تومان، در سال ۹۷ هم ۱۱ بانک رقم ۹ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۸ نیز ۶ بانک حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان زیان تولید کرده بودند.

وزیر اقتصاد گفت به ترتیب در سال ۹۹ هم ۵ بانک با ۱۴ هزار میلیارد تومان سود نسبتا موفق بودند اما مجددا در سال ۱۴۰۰ سوددهی بانک‌ها کاهش یافت و ۴ بانک زیان ده داشتیم که شامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، ملی و سپه بود. اما در سال ۱۴۰۱ جز بانک سپه تمام بانک‌ها از حالت زیان دهی خارج شدند و ۷۰ هزار میلیارد تومان سود خالص شبکه بانکی کشور ثبت شد.

خاندوزی درباره اقدامات دولت برای خروج از زیان بانک‌های دولتی گفت: مساله مهم این است که تلاش دولت بر مساله انضباط و قانونمندی، پرهیز از پرداخت‌های غیرقابل بازگشت، پرداخت بر اساس استانداردهای کشور و تذکر به مدیران بانکی بر رعایت قوانین است.

وی افوزد: مجموعه این انضباط‌ها کمک کرد جز یک بانک، تمامی بانک‌های دولتی از زیان دهی خارج شوند. در سال ۱۴۰۲ تاکید داریم که بانک سپه هم به سمت خروج از زیان دهی تغییر مسیر دهد.

وزیر اقتصاد گفت: امسال تاکید داریم که تسهیلات خرد به مردم و خانوارهای نیازمند اعطا شود و سهم تولیدکنندگان از تسهیلات بانکی به ویژه در حوزه تولیدات صنعتی و مسکن افزایش یابد.

خاندوزی درباره انتشار اوراق ۵۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی گفت: با توجه به اینکه بانک‌های ملی و سپه نسبت کفایت سرمایه مثبتی داشتند اما دچار مشکل جدی بودند، مجلس موافقت کرد ۵۰ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق نسبت به افزایش سرمایه و بالا بردن توان اعتباردهی بانک‌های دولت داشته باشیم.

وی افزود: برای هر یک از دو بانک ملی و سپه مصوبه انتشار ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق (مجموعا ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای هر دو بانک) را اخذ کردیم و اقدامات لازم در حال انجام است.

کد خبر: ۲۳۹٬۰۳۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha