۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۸
 رونق معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرابورس

رونق معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرابورس

طی هفته گذشته نزدیک ۱۲ میلیارد واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش بالغ بر ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در فرابورس دادوستد شد.

به گزارش بازار به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، طی هفته منتهی به ۲۶ خردادماه در بازارهای فرابورس بیش از ۴۱ میلیارد و ۲۳۲ میلیون برگه انواع دارایی مالی دادوستد شد. ارزش این مبادلات که در ۱.۹ میلیون نوبت ثبت شد، بیش از ۳۲۹ هزار میلیارد تومان بود.

بررسی مقایسه‌ای حجم و ارزش معاملات در ۵ روز معاملاتی این هفته نشان می‌دهد که حجم معاملات افزایش ۸۴ درصدی و ارزش معاملات رشد ۷ درصدی داشت. میزان نوبت معاملات نیز ۷۷ درصد زیاد شد.

رتبه‌بندی بازارهای سهامی فرابورس از لحاظ ارزش معاملات نشان می‌دهد طی این مدت بازار اول با معاملاتی به ارزش ۶ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشته و رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است. گفتنی است ارزش معاملات این بازار نسبت به هفته ماقبل نیز رشد ۱۱۱ درصدی داشته‌است.

بازار پایه نیز طی این مدت با معاملاتی به ارزش ۴ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات این بازار رشد ۷۸ درصدی داشته‌است.

در بازار دوم هم معاملاتی به ارزش ۴ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان ثبت شد که ۷۲ درصد نسبت به هفته ماقبل بیشتر شده‌است.

طی هفته گذشته ارزش معاملات بازار مشتقه هم رشدی چشم‌گیر داشت. در این بازار طی ۵ روز معاملاتی بیش از ۷۶ میلیارد تومان دادوستد به ثبت رسید که افزایش ۱۶۳ درصدی را به ثبت رساند.
این گزارش حاکی است بازار ابزارهای نوین‌مالی در هفته‌گذشته ارزش معاملاتی ۳۱۳ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرد که رشد ۴ درصدی داشت.

در این بازار دادوستدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله رشد ۹۱ درصدی نسبت به هفته دوم خرداد ماه را تجربه کرد. به این ترتیب که ارزش معاملات ETF‌ها طی این مدت بیش از ۱۳ هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بود.

همچنین معاملات اوراق تسهیلات مسکن هم ۴۶ درصد بیشتر شد. در این مدت ۶۴ میلیارد تومان اوراق تسه در بازار خرید و فروش شد.

در مجموع طی هفته‌ای که گذشت بیش از ۱۳ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام بود.

پنج گروه بیش از ۴۲ درصد ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند. سرمایه گذاری‌ها، بانک‌ها، انبوه‌سازی، محصولات غذایی و خودرو طی این مدت با ارزش معاملاتی نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات خرد را ثبت کردند.

در پایان هفته‌ای که گذشت شاخص کل فرابورس با کاهش ۳ درصدی مواجه شد و در سطح ۲۷ هزار و ۹۹۴ قرار گرفت. همچنین ارزش بازار فرابورس هم کاهشی مختصر را تجربه کرد و با افت ۲.۸ درصدی در سطح ۲.۶ میلیون میلیارد تومان قرارگرفت.

کد خبر: ۲۲۶٬۳۵۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha