۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳
خروج بار  به صرفه نیست؛ اخبار غیرموثق به دنبال حاشیه سازی هستند| دولت برای سئوالات بی جواب ورود کند
پیگیری بازار درباره شایعه فرار بار در معدن مهدی آباد

خروج بار به صرفه نیست؛ اخبار غیرموثق به دنبال حاشیه سازی هستند| دولت برای سئوالات بی جواب ورود کند

حواشی معدن مهدی آباد زیاد شده وبرخی براین باورند که اسیر رانت بازی و سوداگری شده و معدنی با ارزش ۲۰ میلیارد دلار معطل مانده و براساس ظرفیت هایش کار نمی کند!

بهناز صفری؛ بازار: مجتمع معدن سرب و روی مهدی آباد با دارا بودن ذخایر قابل توجه، یکی ازبزرگترین معادن سرب و روی جهان است که مطابق قانون معادن به عنوان معدن بزرگ شناخته شده و پروانه بهره برداری آن به نام ایمیدرو می باشد. همچنین احداث کارخانجات روی همراه با محصولات جانبی کنسانتره سرب و روی و تجهیزات باطله برداری معدن در دستور کار قرار دارد.

باوجود چنین شرایطی که بر این معدن حاکم است برخی از کارشناسان و اهل فن بر این اعتقاد هستند که این معدن اسیر رانت بازی و سوداگری شده و معدنی با ارزش ۲۰ میلیارد دلار معطل مانده و براساس ظرفیت هایش کار نمی کند.

خبر دیگری هم حاکی براین بود که از این معدن فرار بار صورت می گیرد و اعضای کنسرسیوم هرکدام سلیقه ای کار می کنند که این هم به ادامه کار ضربه زده است. به اعتقاد برخی، عدم نظارت ایمیدرو از زمان تاسیس تا کنون مهمترین عاملی است که باعث به وجود آمدن سوء استفاده هایی از این معدن شده است.

اخبار فرار بار از معدن مهدی آباد غیر موثق است

معاون امور معادن و صنایع معدنی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در خصوص فرار بار از معدن سرب و روی مهدی آباد به بازار گفت: سرب و روی مهدی آباد در واقع به عنوان یک معدن بزرگ بهره برداری اش متعلق به سازمان ایمیدرو است، ولی یکسری شرکت خصوصی هم در این میان به عنوان پیمانکار در این مجتمع حضور داشتند.

این یک خبر تحقیق نشده و نادرست است که گفته اند فرار بار از معدن مهدی آباد صورت می گیرد

امین صفری افزود: من نمی دانم منشا این خبر کجا بوده است؟ اما این یک خبر تحقیق نشده و نادرست است که گفته اند فرار بار از معدن مهدی آباد صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: به مدیریت سرب و روی مهدی آباد پیشنهاد شده است که یک تور رسانه ای برای معدن بگذارند تا تمامی مطبوعاتی ها ببینند این خبر کاملا غیر واقعی است و اصلا فرار بار از این معدن صورت نمی گیرد.

صفری تاکید کرد: این معدن طی سال های اخیر نسبت به بسیاری از پروژه های معدنی و با مقایسه با شرایط کنونی کشور پیشرفت های خوبی داشته است به خصوص که شرکت های خصوصی هم در کنار شرکت دولتی باهم کار می کنند.

مدیر سابق مجتمع سرب و روی مهدی آباد اظهار کرد: این پروژه یکی ازبزرگترین پروژه های روی کشور است. که بعد از ده ها سال غیر فعال بودن چند سالی است کارش را مجددا شروع کرده و حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. باید این معدن را رسانه ها از نزدیک ببینند و فعالیت های خوب آن را بازتاب خبری بدهند.

صفری خاطر نشان کرد: معدن سرب و روی مهدی آباد دو بخش دارد. یکی بخش سولفیدی و دیگری بخش اکسیدی است. عیار معدن هم به قدری پایین است که قابل حمل به جاهای دور نیست. بنابراین از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست. برای همین امکان ندارد که خروج بار از آنجا اتفاق بیافتد.

به گفته وی؛ اگر خروج بار از این معدن به صرفه بود که طی سال های اخیر شرکت هایی که در استان های دیگر مانند زنجان که کارخانه های سرب و روی دارند آنها می آمدند این مواد را می خریدند. پس این مساله میسر نشده است. زیرا عیار مواد پایین است و اصلا این مساله اقتصادی نیست.

او تصریح کرد: مساله دوم این که واگذاری این معدن به صورت مناقصه ای بوده و بیش از ۹۰ درصد آن به مناقصه گذاشته شده است لذا اگر شرکتی بیایید با سرمایه گذاری در بخش های باطله برداری، ساخت کارخانه، تامین زیرساخت هایی مثل آب و برق که هرکدام از این ها یک پروژه سنگین بود فعالیت کند. به خاطر بزرگی کار، چندین سرمایه گذاری چیزی حدود ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در این معدن انجام داده اند. البته فقط برای فاز اول و دوم حدود ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز بود تا بتوانند از ۹ ۰ درصد پروژه بهره برداری کنند و در نهایت هم بخش کنسانتره را به بهره برداری برسانند.

صفری تاکید کرد: در حال حاضر با سرمایه گذاری هایی که صورت گرفت، کار در حال انجام است و ۹۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته است. فاز اول این معدن بزرگترین پروژه سرب و روی کشور است. یعنی از این فازهای اولی نیست که الکی باشد. یعنی قرار است بزرگترین کارخانه روی کشور باشد که امسال قرار است افتتاح شده و به بهربرداری برسد.

وی تصریح کرد: مابقی به درخواست سایر کارخانجاتی که اطراف همین معدن هستند قرار است از کنار این معدن خوراک خودشان را تامین کنند. اما فقط کارخانجات اطراف می توانند خوراک تامین کنند. زیرا برای جاهای دور ارسال بار اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

مدیر سابق مجتمع سرب و روی مهدی آباد ادامه داد: برای کارخانه های دیگر هم ازطریق ایمیدرو مزایده گذاشته می شود که هر کارخانه ای خواست بخش کوچکی را در اختیار بگیرد. مثلا اگر قرار است سالانه ۷ میلیون تن خوراک دهی کند تا سقف ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن هم بتوانند به مزایده گذاشته شود تا کارخانه هایی که اطراف معدن وجود دارند بتوانند از این مواد برای کارخانجاتشان استفاده کنند. که به نظر این کار درستی بود تا انحصار ایجاد نکند.

اخباری که در خصوص فرار بار از معدن سرب و روی مهدی آباد گفته شده کاملا تحقیق نشده و غیر موثق است. البته به نظرمی رسد درج چنین اخباری یکسری سوگیری هایی را به همراه دارد و ممکن است حاشیه سازی هایی در این رابطه صورت گرفته باشد

صفری تاکید کرد: بنابراین اخباری که در خصوص فرار بار از معدن سرب و روی مهدی آباد گفته شده کاملا تحقیق نشده و غیر موثق است. البته به نظرمی رسد درج چنین اخباری یکسری سوی گیری هایی را به همراه دارد و ممکن است حاشیه سازی هایی در این رابطه صورت گرفته باشد.

با صدور بارنامه از بروز تخلف در معدن جلوگیری می شود

علی باغبان ، مدیر راهداری و حمل و نقل مهریز در خصوص دغدغه های مرتبط با حمل بار از مهدی آباد گفته: اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مهریز برای جلوگیری از فرار بار از معدن مهدی آباد شرکت حمل و نقل را در محل معدن مستقر کرده و با صدور بارنامه از بروز تخلف در این معدن جلوگیری می کند.

به گفته وی؛ درحال حاضر برای ارایه خدمات مطلوب ۴۰ نیرو در این اداره مورد نیاز است.

اداره معادن با افراد سیاسی و غیر تخصصی

سیف الله آراسته، نایب رییس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران به بازار گفت: یکی از مشکلات اساسی که در معدن سرب و روی مهدی آباد و بسیاری از معادن دیگر ایران وجود دارد این است که متاسفانه معادن بیشتر بار سیاسی دارند تا این که اقتصادی باشند بنابراین همین مساله ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره معادن وارد کرده است.

متاسفانه معادن بیشتر بار سیاسی دارند تا این که اقتصادی باشند بنابراین همین مساله ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره معادن وارد کرده است

وی افزود: وقتی معادن به دست افراد سیاسی سپرده می شوند بزرگترین مشکلی که به وجود می آید این است که این افراد از تخصص و سواد کافی برای پروژه های معدنی برخوردار نیستند و همین غیر تخصصی بودن ، معادن را دچار مشکلاتی مانند فعال نبودن یا فرار بار از معادن می کند.

آراسته تاکید کرد: هیچ کدام از وزرایی که در راس کار آمده اند فعالین بخش معدنی و صنعتی نبوده اند. بلکه این ها افرادی سیاسی بوده اند که وارد این بخش شده اند. این مساله متاسفانه بزرگترین مشکلی است که درحال حاضر گریبان فعالین اقتصادی کشور درهر زمینه ای را گرفته است.

وی تاکید کرد: باتوجه به مشکلاتی که در معادن مختلف ایران به وجود آمده رییس جمهور باید افرادی را برای صدرات بخش صنعت و معدن و تجارت معرفی کند که سابقه فعالیت صنعتی و معدنی داشته باشد و بتواند از تجربیاتش در ادراه معادن و پیشرفت و بهره وری آنها استفاده کند. اصلا فردی که تخصص کافی ندارد چطور می تواند مدیریت درستی داشته باشد؟در نتیجه همین مساله، فرار بار و مشکلاتی از این دست در معادن به وجود می آید.

به گفته آراسته؛ باید شرایطی فراهم شود که برای پیشرفت فعالیت های معدنی و سودآوری شان با تشکل های صنعتی و معدنی مشورت کنند و نظریات آنها را جویا شوند تا در نتیجه بتوانند بهترین تصمیم ها و راه حل ها را اتخاذ کنند .

سوالات بی جواب درباره معدن مهدی آباد

سبحان میرزایی کارشناس حوزه معدن نیز در این رابطه به خبرنگار بازار گفت: وقتی پای یکسری از نهادها به معادن بزرگی مثل مهدی آباد باز می شود متاسفانه آنها به دلایل مختلفی که هنوز هم برای بسیاری سوال است و علت آن مشخص نیست مانع ادامه کار در این گونه معادن می شوند.

وقتی پای یکسری از نهادها به معادن بزرگی مثل مهدی آباد باز می شود متاسفانه آنها به دلایل مختلفی که هنوز هم برای بسیاری سوال است و علت آن مشخص نیست مانع ادامه کار در این گونه معادن می شوند

وی افزود: نکته ای که باید به آن توجه کنیم و سوالی که مطرح می شود این است که اصلا سود چه کسانی از این معدن منتفع می شوند. برخی ها اجازه پیشرفت در کار معدن را نمی دهند و نمی خواهند معدن با پتانسیل واقعی خودش کار کند. باید دید این مساله به چه دلیلی به وجود آمده؟ چه کسانی از فعالیت نکردن معدن مهدی آباد سود می برند؟ چرا برخی می گویند فرار بار از این معدن صورت می گیرد؟ آیا کسی دنبال سهم خواهی از این معدن است؟ و چون سهمی از این معدن نمی برد اجازه نمی دهد معدن کارش را به خوبی انجام دهد . تمامی این ها سوالات بی جوابی است که در خصوص این معدن مسوولین باید جوابگو باشند.

اعضای تخصصی کنسرسیوم مهدی آباد کلک خورده اند

چندی پیش یوسف مرادلو، رییس انجمن تولیدکنندگان سرب و روی ایران گفته بود: متاسفانه کنسرسیوم معدن مهدی آباد به یک شرکت فامیلی تبدیل شده و اعضای تخصصی کنسرسیوم کلک خورده و حذف شده اند.

به گفته وی؛ دولت باید مطالعه کند و ببیند اهداف اولیه این واگذاری چه بوده؟ و چه شده است؟

کد خبر: ۲۲۳٬۸۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha