۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
هند تا ۵۰ سال دیگر اقتصاد آمریکا را کنار می‌زند
پیش‌بینی جدید گلدمن‌ساکس؛

هند تا ۵۰ سال دیگر اقتصاد آمریکا را کنار می‌زند

براساس پیش‌بینی موسسه پژوهشی گلدمن‌ساکس، اقتصاد هند در مسیر سبقت گرفتن از اقتصاد آمریکا و تبدیل شدن به دومین اقتصاد برتر جهان پس از چین طی چند دهه آینده قرار گرفته است.

به گزارش بازار، تحلیلگران موسسه پژوهشی گلدمن‌ساکس در گزارشی جدید اعلام کردند: اقتصاد هند تا سال ۲۰۷۵ اقتصاد آمریکا را کنار زده و در جایگاه دومین اقتصاد برتر جهان خواهد ایستاد، درحالی که اقتصاد آمریکا به رتبه سوم سقوط خواهد کرد. انتظار می‌رود این کشور تا ۵۲ سال آینده به تولید ناخالص داخلی ۵۲.۵ هزار میلیارد دلار دست پیدا کند که یک هزار میلیارد دلار بالاتر از سطح تولید ناخالص داخلی آمریکا در آن زمان خواهد بود.

براساس داده‌های این گزارش، چین در سال ۲۰۳۰ از آمریکا سبقت گرفته و به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد و تا سال ۲۰۷۵ تولید ناخالص داخلی خود را به ۵۷ هزار میلیارد دلار خواهد رساند.

سانتانو سنگوپتا، اقتصاددان هتدی موسسه گلدمن ساکس در این گزارش نوشته است: جمعیت هند، که اخیرا با رسیدن به رکورد ۱.۴ میلیارد نفر به پرجمعیت‌ترین کشور جهان تبدیل شده است، این کشور را برای رشد در موقعیت مناسبی قرار می‌دهد؛ زیرا یکی از بهترین نسبت‌ها میان جمعیت افراد در سن کار و جمعیت افراد غیرفعال یا وابسته مانند کودکان را سالمندان را دارد.

به عقیده این اقتصاددان، طی ۲ دهه آینده نسبت وابستگی هند در میان دیگر اقتصادهای منطقه‌ای به پایین‌ترین حد خود خواهد رسید؛ از این رو این فرصتی عالی برای هند است تا در زمینه ایجاد ظرفیت تولید، تداوم رشد خدمات و تداوم رشد زیرساخت‌ها به درستی عمل کند.

براساس این گزارش، انتظار می‌رود با کاهش میزان وابستگی هند، افزایش درآمد و توسعه عمیق حوزه مالی، نرخ پس‌انداز در این کشور افزایش پیدا کند و در نتیجه دریایی از سرمایه برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر به وجود خواهد آمد.

با این‌همه ریسک‌هایی هم پیش‌بینی شده‌اند که می‌توانند هند را از رسیدن به این جایگاه بازدارند. درصورتی که نرخ مشارکت نیروهای کار در هند افزایش پیدا نکند، نرخی که طی ۱۵ سال گذشته به ویژه در میان زنان کاهش پیدا کرده است، پتانسیل رشد اقتصادی این کشور آسیب خواهد دید.

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، هند با تولید ناخالص داخلی ۳۷۰۰ میلیارد دلار در حال حاضر پنجمین اقتصاد برتر جهان است. آلمان با ۴۳۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در رتبه چهارم ایستاده و پیش از این کشور هم ژاپن با تولید ۴۴۰۰ میلیارد دلاری، چین با تولید ۱۹ هزار و ۳۷۰ میلیارد دلاری و آمریکا با تولید ۲۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد دلاری به ترتیب در رتبه‌های سوم تا اول ایستاده‌اند.

کد خبر: ۲۳۰٬۹۶۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha